Chodníky, cesty a obrubníky v zahradě mohou být nejenom praktické, ale i krásné. Uplatnění zde najdou klasické kostky, dlaždice, keramika, beton či obyčejné oblázky a kameny. Vše by mělo být spíše jednoduché v dokonalém souznění s bujarou flórou a celkovou koncepcí domu a zahrady. 

Stále platí, že nejlepší kámen je z blízkého lomu, že nejlepší dřevo je české či alespoň evropské (ať už je to akát, borovice nebo modřín). Trendem se dá nazvat i to, že napodobujeme práce starých mistrů truhlářů, kovářů či jiných řemeslníků. Je patrné, že více přemýšlíme o způsobu vedení cest, máme zájem ukázat návštěvníkům zahradu v celé kráse. Pravoúhle nalinkovaný prostor mívá k malebnosti daleko, ale ani divoké zátočiny plné barevných kamínků nepůsobí dobře.

Umění (zvláště pak sochy) do zahrady patří, je součástí přírodního prostoru a dává zahradě určitý náboj. Strážci vašich cest do svahu mohu být různí… (Atelier Flera)

Důkladně promyšlená realizace

Cesty a chodníky je žádoucí vyznačit už v projektu a uvažovat o nich v kontextu celé zahrady. S tím pak souvisejí i úvahy o vhodném materiálu a technologii pokládky, jež se pojí s účelem cesty i její možnou zátěží. Je třeba zvážit, zda půjde o komunikaci v zadní části zahrady nebo o hlavní cestu, zda bude často využívána a také zda bude zároveň sloužit jako parkovací místo.

Důležité je brát v potaz celkový styl zahrady a promýšlet vhodnou kombinaci s trávníkovými plochami a záhony. Jinak budeme postupovat u zahrad přírodních, jinak u orientálních či středomořských.

Materiál, který na vybudování cesty vybereme, by měl ladit s materiály použitými na podezdívkách a terasách. Hlavní a důležité cesty by měly být nenáročné a jednoduché. Své uplatnění zde najdou klasické kostky, dlaždice, umělý kámen nebo zatravňovací dlaždice.

Založení cesty z drobnějších materiálů, jakou jsou štěrk, oblázky či kůra, by měl předcházet výkop zemin, odstranění drnů a položení černé izolační fólie, která zabrání prorůstání trav a plevele. To je ale pouze nepatrná část z tisíce postupů, jak se vypořádat s cestami na zahradě. Obrazová část článku vám může být inspirací.

Zahrady mají být přirozeným místem k žití. Není třeba vyhledávat složité technologie vodních prvků, cesty poseté drahokamy či nejmodernější zahradní nábytek. Chceme prostě klid a pohodu (Atelier Flera)

Návaznost cest, obrubníků a stěn

Palisády různých tvarů, profilů a barev nacházejí široké uplatnění v zahradní architektuře při řešení menších výškových rozdílů, k lemování zvýšených záhonů, okrasných travnatých ploch. Mohou se použít i jako obrubníky (PRESBETON)Cesty z pevných materiálů, jako jsou cihly, zámková dlažba, betonové dlaždice nebo přírodní a umělý kámen, jsou sice pracovně i finančně náročnější než cesty ze sypkých materiálů, na druhou stranu jsou mnohem odolnější a vydrží na zahradě podstatně déle.

K nejtrvanlivějším variantám pro zahradní chodníky patří zámková dlažba, pro dláždění venkovních ploch, teras, cest a dvorků pak betonová dlažba. Vyrábí se v široké škále tvarů, barev a rozměrů. Betonová dlažba v přírodním šedém provedení je levnější, za barevné modifikace si musíte připlatit. Stabilnější je zámková dlažba, neboť její pevnost je zvýšena do sebe zapadajícími výstupky a kapsami.

Volit můžete i z jiných materiálů. Krásná je například kabřincová dlažba ze zvláštních, ve vysokém žáru pálených cihel, kamenné dlažební kostky, kámen v původní neopracované podobě nebo dlaždice řezané z přírodního kamene, tyto materiály jsou však cenově náročnější a práce s nimi může být obtížnější.

Povrch dlažby je buď hladký, nebo je upraven tryskáním. V nabídkách se můžeme setkat také s technologií raženého betonu a ražené dlažby.

Cesty ve svahu

Pro cesty ve svahu můžete volit schody, palisády a opěrné zdi třeba v kombinaci s vyvýšenými záhony a terasami. Do menší přírodní, případně venkovské zahrady se asi nejlépe hodí přírodní kámen a dřevěná kulatina. Městská zahrada naopak lépe snese beton, kov nebo umělý kámen.

Je třeba počítat s tím, že schodiště nejsou jen praktickou nutností, ale i estetickým prvkem, který dotváří celkový ráz zahrady. V každém případě je vhodné dbát na jednotný design a celkový ráz zahrady. V jednotném střihu můžete mít krásné cesty, schody, obrubníky i opěrné stěny.

Před konečným rozhodnutím o použitém materiálu se vyplatí navštívit některou z realizovaných zahrad od vybraného dodavatele a na vlastní oči se přesvědčit, které schodišťové prvky, tvarovky pro ploty a opěrné zídky či palisády jsou ty pravé. Na místě se tak může stát, že zvolíte zcela jinou variantu a technologii, než o které jste předtím uvažovali, že dáte třeba přednost dřevu, suché zídce (systém volně ložených kamenů) nebo gabionům (kameny naplněný drátěný koš).

Nejjednodušším a současně nejlevnějším řešením mohou být schody z dřevěné kulatiny – zatlučené kolíky, za kterými je vodorovně upevněná kulatina nebo půlkulatina, jež tvoří výšku schodu. Nášlapná plocha bývá dosypávána drceným kamením a štěrkem. Nevýhodou takového schodiště je i přes impregnaci kulatin nižší trvanlivost, proto se hodí spíše do méně využívaných přírodních partií zahrad.

Jednou z variant, která bude dokonale ladit s pochozí zahradní dlažbou, překoná terénní nerovnosti a zajistí provázanost zahrady s domem, je schodiště od stejného dodavatele (WIENERBERGER)

Text: Vlastimil Růžička, Foto: Presbeton, Wienerberger, Atelier Flera

logo MessengerPoslat Messengerem