Po horkém a suchém létě si snad nelze než přát zimu bohatou na sníh. Budete-li mít na své straně strojní i ruční pomocníky na odklízení sněhu, nemáte se čeho bát!

2. Dvoustupňová sněhová fréza, výrobce: MDT, www.garland.czPokud jste se rozhodli, že si tuto zimu nového pomocníka na odklízení sněhu a ledu pořídíte, zodpovězte si nejprve otázku: jak velkou plochu budete čistit? Pro malé plochy nebo dočištění chodníku po fréze vám postačí hrabla s šířkou 40 cm.

Pro velké plochy je nejvhodnější využít sněhovou frézu, popřípadě shrnovač sněhu. Zároveň dbejte na to, aby délka násady odpovídala vaší tělesné výšce a výrobek byl co nejlehčí.

Kromě rozměru hraje důležitou roli i materiál povrchu, který je potřeba čistit. Na rovnou plochu (beton či asfalt) se vyplatí použít hrablo s hliníkovou lištou, které zajistí velmi kvalitní dočištění. Na nerovný povrch (kostky, betonová dlažba) je vhodnější použít nástroje, které jsou vůči takovým povrchům šetrnější, dobrou službu tak zajistí hrablo s plastovou lištou.

Pokud vás na chodníku kromě sněhu trápí i namrzlá ledová vrstva, pomůže vám kvalitní škrabka, která námrazu odstraní, a plochu následně jednoduše dočistíte běžnými nástroji. Obecně lze říci, že hrablo je nářadí, se kterým pracujeme, ne když chceme, ale když potřebujeme, proto je nutné, aby byly výrobky vždy spolehlivé a kvalitní, tedy odolné proti mrazu a posypové soli.

Zaposilujte si

Zvláště pro netrénovaného člověka může být manuální úklid sněhu velkou fyzickou zátěží. Proto používejte pouze takové nástroje, které odpovídají vaší tělesné konstrukci, abyste co nejméně namáhali své tělo například nepřirozeným ohýbáním. Prevencí proti případné bolesti svalů a zad je i správný postoj při práci. Mírně se pokrčte v kolenou, nikdy ne v pase, a držte rovně záda. Zvedejte váhu nohama, nikoli trupem. Na lopatu si nabírejte vždy spíše menší množství sněhu a nesnažte se ho do větších vzdáleností odhazovat, ale spíše odnášet.

5. Přídavná fréza, výrobce: McCulloch, www.hobbycentrum.cz

6. Sypací vozík, výrobce: WolfGarten, www.mountfield.czVyužijte posypových materiálů

V boji s kluzkými zasněženými povrchy si můžete vypomoci i posypovým materiálem, například technickou solí. Sůl je však poměrně agresivní a funguje jen do určité teploty, konkrétně do 9 stupňů pod nulou. Proto raději jako prevenci před uklouznutím využijte zdrsňujících posypových materiálů, vhodné jsou například štěrk, písek, piliny a popel. Tyto posypy jsou poměrně účinné, zejména když na chodníku leží určitá vrstva sněhu.

Sněhové frézy

Sněhové frézy se vyrábějí jako jednostupňové, dvoustupňové, poslední novinkou je třístupňová fréza, nebo jako kolové či pásové. Co je na první pohled vidět, je šířka záběru. Na menší a členité plochy doporučujeme zvolit šířku záběru do 60 cm, na rozlehlých plochách vám větší šířka záběru ušetří až polovinu času. Co vidět není, je konstrukce motoru. Zimní motor je konstruován na práci v extrémních podmínkách včetně startování. Elektrostartér ulehčí i tuto činnost. Nezapomeňte při výběru zohlednit také výkon motoru – silný motor neztrácí otáčky při zatížení a tím nedochází ke zpomalování práce.

Naše tipy

1. Robustní přídavná radlice s volitelnou pryžovou stírací hranou patří do skupiny zimního praktického příslušenství pro ridery Husqvarna. Zvolit si můžete i velikost radlice, od pracovní šířky 107 do 125 cm.

2. Dvoustupňová sněhová fréza AMBITION SF 66 E díky 230V elektrickému startéru okamžitě startuje, řadicí páka je ergonomicky umístěna na ovládacím panelu a komín se pohodlně ovládá pomocí čtyřcestného joysticku.

3. Jednostupňová sněhová fréza, výrobce: ARIENS, www.mountfield.cz3. Jednostupňová sněhová fréza Path Pro 208 je osazena výkonným americkým motorem Ariens a elektrickým startem. Nabízí výborný poměr ceny, výkonu a kvality.

4. Sněhová fréza Compact 24 E kombinuje výkonný motor se širokým záběrem a pneumatiky se šípovým vzorkem. Díky tomu je schopna odklízet i větší množství jak čerstvého, tak i přemrzlého sněhu.

5. Přídavná 2stupňová sněhová fréza promění váš zahradní traktor v silného bojovníka se sněhem (vhodná na traktory Husqvarna, Partner, Jonsered a Craftsmann).

6. Sypací vozík, model WE 430 je praktický celoročně využitelný vozík na údržbu chodníků i hnojení trávníků.

7. Shrnovač sněhu, výrobce: Gardena, www.gardena.cz

7. Shrnovač sněhu - díky výhodné pracovní šířce 70 cm jde o rychlého pomocníka při odklízení sněhu. Třístupňová teleskopická rukojeť (po cca 30 cm) se přizpůsobí tělesné výšce uživatele a díky tepelné izolaci nestudí v ruce.

8. Nástroj na led SnowXpert kombinuje měkký silikonový smetáček a škrabku. Nepoškodí autolak ani ochrannou vrstvu automobilových skel a citlivě se přizpůsobí jejich zakřivení.

8. Škrabka, výrobce: Fiskars, www.dvorsky.cz

9. Fiskars SnowXpert je lehká a přitom robustní lopata do auta vhodná pro případ uváznutí ve sněhu. Je vyrobena jako odlitek z jednoho kusu, okraj lopaty je opatřený čepelí z nerezové oceli.

10. Univerzální lopatu Terraline využijete po celý rok. V zimě oceníte izolační plastovou objímku na rukojeti. List lopaty je z masivní, kalené oceli s odolným povrchem, na lopatu se vztahuje záruka 25 let.

Text: Adam Krejčík, Foto: Archiv firem a redakce

logo MessengerPoslat Messengerem