Tisk | Diskuze (0) | Sdílet článek Facebook Twitter Google
Čím osázet zahradní zákoutí?
Poměrně hustá výstavba rodinných domů, které se v současnosti staví, dává vzniknout zákoutím, s nimiž si mnozí nevědí rady. Bývají sevřená mezi zdmi sousedních domů a zahrad a proto je jejich část většinu dne ve stínu. Na modelovém řešení vám ukážeme, jak takový kout osázet.
Vybrali jsme pro vás rohový záhon, jehož velká část je většinu dne zastíněna. Ukážeme vám, že tam nemusí být jen skladiště nepotřebných věcí, kompost a dříví - může se stát krásným zákoutím, kde budete relaxovat u knihy a odpočívat v klidu po těžkém dni.
Ptejte se odborníků na ZAHRADU v PORADNĚ ZDE. |
Putující slunce po zahradě
Pro virtuální plochu jsem navrhl typické stínomilné druhy rostlin. Jsou tu ale i místa, na která dopadá část dne východní a jižní slunce. Tam se bude dařit i světlomilným druhům rostlin. Existuje dostatek takových, které při troše péče zvládne pěstovat i laik.
Mnoho stínomilných druhů rostlin snáší nebo dokonce vyžaduje kyselou půdní reakci (pH). Je to dáno tím, že jsou to původně obyvatelé lesních podrostů - a tam je půda kyselá, humózní a vlhčí. S tím musíte počítat a místa, na které plánujete vysadit tyto druhy, důkladně připravit. Původní zeminu je třeba odstranit do hloubky 30 až 40 cm a nahradit ji rašelinovým substrátem nebo speciálním substrátem pro rododendrony a vřesovištní rostliny. Pro růže a běžné trvalky stačí půdu pouze vylepšit přidáním zahradního substrátu nebo zetlelého kompostu (lze koupit i substrát pro růže), trvalky mají rády kompostový substrát, středně bohatý na živiny. Všechny rostliny potěší řádná dávka pomalu rozpustného hnojiva (například Osmocote, zhruba 3,5 kg/m 3 ). Sami si ušetříte čas a starost s tím, zda jste nehnojili moc nebo málo.
Pod myrobalánem nejstinnější místo
Záhon má tvar L: Kratší strana (cca 6,5 m) je ohraničena živým tisovým plotem, který odděluje dětský hrací kout. Tmavě zelená jehličnatá stěna je navíc neutrálním pozadím, od něhož se krásně odrazí všechny kvetoucí rostliny a pestré podzimní olistění opadavých keřů (hortenzie, růže, azalky). Delší část záhonu (9 m) je rámována červenolistým myrobalánem na kraji živého plotu a jedlovcem na opačné straně. Právě pod myrobalánem vzniká nejstinnější místo - navrhl jsem tam pěnišníky, azalky a stínomilné trvalky.
! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ ! |
||
Naopak před živým plotem a u zdi vedle jehličnanů jsou místa světlejší, která se líbí kvetoucím opadavým keřům a odolnějším trvalkám. Obecně platí, že vysoké rostliny patří dozadu a směrem k trávníku (dlažbě, terase) se snižují, ale nemusejí klesat (stoupat) úplně všude stejně rychle. Zajímavým detailem bude třeba štíhlý cypřišek na dlouhé straně záhonu, který bude výrazným vertikálním prvkem.
Náš návrh berte jako vodítko, můžete ho ještě dále doplňovat o další traviny a trvalky. Pamatujte však na zlaté pravidlo, že méně je někdy více - nestřídejte trvalky po jedné, spíše je sázejte do skupin po nejméně třech kusech, raději i více. Výjimkou jsou mohutnější trvalky, které mohu být vysazeny solitérně. A na co jsme ještě „zapomněli"? Jarní i letní cibuloviny a hlíznaté rostliny jsou neocenitelným doplňkem každého záhonu. Budete-li sázet příští jaro, vysaďte lilie, okrasné česneky, na podzim pak přidejte narcisy, tulipány, hyacinty, ladoňky, krokusy a další.
text: a kresba: Jiří Prouza, foto: autor a archiv redakce
23.11.2015 | Zahrada
Tisk | Diskuze (0) | Sdílet článek Facebook Twitter Google