Mezi klíčové faktory, které ovlivňují rozhodnutí pořídit si venkovní bazén, patří jeho umístění na pozemku, osazení do terénu a výsledný vzhled. Těžko si představit, že krásný bazén v ošklivém okolí bude působit dobře a naopak. 

Pokud si nepořizujete jen brouzdaliště, ale bazén jako ozdobu zahrady nabízející příjemné osvěžení během dne a atraktivní využití při společenských akcích, pak je pořízení bazénu dlouhodobou investicí. Zapuštěný bazén vyžaduje zodpovědné rozhodnutí, jeho umístění a úpravu nelze dodatečně změnit. Existuje proto několik jednoduchých zásad, kterými byste se při výběru místa měli řídit, aby se za půl roku neukázalo, že „to celé“ mělo být jinde a vypadat jinak.

Bazén by měl být na slunném místě tak, abyste mohli co nejdéle využívat přirozený ohřev vody. K prodloužení koupací sezony poslouží mobilní či pevné zastřešení. Tím prodloužíte ohřev vody přirozeným způsobem a také ochráníme vodu od nečistot a spadaného listí. To už ale mluvíme o stavbách ovlivňujících svou architekturou nejenom zahradní část pozemku, ale i vnímání vlastní nemovitosti. Všechna tato hlediska pak mají zpětně rozhodující vliv na tvar a velikost bazénu a možnosti jeho zasazení do terénu.

Koupání po celý rok

Čím chcete bazén více využívat, tím více by měl být orientován k domu. Důvod je prostý: zkuste během chladného října či počátku listopadu běhat z vody domů přes celou zahradu! Proto se buduje zastřešení či zakrytí formou zimní zahrady apod. Existuje také řešení, které technologicky vychází ze zastřešení: bazén je umístěn u vhodné stěny domu a zastřešením se s domem propojí, např. jako přistavěná zimní zahrada nebo hala. Získáte tím snadný přístupu do bazénu „v bačkorách“, usnadní se vytápění prostoru kolem bazénu chráněného stěnou domu. Není třeba budovat dlouhou přípojku vody či elektřiny a jednodušší je i umístění a obsluha bazénové techniky. Při realizaci takových řešení musíte být opatrní dvojnásob: stavba totiž změní vzhled celé nemovitosti, a to prakticky nevratně, a zároveň předurčí i možnost „suchého“ využití bezprostředního okolí bazénu.

Voda, terén, zeleň

Výběrem typu bazénu a jeho umístění ve slunném koutě zahrady práce nekončí. Vyplývají z něj totiž další práce a náklady a spojené s dotvářením a údržbou okolí. Pokud se domníváte, že to zvládnete v rámci běžné údržby zahrady, pak je to většinou na úrovni zbožného přání. Okolí bazénu tvoří úprava terénu v těsné návaznosti na vodní plochu (zpevněná plocha sloužící pro vstup do vody, odpočinková terasa) a přilehlá parková úprava. Nemělo by chybět osvětlení, případně venkovní sprcha, s čímž je spojena přípojka elektřiny, vody či řešení odvodnění. Při zřízení mobilního zastřešení je nutné počítat také s umístěním kolejnic a plochou, kam se bude odsouvat posuvný kryt.

Úprava zeleně je vždy velmi individuální a závisí na mnoha faktorech, mj. na tvaru a typu pozemku, tvaru bazénu, klimatických podmínkách, vkusu majitele apod. Ale přesto i zde platí několik praktických zásad: bazény se lépe budují v rovině, je to jednodušší a méně nákladné. Ovšem bazén zapuštěný do svahu nabízí více možností, jak vytvořit zajímavé prostředí. V okolí by neměly být listnaté stromy a keře a další rostliny, jejichž padající květy a listí mohou znečišťovat vodu v bazénu. Naopak je dobré v okolí vysadit okrasné dřeviny jako ochranu proti větru a prachu, případně jako optickou clonu od sousedů.

Navazující terén musí být upraven tak, aby se do vody dalo pohodlně vstupovat, aby se dalo u bazénu sedět, ležet a opalovat se apod.

Praktickým řešením jsou exteriérové podlahy značky Hortus. Vynikají vysokou elegancí a dlouhodobou životností a nabízejí výběr zajímavých barevných odstínů (KPP)

Jak zušlechtit okolí

Při výběru a pokládce dlažby nebo dřevěného obložení pro přilehlé okolí bazénu je třeba brát v úvahu, že tyto plochy trpí změnami počasí i zvýšenou vlhkostí v blízkosti vody. Při špatné pokládce dlažby se časem rozjedou kolejnice mobilního zastřešení, které začne drhnout. Stačí jedna krutější zima. Při výběru materiálů pro přilehlé plochy se nabízí, kromě často používané dlažby keramické, také pískovcová z přírodního nebo umělého materiálu, beton nebo dlažba z bílého betonu. Zajímavě působí kamínky sypané do upraveného půdního lože, oblíbené je i zatravnění nebo dřevěná paluba instalovaná na rošt. Od úpravy okolí se odvíjí nejenom estetická kvalita celku, ale také bezpečnost a míra znečišťování bazénu.

Významným detailem je osazení vrchního lemu neboli hrany bazénu. A to jak z hlediska ohraničení bazénu, tak i z hlediska vzhledu a umístění zastřešení. Pokud totiž osadíte dlažbu výše, než je okolní terén, bude nutné případné zastřešení pořídit přinejmenším o jeden metr širší a delší, než když bude obruba probíhat ve stejné výšce jako ostatní dlažba. Díky tomu mohou také nastat problémy se zafoukáváním nečistot do bazénu.

Vyberte si typ povrchu

• Dřevo je přírodní povrch, který v prvních letech vypadá velmi dobře a příjemně se po něm chodí. V kontaktu s vodou i bazénovou chemií velmi brzy „odchází“ a vyžaduje pravidelnou údržbu formou čištění a natírání.

• Dřevoplast (též zkratka WPC) – pokud zvolíte kvalitní materiál, nejlépe ve složení 50 % dřeva a 50 % PVC, pak vám terasa u bazénu vydrží dlouhé roky. Na trhu jsou jak levné produkty s diskutabilní kvalitou, tak i kvalitní produkty z dovozu i tuzemské výroby.

• Betonová dlažba – nejčastější volba budovatelů bazénů – výhodou je velká odolnost, široká možnost výběru od nejlevnějších „šedých“ dlažeb až po designové dlažby. Terasu tak můžete sladit s dalšími betonovými prvky v zahradě od jednoho výrobce. Někteří výrobci dodávají bazénové lemy přímo na míru.

• Terasy z litých kamínků – poměrně levná varianta, ale jsou i atraktivní dražší dekory, výhodou je vodopropustnost a možnost si takovou dlažbu položit jednoduše svépomocí.

• Přírodní nebo umělý kámen/umělý pískovec – má velmi atraktivní přírodní vzhled (časté jsou realizace z pískovce), dlažba se dá „penetrovat“ a získá tak sytější barvy a vyšší odolnost proti zašpinění.

• Přírodní žula – skvěle vypadá a nabízí téměř nekonečnou životnost (je-li terasa realizována odbornou firmou), nevýhodou je pouze poněkud vyšší pořizovací cena.

Text: Stojan Černodrinski, Foto: Archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem