V posledních letech si majitelé zahrad stále častěji uvědomují, že zahrada je určená především k žití a relaxaci, čemuž odpovídají i trendy, kterými se současná zahradní architektura ubírá. 

Podle zahradního architekta Ferdinanda Lefflera z ateliéru Flera se dají současné zahradní trendy shrnout do několika bodů: zdravý život v zahradě, návrat k původním materiálům, souznění s přírodou, svěží zpříjemnění chvil a čas na relaxaci. „Zahrada je tu pro vás, nebojte se ji přizpůsobit svým možnostem a potřebám a užít si ji,“ říká.

Vyvíjí se i nový náhled na ekozahradu. Zahrada, v níž se dodržují zásady udržitelnosti a ctí se životní prostředí, už není synonymem pro neuspořádanou zelenou džungli – může být nejen zdravá, ale i atraktivní. V kurzu jsou také moderní zahrady, které zvládnou majitelé udržovat sami. Lidé většinou nemají času nazbyt a chtějí si zahradu užívat bez práce do úmoru.

Na řadu proto přicházejí promyšlené kombinace bylinných a dřevitých společenstev, které spolu ladí, vyžadují podobné podmínky, vytvoří zapojený porost a nevpustí mezi sebe žádný plevel. Žít v zahradě je prostě „in“, což se odráží i ve výběru zahradního nábytku. Umělý ratan nahrazují klasické a stabilní materiály určené pro venkovní užití.

Pomyslnou třešničkou na dortu je dobře umístěná socha, skulptura či plastika. Umění vždy mělo a má na zahradě své místo a nemusí přitom jít pouze o sochu barokních tvarů a už vůbec ne o dekoraci z nějakého hobbymarketu. Prostor dostává moderní a svěží umění, třeba v podobě netradičně upraveného obřího květináče, ptačího pítka či lavice k posezení.

Také lidé s bytem si podle architekta Lefflera stále častěji a rafinovaněji užívají venkovní prostory, které jim nabízejí téměř stejné aktivity jako vlastní zahrada.

1. Odklon od náhražek

Odklonem od umělých náhražek napodobujících přírodní materiály nastává útlum dřevěných plotů z plastu, trámů a dřevěných šlapáků z betonu nebo umělých kamenů. Dřevo tak zůstává dřevem, kámen kamenem a beton betonem. 

1. Odklonem od umělých náhražek napodobujících přírodní materiály nastává útlum dřevěných plotů z plastu, trámů a dřevěných šlapáků z betonu nebo umělých kamenů. Dřevo tak zůstává dřevem, kámen kamenem a beton betonem.

2. Měkké povrchy

S pocitem pohodlí souvisí i chůze po zahradě. Trendem jsou zejména cestičky z písku, štěrku, utužené půdy nebo trávy. Klíčové přitom není, jak často se bude cesta využívat, ale jaký pocit ve vás vyvolá, když do zahrady vejdete. To samé platí i pro sedací prvky – není podstatné, kolikrát si na lavici sednete, ale pocit pohodlí, který vám lavička poskytne.

2. S pocitem pohodlí souvisí i chůze po zahradě. Trendem jsou zejména cestičky z písku, štěrku, utužené půdy nebo trávy.

3. Původní rostliny

Vzrůstá využívání původních druhů rostlin a dřevin, které na našem území rostly odjakživa. Exotické druhy jsou na ústupu a pěstování domácích druhů, často vnímaných jako obyčejné křoví nebo plevel, hraje prim. Jsou nenáročné, spolehlivé a váže se na ně život mnoha živočichů, od včel přes motýly až po ptáky, které bývá někdy obtížné do zahrad přilákat.

3. Vzrůstá využívání původních druhů rostlin a dřevin, které na našem území rostly odjakživa. Exotické druhy jsou na ústupu a pěstování domácích druhů, často vnímaných jako obyčejné křoví nebo plevel, hraje prim.

4. Respekt k přírodě

Zlepšuje se nakládání s půdou, dešťovou vodou, kompostem, energií a upouští se od zahradní chemie. Prosazuje se práce s lokálními a recyklovanými materiály, přednost tak dostává kámen z nedalekého lomu a tuzemské dřevo před exotickým.

4. Zlepšuje se nakládání s půdou, dešťovou vodou, kompostem, energií a upouští se od zahradní chemie.

5. Živé ploty

Živý plot vypadá přirozeně, pohlcuje prach a hluk a k jeho výsadbě nepotřebujete souhlas souseda ani stavební povolení. Nemusíte ani čekat řadu let, než vám vyroste, na trhu jsou vzrostlé dřeviny upravené do požadovaného tvaru. Vyzkoušejte třeba ptačí zob nebo tisy...

5. Živý plot vypadá přirozeně, pohlcuje prach a hluk a k jeho výsadbě nepotřebujete souhlas souseda ani stavební povolení.

6. Méně trávníku

Trávník patří k tomu nejnáročnějšímu, co si můžete do zahrady pořídit, protože vyžaduje pravidelnou seč, přihnojování, provzdušňování a další péči. I proto od něj začíná mnoho majitelů ustupovat a preferují přeměnu travnaté plochy na hustou výsadbu trvalek a dřevin. Zahrada tak bude atraktivní po celý rok, a to s minimální údržbou.

6. Trávník patří k tomu nejnáročnějšímu, co si můžete do zahrady pořídit, protože vyžaduje pravidelnou seč, přihnojování, provzdušňování a další péči. I proto od něj začíná mnoho majitelů ustupovat...

7. Jedlá zahrada

Jednoznačným trendem je jedlá zahrada. Stále více lidí si uvědomuje kvalitu doma vypěstovaných plodin a mají chuť tento směr přenést i do soukromého života. Jíst vlastnoručně vypěstované ovoce a zeleninu z vlastní zahrady je navíc nejen přirozené a zdravé, ale i ekologické a naplní vás pýchou z dobře odvedené práce. 

7. Jednoznačným trendem je jedlá zahrada. Stále více lidí si uvědomuje kvalitu doma vypěstovaných plodin a mají chuť tento směr přenést i do soukromého života.

Text: Zdeňka Zienertová, Foto: Ateliér Flera

logo MessengerPoslat Messengerem