Uspořádání a vzhled venkovských stavení prochází velkými změnami. Příkladem může být Dům s kosmickou růží a jeho zahrada. Nachází se v malé obci v okrese Rakovník a v zahradě najdeme kromě jiného umně zakomponované zajímavé keramické plastiky.

Zchátralou nemovitost z opuky na pískovcových základech a starý sad zakoupili manželé v roce 1992 a postupně proměnili dům i pozemek k nepoznání. Vykáceli téměř všechny stromy a zasadili nové (listnáče i jehličnany a celou paletu keřů), dům dostal zcela nový kabát. Vycházeli z původní dokumentace, aby se zachoval původní architektonický ráz objektu a zásah do krajiny byl minimální.

Zchátralou nemovitost z opuky na pískovcových základech a starý sad zakoupili manželé v roce 1992 a postupně proměnili dům i pozemek k nepoznání.Prioritní bylo odvodnění. Do drenážních trubek se stahuje dešťová voda, kolem obvodových stěn domu je natažena gumoasfaltová fólie. Pod betonovými chodníčky jsou ocelové rošty a drenáže určené i pro případy velkého sucha, jako podzemní cisterny na vodu, částečně je kryjí různě velké kameny.

„Máme novou střechu, pěknou fasádu, dvorek vysypaný štěrkem, na zahradě trávník a mezi stromy stojí mé sochy. Je to taková galerie v přírodě. Krásně se tady odpočívá,“ vypráví majitelka v rámci akce Víkend otevřených zahrad, kam se přihlásila a sklidila zasloužený obdiv.

Slovo majitelky

Zahradu si od počátku budujeme s manželem sami bez zahradního architekta, protože musí odpovídat ­našim požadavkům, které se v čase mění. Dříve jsme sem ­jezdili na prázdniny, ale nyní tu trávíme mnohem více času.

Vše se navzájem prolíná

Zahrada není rozdělená na užitkovou a okrasnou, spíše na více a méně osluněnou, a podle toho je také osázená. Záhony se zeleninou a jahodami jsou více na slunci, užitkové a okrasné prostory se prolínají. Dům není příliš velký, ale je skutečně stylový s originální výmalbou majitelky.

„Na stěnách ční vysoké hory, pod nimi se zelenají louky a leskne se voda jezírka. Když cvaknete vypínačem, rozzáří se nad horami slunce, večer pak měsíc,“ komentuje svoji práci Marcela Braunová a vede nás přes předsíň, dva pokoje až do své pracovny.

Pohled od hlavního vstupu na pozemek: Ještě musíme důkladně promyslet harmonické vydláždění nádvoří, říká majitelka objektu, zahrady a vlastní galerie v přírodě.

V obývacím pokoji se tyčí finská akumulační kamna s kamenným obkladem a je tady velmi příjemně. V podkroví se nachází místnost pro hosty a z bývalých chlévů se stala kuchyň s jídelním stolem, chodbou a příslušenstvím včetně prostorné koupelny. Nechybí samozřejmě ani garáž a dílna.

Převládá jednoduché, moderní a praktické zařízení, které doplňují výtvarná díla majitelky – nejenom v domě, ale i na zahradě. Kromě keramických soch jsou to i obrázky, textilní koláže a nástěnné koberce.

Plastika s křídly má název Svítání, je otočená směrem k východu a má navodit pocit rodícího se nového života.

Motiv Kosmická růže, podle něhož se jmenuje zahrada a dům, zdobí průčelí a na zahradě se nachází plastika, která označuje spojení s vesmírem. Dvorek majitelé využívají k příjemnému posezení na lavičce nebo k většímu stolování.

Bylinky, zelenina a okrasné rostliny jsou na dosah. Z vyvýšených záhonů se plody a listy lehce vybírají, nemluvě o méně namáhavém obhospodařování. Pergoly a treláže jsou oporou pro popínavé rostliny, osluněné zdi slouží k vedení tvarovaných ovocných dřevin. Oživení přinášejí i další keramické dekorace z dílny majitelky.

Zahrada slouží lidem i domácím zvířatům. Německý ovčák je dobrým strážcem i milým společníkem.

Autorkou sochařské výzdoby je výtvarnice a keramička Marcela Braunová Regaiolliová.

Autorka sochařské výzdoby

Plastika na téma mateřství. Jako podstavec slouží masivní starý pařez.Marcela Braunová Regaiolliová, Výtvarnice a keramička

Kontakt:

Nádražní 13, Ruda 
tel.: 607 906 368
e-mail: marcela.braunova@gmail.com
www.braunovart.webnode.cz

Text: Vlastimil Růžička, Foto: Robert Virt, Marcela Braunová Regaiollioválogo MessengerPoslat Messengerem