Brodíte se na zahradě po každé větší průtrži mračen v blátě? Možná by to vyřešili chodníčky z dlažebních kostek, zatravňovací dlažby, dekorativního štěrku, zámkové dlažby. Záhony můžete zpevnit palisádami, mulčovací kůrou nebo drtí. Možností je spousta, nenechte zahradu čekat.

(Komerční prezentace)

Posekané okraje trávníku a kamenné obruby

Okraje trávníku oddělují například záhon a trávníkovou plochu. Nazývají se také ukončovací trávníkový kámen nebo pomůcka pro sekání trávníku. Kromě své vizuální přitažlivosti nabízí především dlouhodobé usnadnění práce při péči o trávník.

Kamenné obruby jsou k dispozici v nejrůznějších provedeních. Podle výšky lze kamenné obruby použít buď jednotlivě nebo ve spojení se záhonovými sloupky – jako zdící prvek nebo naolemování vyvýšeného záhonu.

Palisády

Palisády jsou kulaté, půlkulaté nebo hranaté, zašpičatělé nebo zkosené, jednořadé nebo dvouřadé. Můžete je zakoupit jednotlivě nebo v blocích, přičemž blokový tvar má samozřejmě rozhodující výhody. Lze ho použít rychle, protože kůly se nemusí skládat jednotlivě. Palisády lze také svázat do záhonových lemů pomocí drátů.
Dřevěné palisády lze zakoupit z lokálního dřeva a v různých průměrech. Délky se pohybují od 30 do 400 cm. Před zpracováním byste je měli naimpregnovat popř. na ně aplikovat vhodný přípravek na ochranu dřeva. Betonové palisády se jen tak nerozbijí, nezahnívají ani se netříští či snadno nezvětrávají.
K ohraničení záhonu patří rovněž betonové tvarovky a zatravňovací mřížky, ty mají nicméně zvláštní tvar a nepoužívají se proto jako klasické ohraničení.


Lávový mulč

Lávový mulč se vyrábí z vulkanických hornin. Patří k tuhnoucím kamenům (přírodní kámen) a je minerální alternativou k běžným záhonovým pokrývkám.

Výhody:

  • Vysoký podíl minerálů zajišťuje zlepšení půdní struktury.
  • Půda pod mulčovací kůrou tak rychle nevysychá a zůstává déle vlhká.
  • Zrnitá struktura dělá záhon odolný proti pošlapání a snižuje riziko napadení šneky.
  • Růst nežádoucího plevele je značně ztížen.

Na rozdíl od jiných organických záhonových pokrývek, jako např. mulčovací kůry, je lávový mulč zcela bez zápachu a nezahnívá – záhon zůstává trvale hezký a odpadá tudíž namáhavé udržování. Lávový mulč lze použit kdekoli, a to také jako posyp cest a k vyplnění trávníkových a rostlinných kamenných mříží.

Mulčovací kůra

Mulčovací kůra jsou nadrobno nasekané, nefermentované části stromové kůry a patří podle toho rovněž k organickým záhonovým pokrývkám.

Výhody:

  • Půda pod mulčovací kůrou tak rychle nevysychá a zůstává déle vlhká.
  • Díky ní se na místě usídlují nejdrobnější živočichové, kteří zvyšují úrodnost půdy.
  • Růst nežádoucího plevele je značně ztížen.

Na rozdíl od lávového mulče, mulčovací kůra ze stromů po určité době hnije. Přitom je z půdy odčerpáván dusík. Pro zajištění rovnováhy byste měli substrát nejprve smíchat se zrohovatělými pilinami. Na rozdíl od lávového mulče není mulčovací kůra vhodná pro všechny rostliny – pozor u zeleninových a květinových záhonů!

Tip: Zastrčené rohy na zahradě či místa, která jsou jen obtížně přístupná, lze pokrýt mulčovací kůrou. To výrazně sníží náročnost údržby. Dále můžete neupravenou mulčovací kůru použít jako půdní substrát pro vaše terárium.

Informace o dalších možnostech (venkovní dlažba, dekorativní štěrk, drť, kameny, betonové dalžby a gambiony) najdete v tomto článku.

Zdroj: Hornbach.cz

logo MessengerPoslat Messengerem