Chodníky, cesty a obrubníky v zahradě mohou být nejenom praktické, ale i krásné. Uplatnění zde najdou klasické kostky, dlaždice, keramika, beton či obyčejné oblázky a kameny. Vše by mělo být spíše jednoduché v dokonalém souznění s bujarou flórou a celkovou koncepcí domu a zahrady. 

Stále platí, že nejlepší kámen je z blízkého lomu, že nejlepší dřevo je české či alespoň evropské (ať už je to akát, borovice nebo modřín). Trendem se dá nazvat i to, že napodobujeme práce starých mistrů truhlářů, kovářů či jiných řemeslníků. Je patrné, že více přemýšlíme o způsobu vedení cest, máme zájem ukázat návštěvníkům zahradu v celé kráse. Pravoúhle nalinkovaný prostor mívá k malebnosti daleko, ale ani divoké zátočiny plné barevných kamínků nepůsobí dobře.

Umění (zvláště pak sochy) do zahrady patří, je součástí přírodního prostoru a dává zahradě určitý náboj. Strážci vašich cest do svahu mohu být různí… (Atelier Flera)

Důkladně promyšlená realizace

Cesty a chodníky je žádoucí vyznačit už v projektu a uvažovat o nich v kontextu celé zahrady. S tím pak souvisejí i úvahy o vhodném materiálu a technologii pokládky, jež se pojí s účelem cesty i její možnou zátěží. Je třeba zvážit, zda půjde o komunikaci v zadní části zahrady nebo o hlavní cestu, zda bude často využívána a také zda bude zároveň sloužit jako parkovací místo.

Důležité je brát v potaz celkový styl zahrady a promýšlet vhodnou kombinaci s trávníkovými plochami a záhony. Jinak budeme postupovat u zahrad přírodních, jinak u orientálních či středomořských.

Materiál, který na vybudování cesty vybereme, by měl ladit s materiály použitými na podezdívkách a terasách. Hlavní a důležité cesty by měly být nenáročné a jednoduché. Své uplatnění zde najdou klasické kostky, dlaždice, umělý kámen nebo zatravňovací dlaždice.

Založení cesty z drobnějších materiálů, jakou jsou štěrk, oblázky či kůra, by měl předcházet výkop zemin, odstranění drnů a položení černé izolační fólie, která zabrání prorůstání trav a plevele. To je ale pouze nepatrná část z tisíce postupů, jak se vypořádat s cestami na zahradě. Obrazová část článku vám může být inspirací.

Dlažby BARK jsou vyráběny v několika reliéfech – kůra, pražec, prkno, trám, pařez, letokruh. Lze je využít ve formě nášlapné desky nebo z nich vyskládat celou plochu zahrady (PRESBETON)

Návaznost cest, obrubníků a stěn

Palisády různých tvarů, profilů a barev nacházejí široké uplatnění v zahradní architektuře při řešení menších výškových rozdílů, k lemování zvýšených záhonů, okrasných travnatých ploch. Mohou se použít i jako obrubníky (PRESBETON)Cesty z pevných materiálů, jako jsou cihly, zámková dlažba, betonové dlaždice nebo přírodní a umělý kámen, jsou sice pracovně i finančně náročnější než cesty ze sypkých materiálů, na druhou stranu jsou mnohem odolnější a vydrží na zahradě podstatně déle.

K nejtrvanlivějším variantám pro zahradní chodníky patří zámková dlažba, pro dláždění venkovních ploch, teras, cest a dvorků pak betonová dlažba. Vyrábí se v široké škále tvarů, barev a rozměrů. Betonová dlažba v přírodním šedém provedení je levnější, za barevné modifikace si musíte připlatit. Stabilnější je zámková dlažba, neboť její pevnost je zvýšena do sebe zapadajícími výstupky a kapsami.

Volit můžete i z jiných materiálů. Krásná je například kabřincová dlažba ze zvláštních, ve vysokém žáru pálených cihel, kamenné dlažební kostky, kámen v původní neopracované podobě nebo dlaždice řezané z přírodního kamene, tyto materiály jsou však cenově náročnější a práce s nimi může být obtížnější.

Povrch dlažby je buď hladký, nebo je upraven tryskáním. V nabídkách se můžeme setkat také s technologií raženého betonu a ražené dlažby.

Zahradní keramická dlažba Antique je vhodná jak pro pochozí, tak pro pojezdové plochy. Pro dokonalý výsledek je však třeba provést kvalitní pokládku, kterou by měli zajistit profesionálové (WIENERBERGER)

Cesty ve svahu

Pro cesty ve svahu můžete volit schody, palisády a opěrné zdi třeba v kombinaci s vyvýšenými záhony a terasami. Do menší přírodní, případně venkovské zahrady se asi nejlépe hodí přírodní kámen a dřevěná kulatina. Městská zahrada naopak lépe snese beton, kov nebo umělý kámen.

Je třeba počítat s tím, že schodiště nejsou jen praktickou nutností, ale i estetickým prvkem, který dotváří celkový ráz zahrady. V každém případě je vhodné dbát na jednotný design a celkový ráz zahrady. V jednotném střihu můžete mít krásné cesty, schody, obrubníky i opěrné stěny.

Před konečným rozhodnutím o použitém materiálu se vyplatí navštívit některou z realizovaných zahrad od vybraného dodavatele a na vlastní oči se přesvědčit, které schodišťové prvky, tvarovky pro ploty a opěrné zídky či palisády jsou ty pravé. Na místě se tak může stát, že zvolíte zcela jinou variantu a technologii, než o které jste předtím uvažovali, že dáte třeba přednost dřevu, suché zídce (systém volně ložených kamenů) nebo gabionům (kameny naplněný drátěný koš).

Nejjednodušším a současně nejlevnějším řešením mohou být schody z dřevěné kulatiny – zatlučené kolíky, za kterými je vodorovně upevněná kulatina nebo půlkulatina, jež tvoří výšku schodu. Nášlapná plocha bývá dosypávána drceným kamením a štěrkem. Nevýhodou takového schodiště je i přes impregnaci kulatin nižší trvanlivost, proto se hodí spíše do méně využívaných přírodních partií zahrad.

Jednou z variant, která bude dokonale ladit s pochozí zahradní dlažbou, překoná terénní nerovnosti a zajistí provázanost zahrady s domem, je schodiště od stejného dodavatele (WIENERBERGER)

Text: Vlastimil Růžička, Foto: Presbeton, Wienerberger, Atelier Flera

logo MessengerPoslat Messengerem