V zimní zahradě chceme mít prostředí pro chvilku spočinutí. Rostliny jsou pro tento účel ideálními společníky. Známé jsou i případy, kdy nový majitel zimní zahrady zcela propadl koníčku pěstování sukulentů či orchidejí. Vhodné a celkem nenáročné jsou i citrusy.

Citroník

Citroník (Citrus limon) je stálezelená rostlina původem ze subtropů. Bude se mu líbit v zimní zahradě, dodá jí kouzelnou exotickou atmosféru, svěží barvy a výraznou vůni.Citroník (Citrus limon) je stálezelená rostlina původem ze subtropů. Bude se mu líbit v zimní zahradě, dodá jí kouzelnou exotickou atmosféru, svěží barvy a výraznou vůni.

Umístění a teplota: Mladé citroníky by měly být celoročně uvnitř, než zesílí a otuží se. Rostlinám starším 5 let udělá dobře, pokud budou přes léto venku. Přes zimu je ideální umístit citroník do světlé zimní zahrady, kde nebude teplota vyšší než 15 °C. Nesnáší průvan.

Péče a množení: Citroník špatně snáší přemokřený substrát. V zimě se doporučuje jen rosit. Na hnojení používáme speciální hnojiva na citrusy. Abychom se brzy dočkali voňavých květů a plodů, kupujeme naroubované rostliny v dobré kondici.

Mandarinka

Mandarinky (Citrus reticulata, Citrus clementina) potěší voňavými květy a jako všechny citrusy také vylučují další vonné silice obohacující vzduch. Plody se samozřejmě mohou konzumovat.Mandarinky (Citrus reticulata, Citrus clementina) potěší voňavými květy a jako všechny citrusy také vylučují další vonné silice obohacující vzduch. Plody se samozřejmě mohou konzumovat.

Umístění a teplota: Mandarinky jsou velmi náročné na dostatek světla. Stejně jako citroník potřebují přes zimu chladnější světlé stanoviště bez průvanu. Od dubna do října se bude mandarince dařit venku. Krátkodobě snese i teplotu kolem 0 °C.

Péče a množení: Hnojíme přípravky na citrusy. Přehnojení poznáme podle hnědnoucích okrajů listů. Na jaře musíme většinou redukovat počet nasazených květů a plodů. Rostlina by měla mít 30 listů na jeden plod. Odstraníme také přebytečné nebo neolistěné větvičky.

Text: Kristýna Lišková, Foto: Archiv, Shutterstock.com

logo MessengerPoslat Messengerem