Ne každý touží po ukázněné zahradě s anglickým trávníkem a cestičkami narýsovanými podle pravítka. I zahrada, která vypadá jako tak trochu ponechaná svému osudu, může mít osobité kouzlo a velkou hodnotu pro své majitele.

Zahrada na svahu nad řekou na západ od Prahy je krásná jak v létě, tak i v zimě. Dominuje jí přírodní koupací jezírko, které nemá počasím omezený provoz – v létě slouží ke koupání, na podzim a v zimě k ochlazení po sauně anebo k bruslení dětí, pokud zamrzne.

Pořádné koupací jezírko bylo ale jen jedním z mnoha přání mladých manželů se dvěma dětmi. K těm dalším, s nimiž se obrátili na zahradní architekty Ferdinanda Lefflera a Jiřího Stiborka, patřila přírodní, divoká a pohodová zahrada, která nevyžaduje žádnou přehnanou údržbu, v níž nevadí troška přerostlé trávy a nějaký ten plevel v trávníku ani kolem záhonků. Užitkové záhonky měly být vyvýšené, což jednak usnadňuje péči o ně, jednak se lépe prohřívají a díky tomu dávají i větší úrodu.

Koupací jezero můžete na rozdíl od bazénu využívat celoročně. V létě ke koupání, v zimě coby ochlazovací bazének při saunování a na jeho zamrzlé ploše se děti naučí bruslit

Divočina pro děti

Šikovně usazený dům rozděluje pozemek na několik celků, z nichž každý plní jinou úlohu. Na jihu na něj navazuje již zmíněné koupací jezírko a louka, která se seká jen třikrát do roka. Děti si v ní rády hrají na schovávanou, cestičky se vysekávají vždy podle chuti a aktuální potřeby. Dalším nevšedním prvkem, který děti milují, je tunel z vrbového proutí. Je to jejich cesta do jiné dimenze, prostor pro hry, fantazii a dobrodružství. Po cestičkách kolem domu, vyskládaných z místního kamene a romanticky zarůstajících trávou a dalšími rostlinami, se dostanou do divočejší severní části zahrady, která volně navazuje na les a přechází v něj.

Tady mají děti další eldorádo s houpačkami a klouzačkou, nechybí tu teepee a dokonce ani velké sochy – lysohlávky, které jsou dílem sochaře Michala Trpáka. „Velký a vkusný dům a les za plotem jsou skvělou kulisou pro takhle výrazný výtvarný vtípek,“ komentuje to Ferdinand Leffler, který s Michalem Trpákem před lety založil galerii exteriérového umění Flera Gallery.

Také se podívejte: Zahrada s koupacím jezírkem v zeleni bez trávníku

Pohoda pro dospělé

Na každé straně domu najdete místo vhodné k posezení s knížkou či šálkem kávy. Zde je navíc zapuštěno pod ochrannou náruč fasády domu, takže ho lze využívat i za deštěV severní části zahrady najdete i venkovní domek se saunou, kterou propojuje s koupacím jezírkem úzká cestička podél boční strany domu. „Podél dlouhé příjezdové komunikace se odehrává příběh plodnosti ve formě aleje ovocných stromů a skupin ovocných keřů,“ popisuje spoluatuor zahrady Ferdinand Leffler.

Na zahradě nechybějí ani různé příležitosti k posezení. Zve k němu lavička utopená v zeleni i prostor kolem velkorysého, kamenem vydlážděného ohniště. Další koutek s vintage námořnickým nábytkem je chráněn slunečníkem a stěnou z litého betonu. Prkna byla před „šalováním“ důkladně okartáčována, aby se pak struktura dřeva pěkně otiskla do betonu. Beton zároveň posloužil i jako skvělá zvuková i optická stěna od sousedního pozemku.

„Každý kout zahrady má nějaké téma, nějaký příběh,“ říká Ferdinand Leffler. „Zahrada je přírodního charakteru a netrpí na perfektní detaily, přímo jí sluší nedbalá elegance cestiček zarůstajících ‚plevelem‘, volně rostoucích ovocných stromů, zarůstajících zídek i dětských hraček právě ponechaných bez ladu a skladu uprostřed trávníku. Celek je výsledkem bezvadné a tvůrčí spolupráce s klienty,“ pochvaluje si.

Posezení s vintage námořnickým nábytkem odděluje od sousedů stěna z litého betonu. Prkna byla před „šalováním“ důkladně okartáčována, aby se pak struktura dřeva pěkně otiskla do betonu

Autoři zahrady: Ferdinand Leffler, Jiří Stiborek ve spolupráci s ateliérem Flera
Realizace: Realizace Flera s.r.o. + subdodavatelé (jezero dělal Kamil Cifera, www.rybnikar.cz
Zahrada získala 2. místo v soutěži Zahrada roku 2014

Zeptali jsme se tvůrce zahrada Ferdinanda Lefflera

Ferdinand LefflerCo bychom měli zvážit, než se rozhodneme pro přírodní jezírko?

Zejména si položte otázku, zda jste připraveni se o vodu v jezeru pravidelně starat. Nemůžete ji nechat třeba týden bez povšimnutí. Pokud se zazelená, hrají v nezbytném zásahu, který povede zpět k vizuálně průzračné vodě, roli hodiny, ne -li minuty. Pamatujte také na to, že oproti bazénu se voda v jezírku nedá přihřívat. Je nutné ji udržovat v teplotě pod 21 stupňů, to je totiž hranice teploty, nad níž voda přestává ochotně vázat kyslík a začíná se zelenat. Také se nesmíte bát živých organismů, ty do živé vody patří. Jezero je prostě prvek pro nadšence a také pro otužilce. Odměnou vám bude voňavá voda a zimní kulisa namrzlé hladiny s ojíněnými orobinci, která se nikdy neokouká.

Kam jezero v zahradě umístit a jak by mělo vypadat? 

Jezero přitáhněte až k domu, k terase. I z obýváku je na ně po celý rok krásný pohled. Nehrajte si na lesní tůňky ani rybníky. K modernímu domu vytvořte velkou vodní plochu v jednoduchém geometrickém tvaru, třeba obdélníku. Jezero i bazén by z mého pohledu mělo být obklopeno vhodnou vegetací, která pohádku venkovní vody podpoří a rozvine.

Jaké rostliny s vodní hladinou korespondují?

Podívejte se podél rybníků a řek! Rozvolněné vertikály okrasných travin, pruty vrbin, pobřežní vegetace. V žádném případě sem nepatří jehličnany, tak jak je to na českých zahradách často k vidění.


Text: Markéta Klocová

Foto: Atelier Flera

logo MessengerPoslat Messengerem