Mnoho majitelů rodinných domů sní o anglickém trávníku, ale neví úplně přesně, jak na to. Poprosili jsme proto Tomáše Šenu, tvůrce blogu milujusvujtravnik.cz, aby nás problematikou stručně provedl.

Co je a co není anglický trávník?

Skutečně kvalitní trávník nepoznáte ani při pohledu přes plot, ani když stojíte metr od něj. Musíte na něm stát, abyste cítili tu hustotu drnu, která pruží pod nohama. Teprve pak si uvědomíte, jak propastný je rozdíl mezi běžným trávníkem, jaký má skoro každý u domu, a mezi anglickým pažitem.

A kde si můžete kvalitní trávník vyzkoušet? Zkuste zajít do galerie trávníků. Tím myslím na golfové hřiště nebo prvoligový fotbalový stadion. Nebo máte na výběr z několika tisíců soukromých zahrad, jejichž majitel patří mezi zapálené trávníkáře. Na druhou stranu, tráva je rostlina jako každá jiná, dokonce patří k nejúspěšnějším rostlinám na světě. Můžete se s ní setkat téměř kdekoli, kde se podmínky nevylučují se životem. Proto pečovat o trávník zvládne každý, i když si o sobě myslí, že by mu zvadl i kaktus.

Jak vznikl anglický trávník

V roce 1830 byl v Anglii vynalezen žací stroj a v té době také vznikl pojem anglický trávník. To znamená hustý, zdravý nízký trávník, který má na sobě pruhy. V Anglii sekání trávníku nepředstavovalo dřinu jako u nás, protože v 18. století sekačky tahali koně nebo poníci a od počátku 20. století používali malé benzinové motory. Tento systém vřetenové sekačky s pojezdem na válcích místo koleček, košem vpředu a motorem používají dodnes (například výrobci Atco, Allett nebo český Swardman). Hlavně tam, kde je třeba kvalitní trávník pro golf, tenis, fotbal nebo kriket. Právě pojezdové válce vřetenové sekačky vytvářejí charakteristické výrazné pruhy.

Co všechno trávník ovlivňuje?

Na trávu působí mnoho faktorů, od klimatických podmínek v podobě světla, vody, větru či sněhu až po konkrétní vlastnosti půdy (zrnitost, zhutnění, pH, organické prvky). Dále je potřeba zvolit vhodné travní druhy v podobě travní směsi. A zásadním způsobem působíte na trávník sami jako jeho uživatelé a ošetřovatelé (zatěžování, kosení, hnojení, pískování, prořezávání, ale třeba i vložené vlastní emoce).

Jak vlastně začít?

Začněte likvidací dvouděložných plevelů a mechu, ty zbytečně konkurují trávě, ubírají jí živiny, vláhu a vzduch. K likvidaci můžete použít některý z běžných postřiků (jde o selektivní herbicidy, které nemají vliv na trávu) prodávaných v zahradnických centrech. Jakmile nežádoucí plevele uhynou, je dobré trávník vyhrabat, buď ručně, anebo použijte vertikutátor (z anglického verticut), kterým prořežete drn, odstraníte odumřelé zbytky rostlin a vytvoříte prostor pro nové trávy. Je možné, že tímto zásahem trávník výrazně opticky prořídne. To není však důvod k panice, pouze se ukázala holá skutečnost, že trávy je ve vašem „trávníku“ poskrovnu.

Takže je potřeba po vyhrabání trávu doplnit?

Přesně tak. Zvolte si vhodnou kvalitní travní směs a pravidelně, aspoň jednou ročně, s ní trávník dosívejte. Pro anglický trávník volte směsi, které obsahují více než 70% podíl travních druhů, jako jsou kostřava červená výběžkatá, kostřava červená krátce výběžkatá, kostřava červená trsnatá a kostřava ovčí. Tyto druhy mají výbornou schopnost vytvořit jemný a hustý koberec.

Vyvarujte se levných směsí z hypermarketů, ty mohou obsahovat druhy nevhodné pro české klimatické podmínky. Trávník pak může během jedné zimy zcela vymrznout nebo mít vegetační období až při vyšších teplotách. To může v důsledku vypadat tak, že sousedé budou mít zeleno na začátku dubna a vy třeba až v druhé půlce května.

Doporučuji travní směsi z českých šlechtitelských stanic. My používáme ty ze Šlechtitelské stanice Větrov.

Jak správně trávník dosívat?

Kvalitní travní směs vysejte do pročištěného trávníku v doporučené dávce a celý trávník jemně potáhněte slabou vrstvičkou trávníkového substrátu. Substrát se dá rozhrnout obrácenou stranou dřevěných nebo plastových hrábí, pomocí hrabla nebo sítě. Pokud chcete vyrovnat trávník do maximální roviny, použijte k tomu křemičitý písek (ten, který se používá při plážovém volejbale), zrnitost by měla být 0–2 mm, a důkladně ho rozprostřete. Vhodné množství je až 4 litry písku na 1 m2. Jakmile písek proschne, začnou se zrnka propadávat mezi stébly trav a do 14 dnů pomalu ani nepoznáte, že jste tam nějaký písek dali.

Máme doseto, co dál?

To nejdůležitější je pravidelná péče. Mějte vždy na paměti to nejpodstatnější: trávu živí kořeny! Udělejte všechno pro to, aby se ke kořenům dostal vzduch. Vzduch v půdě totiž umožňuje pohyb vody a živin. Vzpomeňte si na místa, přes která si lidé ve městech zkracují cestu. Tráva tam po čase zmizí, ne proto, že by ji lidé ukopali, ale proto, že tak udusali půdu, že se ke kořenům nedostane žádná vláha ani živiny! Nedopusťte to na své zahradě.

Na druhou stranu dobře udržovaný trávník snese extrémní zátěž, aniž byste to na něm poznali. Například golfový green o ploše 700 m2, kde během jednoho dne projde 250 hráčů. Umíte si představit 250 lidí na vaší zahradě? Znamenalo by to konec pro váš trávník?

Kde nejsou dobré podmínky pro trávník, raději ho zrušte nebo se o něj ani nepokoušejte. Myslím tím místa, kde parkujete autem, pod velkým stromem, úzká místa, kam se špatně dostáváte se sekačkou apod. Ušetříte si tím spoustu nervů, práce i peněz. Péče o trávník by měla být radost, tak si to co nejvíce zjednodušte.

Klíčem je tedy provzdušnění kořínků?

Vzduch ke kořenům dostanete tak, že budete trávník občas pískovat, budete často odstraňovat plsť, provádět vertikutaci (aspoň 2x ročně) a nejvíce zatížená místa budete provzdušňovat. Rycí vidle zaryjte do země, lehce přizvedněte drn a vidle vytáhněte – díry můžete zasypat křemičitým pískem. Zde platí, že čím je trávník hustší, tím se tento zásah méně podepíše na jeho vzhledu.

Ještě jsme se nedostali k zavlažování… 

Důležitá je správně dávkovaná zálivka. Pokud si nejste jisti množstvím závlahy, zkuste pro kontrolu vyrýpnout kus trávníku a podívejte se, jak hluboko se voda dostala.Zavlažování trávníku má význam pro jeho konečnou kondici. Ale nezavlažujte denně! To trávě nijak neprospívá, ba naopak. Musíte totiž dostat vodu ke kořenům, alespoň do hloubky 10 cm. Proto je efektivnější zavlažovat třeba každý třetí den, ale větší dávkou vody. Spotřeba kvalitního trávníku je 25–40 litrů vody na 1 metr čtvereční za týden! Po závlaze zkuste vyrýpnout kus trávníku a podívat se, jak hluboko se voda dostala.

Nyní odhaduji, že by měla přijít na řadu sekačka?

Přesně tak. Když se budete řídit výše uvedenými radami, ale nebudete správně trávník kosit, namáhali jste se zbytečně.

70 % všeho času, který věnujete trávníku, totiž spolkne kosení. Všimněte si, že neříkám sekání, ale kosení. Sekání trávníku je podobné, jako kdyby vám někdo na hlavě sekal vlasy sekáčkem na maso, výsledek by asi nebyl ten pravý. Dáváte-li přednost stříhání vlasů, tak vězte, že trávník také. Rotační sekačka se masivně rozšířila od 50. let 20. století, do té doby se používaly pouze vřetenové sekačky. Nemusíte se hrozit vřetenových sekaček, které pamatujeme z komunismu – ruční síla, velká dřina a výsledek na nic! Dnešní modely jsou opatřeny pojezdem a zvládnete s nimi i velkou plochu.

Co udělá s trávníkem rotační sekačka?

Rotační sekačka stéblo uráží vysokou obvodovou rychlostí nože, což stéblo rozdělí, ať je nůž ostrý nebo tupý. Podíváte-li se na takové stéblo za dva dny detailně, uvidíte zažloutlý otřepaný konec. Výsledkem je zažloutlý a otřepaný trávník. Tráva je ve stresu a vynakládá veškerou energii na rychlé hojení těchto velkých otevřených ran, aby zabránila chorobám a plísním. Za tři dny jsou rány zhojeny a tráva začíná rychle růst. Výsledkem je stresovaný trávník, co nemá hezkou barvu, tři dny po kosení neroste, pak za den vyroste překotně o několik centimetrů. Oproti tomu vřetenová sekačka stébla stříhá stejně jako nůžky. Řez je čistý, krátký, rychle se zahojí a stres je minimální. Proto je takový trávník neustále zelený, roste pomaleji, více odnožuje do stran, neroste tolik do výšky.

Nezatěžuje příliš sekačka s válci trávník?

Ano, máte pravdu, a za to, že jste se na to zeptal, máte pochvalu – jste totiž na dobré cestě mít anglický trávník. Kosení trávníku je nezbytné, pokud ho chcete využívat pro rekreační, sportovní nebo reprezentativní účely. Když srovnáte obyčejnou benzinovou rotační sekačku o hmotnosti 50 kg, která má čtyři malá kolečka o průměru 15 cm, s vřetenovou sekačkou o hmotnosti 50 kg, která má dva válce podobného průměru, každý o délce 50 cm, co vám vyjde? Hmotnost vřetenové sekačky se rozloží na mnohem větší plochu válců, takže faktor utužení povrchu je až 7krát nižší v porovnání se sekačkou na kolečkách.

Jak často trávník kosit?

Frekvence kosení trávníku závisí na jeho požadované výšce. Golfové greeny se kosí denně na výšku cca 5 mm, golfové dráhy se kosí 2x týdně na 20 mm atd. Domácí trávník doporučuji kosit dvakrát týdně. Kosení anglického trávníku znamená zastřihovat pouze to, co přirostlo. Udržujete stále stejnou výšku porostu.

Buďte trpěliví, anglický trávník nevznikne za týden ani za měsíc. Mohu ale zodpovědně říci, že pokud vám tento rozhovor přinesl nové informace, tak by se výrazné výsledky vaší péče měly objevit do dvou měsíců a pak už to půjde skoro samo. Každý měsíc uvidíte změnu k lepšímu, za půl roku už budete mít úžasný pocit. Budete dostávat spousty pochval od sousedů a přátel, krásně si užijete grilování, děti budou řádit a vy budete mít chuť si lehnout jen tak na trávu a užívat si slunce a pohody.

Co udělá s anglickým trávníkem krtek? Není to problém?

Nejlépe funguje pravidelná péče. Pokud se trávník kosí pravidelně 2x týdně, není s krtkem nikdy problém. Vadí mu totiž hluk a vibrace, které sekačky vytváří. Obvykle se v blízkosti najde mnohem klidnější zahrada, kde se mu bude žít lépe.

Tomáš Šena (1978)

Tomáš Šena, ředitel firmy Swardman, tvůrce blogu milujusvujtravnik.czŘeditel firmy Swardman, tvůrce blogu milujusvujtravnik.cz

Vystudoval Českou zemědělskou univerzitu v Praze, obor obchod a podnikání s technikou, poté následoval roční studijní pobyt v australském Sydney a roční práce ve funkci nákupčího zahradního vybavení ve společnosti Mountfield. V roce 2006 založil vlastní firmu Šena Greenkeeping – péče o anglické trávníky a po dvou letech zahájil prodej vřetenových sekaček anglického výrobce Atco. Vyvinul vlastní typ vřetenové sekačky, kterou představil v květnu 2014 pod názvem Swardman Edwin, a o rok později zahájil sériovou výrobu modelů Edwin 45 a 55. V září 2016 otevřel vlastní výrobní závod u Plzně. V současnosti se vřetenové sekačky Swardman prodávají ve 12 zemích světa včetně USA.

Text: Adam Krejčík, Foto: Archiv

logo MessengerPoslat Messengerem