Studená zima nedávno předala vládu jaru. První poslové jara jsou v plném květu - odolné cibuloviny, na jejichž svěží kvítky se každý rok těšíme. Tito nedočkavci kvetou i ve sněhu.

Jarní cibuloviny

Celou zimu se příroda chystá na probuzení a pod sněhem připravuje paletu jarních barev. Odstíny žluté, oranžové, zelené, ale i panensky bílá barva sněženek a bledulí jsou místy doplněné kapkou růžové nebo ostrovem nebeských modřenců. Chceme-li se z jarních cibulovin těšit, musíme je zasadit do země již koncem podzimu. Nebo si na jaře rostliny koupit.

Poté, co odkvetou a postupně přijdou o všechny listy, vyjmeme cibulky ze země, očistíme je a uschováme na chladné místo bez světla. Na podzim je opět zasadíme. V záhonu pěstované cibuloviny můžeme přesazovat jednou za dva roky. Cibule mají sklon se postupně zanořovat. Pak je cesta listů na povrch příliš dlouhá a rostlina nemá sílu vykvést. Cibuloviny jsou na péči i půdu nenáročné, snadno se množí a jejich pěstování je velmi jednoduché.

Kapky sněhu

Sněženky nedočkavě vyrazí za jarním sluncem zpravidla jako první. Nevadí jim ani sněhová pokrývka. Vypadají křehce a něžně, ale jsou velmi odolné. Jejich sestry, o něco větší bledule, si chvilku počkají, ale i ty brzy rozvinou sukýnky květů se žlutými tečkami na cípech. Pro svoji křehkou krásu jsou obě často pěstované. U nás rostou i divoce, ačkoliv jsou domovem v Turecku. Krásná bledulová pole zdobí naše lužní lesy a jsou oblíbeným cílem jarních výletů.

Modrý koberec

Jako kdyby na zem spadl kousek nebe. Tak může působit záplava modřenců, které se mezi jarními cibulovinami vyjímají díky své hluboce modré barvě. Existuje jich bezmála 50 druhů a mohou mít i jiné odstíny, ty ale nejsou tak časté. Modřence jsou příbuznými hyacintů. U nás rostou často divoce, v hustých kobercích. Pro jejich nenáročnost a bohaté květy jsou oblíbenou ozdobou jarních zahrad. Dařit se jim bude i v truhlíku v kombinaci s ostatními cibulovinami.

Jako kdyby na zem spadl kousek nebe. Tak může působit záplava modřenců, které se mezi jarními cibulovinami vyjímají díky své hluboce modré barvě. Existuje jich bezmála 50 druhů a mohou mít i jiné odstíny, ty ale nejsou tak časté.

Koření jara

Jarní krokusy jsou blízce příbuzné s podzimním šafránem setým, jehož sušené blizny jsou vzácným kořením. Divoké krokusy rostou po celé Evropě, Malé a Střední Asii. Stejně jako ostatní jarní cibuloviny se hodí k pěstování v trávníku, záhonu či nádobě. Horské druhy mohou ozdobit skalku. Barevných variant krokusů existuje mnoho v různých odstínech fialové a žluté, jsou i čistě bílé. Velmi oblíbené jsou druhy s rozmanitým pruhováním a žíháním.

Jednoznačný král

Narcisů je mnoho druhů. Divoce rostou v oblastech jižní Evropy, Asie a na severu Afriky. Jsou i typickou rostlinou ­anglických parků. Právě v Anglii má šlechtění narcisů dlouhou tradici a podobně jako se šlechtitelé orchidejí předhánějí, kdo vytvoří zajímavější hybrid, závodí i milovníci narcisů. U nás není doma ani jeden druh, ale narcisy jsou nejčastěji pěstovanou jarní cibulovinou, zejména narcis žlutý a narcis bílý. Všechny druhy se výborně hodí k vazbě do kytic.

Text: Kristýna Lišková, Foto: Archiv, Flora Dania, Shutterstock.com

logo MessengerPoslat Messengerem