Je zcela běžné, že ke kvalitním stavebním materiálům patří dobrý design. Podezdívky, zídky, terasy a cesty by měly v celkovém kontextu zapadat do architektury domu a zahrady. Velký důraz se klade i na barevný kontrast zahradních konstrukcí a staveb oproti zeleni, na promyšlenou, celoročně působivou kombinaci rostlin. Koncepční uvažování ale stále častěji zahrnuje i další prvky. 

Zahrada je oknem do duše. „Zahradní architektura není jenom o sázení a kombinaci rostlin či barev. Jde především o vytvoření takového prostředí, které nás osloví svým duchem a propůjčí nám přesně takový pocit, jaký si přejeme. Letošní trendy v zahradní architektuře kráčejí směrem k bezúdržbové zahradě, která je šetrná k životnímu prostředí. Najdeme v ní autentické materiály, jedlé prvky, netradiční osvětlení a také dokonalý kontrast mezi nábytkem a zelení. Každou chvíli strávenou na zahradě bychom si měli naplno užít, ona je tu totiž pro nás a nikoli my pro ni,“ podotýká zahradní architekt Ferdinand Leffler a ukazuje současné trendy, kde se kromě již zmíněného více prosazuje kvalitní design a umění a vyšší estetika pohledových prvků.

Stále častěji se prosazuje moderní, výrazné, invenční a svěží umění, například v galerii současného sochařství Goodstuff (www.goodstuff.cz), která zastupuje většinu sochařů v ČR. (1)

Zahradník jako scénograf

Stále častěji se prosazuje moderní, výrazné, invenční a svěží umění, například v galerii současného sochařství Goodstuff (www.goodstuff.cz), která zastupuje většinu sochařů v ČR. (3)Při projektování zahrady lze uvažovat jako scénograf a připravit takové prostředí, které je pro návštěvníky (lidské i zvířecí) takřka ideální. To, jakou zvolíte koncepci a styl, záleží na vašem vkusu, nicméně vždy mějte na paměti, že dobrá zahradní architektura stále spočívá v symbolickém ztvárnění krajiny a je vždy v pevném souladu s přírodou.

Základní vegetační kostru nejlépe obohatíte určitou střídmostí. Kamenné, keramické, kovové, dřevěné či skleněné dekorace mohou totiž kompozici příjemně oživit, ale také znemožnit zahradě přirozený růst. Výběr výtvarných prvků záleží kromě jiného i na velikosti zahrady a proporcích zahradních detailů.

Klasické sochy z pískovce nejlépe vyniknou u vody a na větších travnatých plochách, moderní plastiky udělají okrasu terasám, drobná keramika se bude dobře vyjímat ve spojení s pestrobarevnými letničkami. Dobrými společníky jsou i různé druhy okrasných trav, skalniček, vřesů či azalek. Zahradníci doporučují i nejrůznější kombinace, například se zakrslými konifery, s převislými formami jívy, modřínu nebo japonského javoru.

Význam výtvarných prvků lze flórou výrazně posílit (kašny a vstupní prostory), ale i lehce potlačit (tajemná romantická zákoutí). Vždy je dobré se poradit s odborníky (nebo alespoň s manželkou).

Stále častěji se prosazuje moderní, výrazné, invenční a svěží umění, například v galerii současného sochařství Goodstuff (www.goodstuff.cz), která zastupuje většinu sochařů v ČR. (2)

Umění a design 

K oživení rodinné zahrady užívají „scénografové“ i světlo. V některých případech si nechají zpracovat dokonce i světlený design zahrady. Světlo tak přestává plnit pouze orientační či bezpečnostní roli, ale je zde, aby nás bavilo, aby zdobilo prostor a „rozveselilo“ zahradu i v době, kdy se vegetaci nechce příliš růst.

„Realita je totiž taková, že řada z nás se ve všední dny na zahradu dostává v šeru anebo až za tmy,“ vysvětluje Ferdinand Leffler. Pro noční scenérie doporučuje inteligentní řídicí systémy pro zahradu a domácnost. „Stačí nastavit několik intenzit a kombinací světla pro různé příležitosti a jedním stiskem na mobilním telefonu tak vytvořit atmosféru pro danou příležitost,“ dodává.

Umění na zahradě a designový nábytek radí pečlivě vybírat: jsou to podle jeho slov takové „třešničky na dortu“. Nemusí se přitom jednat o obří sochy, které budou na zahradě dominantní, stačí vhodně zvolit drobný praktický předmět, jako je například netradiční designově zpracovaný květináč, pítko, lavice či lucernička. V případě nábytku pak zmiňuje přežitou módu umělého ratanu a ukazuje stabilní materiály pro venkovní použití, dokonalé kusy jídelních nábytkových setů.

Stále častěji se prosazuje moderní, výrazné, invenční a svěží umění, například v galerii současného sochařství Goodstuff (www.goodstuff.cz), která zastupuje většinu sochařů v ČR. (4)

Text: Vlastimil Růžička, Foto: Ateliér Flera

logo MessengerPoslat Messengerem