Chcete mít balkón barevný, plný květin, vůní a vlastnoručně vypěstovaných bylinek? Společnost HORNBACH pro vás v tomto článku připravila několik tipů, které vám pomohou vytvořit si kousek svého ráje na zemi.

(Komerční prezentace)

1. Výběr rostlin pro balkon či terasu

Před konečným rozhodnutím o tom, jaké rostliny budou zkrášlovat váš balkón nebo terasu, si odpovězte na tyto otázky:

 • Kolik místa pro rostliny máte?
 • Je váš balkón situován na severní, jižní, východní nebo západní stranu domu a kolik hodin slunečního svitu si rostliny užijí?
 • Jaké barvy a vůně se k vám hodí?
 • Chcete jen okrasné rostliny nebo se pustíte do pěstování a sklízení?

2. Rozvržení a kombinace rostlin

Slunný, středomořský styl: Na jižní balkón nebo jižní terasu se výborně hodí středomořské rostliny, například bylinky jako šalvěj nebo tymián. Ty mají rády prudké sluneční světlo. Rozmazlovat sluníčkem můžete také rozmarýn nebo levanduli. A kromě toho si užijete jejich vůni. Jižanskou atmosféru připomenou olivovníky nebo oleandry. Oleandr je stále zelený keř a kvete od června až do září. A ty barvy! Kvete v odstínech s bílou, červenou a žlutou barvou. Na jižní stranu se hodí i zvonky dalmatské, pryšec myrtovitý nebo kakost krvavý. Rostliny, které jsou nenáročné na péči, ale slunce milují úplně stejně jsou rozchodník, begónie nebo petúnie.

Stinný balkón / stinná terasa: Na severní stranu se hodí sezónně kvetoucí rostliny v kombinaci s víceletými rostlinami. Absolutní klasikou je fuchsie. Kvete a daří se jí tam, kde jiné balkónové květiny chřadnou. Dále můžete vybírat z rostlin jako je netýkavka, oměj, zvonek, hortenzie, srdcovka nádherná, begónie a dalších.

Velký balkón / velká terasa: To znamená jediné, spousta místa na rostliny. A tak si můžete dovolit například některé druhy pustorylu, které dorůstají až do výšky půl metru a v květnu a červnu kvetou bíle a krásně voní. Pokud vlastníte střešní terasu, pořiďte si hortenzie nebo bíle kvetoucí ibišek. Oceníte jak jejich výšku, tak záplavu květů. A co teprve olivovník. Dopřejte mu velký květináč a dočkáte se stromu vysokého dva až tři metry. Na balkónech se taktéž dobře vyjímá citrónovník nebo durman.

Malý balkón / malá terasa: Při nedostatku místa je uspořádání plochy ještě důležitější. Pokud potřebujete místo uspořit, pověste truhlíky ven na zábradlí. Nebudou vám zasahovat do prostoru pro stůl a židli. Rostliny lze také pověsit na zeď nebo na strop. Jestli toužíte po rostlině olivovníku, kupte si jeho miniaturní podobu. Při pravidelném zastřihávání zůstane malým stromkem.

3. Péče o letničky

HORNBACH: Jak si udělat zahradu na balkoněPokud si vašich květin, které jsou nejkrásnější a nejčilejší v létě, chcete dlouho užívat, měli byste se řídit následujícími tipy.

Prostříhání v odkvetlém stavu

 • Balkonové květiny, jako např. kopretinovec dřevnatý nebo paprskovky potřebují pro svůj rozkvět místo. Proto by se měly uvadlé květy pravidelně vystřihávat, aby mohly dorůstat nové.

Protisluneční ochrana

 • Aby se kořeny květin v létě tak silně nezahřívaly a tím nepoškozovaly, pomůže dát přes ně v době poledního horka slunečník. Anebo jim vytvořte ve květináči izolační vrstvu z polystyrenu.

Zalévání

 • Rostliny nezalévejte příliš studenou vodou.
 • A v horkém dni by se neměly zalévat v době, kdy slunce nejvíc praží. Kapky vody na listech či na květech totiž působí jako optická čočka.
 • Zavlažovací systémy nebo zásobníky na vodu v nádobách usnadňují zalévání, pokud občas zapomenete na konev. Ale sem tam zkontrolujte, zda zavlažovací systémy také ještě fungují.
 • Příliš mnoho vody může uškodit. Nahromaděná voda nebo stojatá voda v květináčích může poškodit kořeny rostlin.

Hnojení

 • Každá rostlina má své požadavky. Zatímco jedné hnojivo výborně prospívá, druhá rostlina uhyne, pokud ho dostane příliš. Zeptejte se v jednotlivých případech našich prodavačů v prodejnách HORNBACH, kolik hnojiva je konkrétně zapotřebí.
 • V podstatě se rozlišuje mezi organickými hnojivy a minerálními hnojivy. Organické hnojivo je ponecháno v přírodním stavu a má pomalejší účinek, zatímco minerální hnojivo je vyrobeno chemicky a může působit rychleji.
 • Milovníkům rostlin, kteří nechtějí přihnojovat každý týden, se doporučuje hnojivo s dlouhodobým účinkem.

HORNBACH: Jak si udělat zahradu na balkoně

Další tipy k pěstování bylinek a zeleniny a péči o rostliny v květináčích a kbelíkách najdete zde.

Zdroj: Marketingové sdělení

logo MessengerPoslat Messengerem