Po letošní zimě chudé na srážky s radostí přivítáme deště. Ušetří práci se zálivkou na zeleninových záhonech i u bobulovitého ovoce a mladých ovocných stromků. Za přísušku mulčujte nasekanou trávou.

Plán prací na červenec

1. Na kmeny ovocných stromů připevněte lepové pásy proti škůdcům kladoucím vajíčka v koruně stromu, například proti píďalce podzimní.
2. Začátek vyštipování postranních výhonů rajčat na venkovních záhonech. Zajistí bohatší a kvalitnější sklizeň.
3. Ještě začátkem července můžete vysazovat okurky, pozdní kedlubny či vysévat keříčkové fazole.
4. Po odkvětu nejvhodnější čas pro přesazování velkokvětých kosatců.

Ještě začátkem července můžete vysazovat okurky, pozdní kedlubny či vysévat keříčkové fazole.

Hrátky s hráškem

Čerstvé zelené lusky jsou pochoutkou. Stálý přísun zajistí postupný výsev a výběr odrůd podle doby sklizně – velmi rané, rané, polorané, polopozdní, pozdní. Pozdní odrůdy mají dlouhou dobu sklizně. V nížinách rané odrůdy můžete vysévat koncem léta a sklízet na podzim.

Při nákupu semen dejte pozor, jaký druh kupujete. Hrách polní neboli peluška se hodí jen k zelenému hnojení, vyšlechtěné odrůdy poskytují suchý hrách do kuchyně. U hrachu dřeňového se sbírají mladé nezralé lusky nebo nezralá semena. Hrách cukrový má široké sladké lusky s malými semeny k přímé konzumaci za syrova.

Většina majitelů zahrad zápasí s padlím hnědým neboli americkým (Podosphaera mors-uvae).

Padlí na angreštu

Většina majitelů zahrad zápasí s padlím hnědým neboli americkým (Podosphaera mors-uvae). Je to houbová choroba, která vytváří na plodech a mladých olistěných výhoncích nejprve bílé, později hnědé povlaky. Plody uschnou a opadají.

Prevence: již při zimním průklestu odstraňte napadené zkroucené výhony. Vysazujte jen odrůdy odolné vůči této chorobě, například ’Rixanta‘,  ’Rocula‘. Angrešt nevysazujte hustě a na stinná vlhká místa. Napadené rostliny postřikujte zdravotně nezávadnými biologickými prostředky, jejichž základem je řepkový olej a lecitin, například Biool, Bioan, Bioton. Chytré návody na postřik najdete na internetu.

Pryšec myrtovitý (Euphorbia myrsinites, syn. Tithymalus myrsinites) má husté polštáře o výšce 15–25 cm a žlutozelené květy.

Suchomilné trvalky do koryta a na záhon

Pro slunné suché záhony, koryta na terase či balkonu vybírejte trvalky odolné vůči suchu. Jsou vhodné i na výsušná, slunná místa na běžném záhonu. Tyto rostliny jsou buď tučnolisté (vytváří zásobu vody v listech) nebo porostlé stříbřitými, šedými chloupky (chrání listy před sluncem a přílišným výparem vody). Zahradní centra nabízejí ještě další druhy rostlin s podobným vzhledem a nároky.

Vždy vyžadují propustnou, písčitou nebo drobně kamenitou zeminu. U hlinité půdy na okrasném záhonu proveďte zlepšení půdy hrubým pískem. Na dno koryta nasypte vrstvu keramzitu proti zamokření zeminy a následnému uhnívání kořenů. Do velkých záhonů můžete vysadit i některé druhy a odrůdy máček, suchomilných okrasných travin či kohoutek věncový.

Netřesk (Sempervivum) má řadu druhů a odrůd různého vzhledu. Květ vyrůstá na listnatém stonku uprostřed růžice v červenci a v srpnu. Po odkvětu růžice zahyne. Snadno se množí oddělením růžic.Trojpuk drsný

Pro zahradu jsou velmi cenné keře kvetoucí od června do konce léta. Trojpuk drsný (Deutzia scabra) a jeho odrůdy kvetou na přelomu června a července. Dalšími „letními“ keři jsou například komule, lidově motýlí keř (Buddleia), ibišek syrský (Hibiscus syriacus) a mochna křovitá (Potentilla fruticosa).

Pro zahradu jsou velmi cenné keře kvetoucí od června do konce léta. Trojpuk drsný (Deutzia scabra) a jeho odrůdy kvetou na přelomu června a července.

Text: Marie Musilová, Foto: Marie Musilová, Thinkstock

logo MessengerPoslat Messengerem