V minulosti na mnoha fórech bylo popsáno hodně postupů, jak správně připravit trávník na jarní sezónu, takže mnozí se zcela jistě  již setkali s pojmem VERTIKUTACE. Dnes není vertikutace jen doménou odborníků a greenkeeperů, ale různé typy a modely vertikutátorů si nacházejí cestu na naše zahrady stále častěji. 

(Komerční prezentace)

Název této činnosti vzniknul z anglického vertical cut = svislý řez a znamená tedy prořezávání trávníku. Toto prořezání trávníku je skutečným základem péče o zdravý a hustý trávník.

Česká společnost HECHT nabízí v současné době 17 modelů vertikutátorů

Akumulátorový vertikutátor (Zdroj: HECHT)

Proč vertikutace?

Mech z míst, kam nesvítí slunce,  sněžná plíseň (houba rážovka sněžná, nebo také hlívenka sněžná.), odumřelá tráva a její zbytky po sekání, či spadané listí a větvičky vytváří takřka neproniknutelný povrch travní  plsti, která začne váš trávník dusit. Kromě zamezení přístupu vzduchu, zhorší pronikání vláhy a živin do půdy. To má za následek vlhnutí a žloutnutí trávníku, oslabení jeho růstu, protože kořenový systém roste jen do šířky, nikoliv do hloubky a proto kořeny špatně přijímají vláhu.

Prořezem trávníků docílíme rozrušení povrchu, zajistíme zvýšení přísunu vzduchu, vody, světla, podpoříme kořenový systém trávníku a omezíme tvorbu mechů a travní plsti.

Kdy vertikutovat?

U udržovaných trávníků postačí 2x ročně, na jaře, koncem března, až koncem dubna apak  na podzim, koncem srpna, až koncem září.

Vždy však záleží na konkrétních klimatických podmínkách a počasí, kdy se na jaře doporučuje provést vertikutaci až v době, kdy neklesá teplota pod 8 stupňů. Uspěchaná vertikutace se tak projeví na mnohem delší době, která je nutná k regeneraci trávníku. Půda nesmí  být promáčená, aby nedocházelo z vytrhávání drnů, zalepování nožů mokrou půdou, ale také by neměla být příliš vyschlá a tvrdá, protože do takové půdy se nože prostě nezaříznou. Ideální období pro vertikutaci nastává cca 2 dny po dešti.

Jak vertikutovat?

Po odstranění nečistot z trávníku (listí, větve, klacíky), pár dnů před vertikutací můžeme na stinných místech použít prostředek na hubení mechu, aby vertikutátor odstranil již odumřelý mech.

Ostrými, vertikálně rotujícími noži na hřídeli vertikutátoru, do hloubky cca 2-3mm. Pokud je trávník zanedbaný a zhutnělý, lze vertikutovat v podélném i příčném řezu. Organické zbytky je nutné po každé vertikutaci z trávníku posbírat do sběrného koše vertikutátoru, nebo pečlivě shrabat hráběmi.

Rýhy po nožích  vertikutátoru doporučuji lehce zasypat křemičitým pískem.

Po vertikutaci vypadá trávník opravdu dost „zuboženě“ a není na něj moc hezký pohled, ale není důvod k zoufalství. Po zalití trávníku prvním deštěm se začne půda rychle vzpamatovávat a během týdně vás rychle rašící výhonky nové trávy  ujistí, že vertikutace trávníku jen prospěla.

Čím vertikutovat?

Dnes jsou v nabídce na zahradní techniku specializovaných prodejen vertikutátory s několika druhy pohonů.

Nejrozšířenějšími  jsou elektrické vertikutátory  jejichž používání je velice snadné a jsou téměř bezúdržbové.

Pokud je však potřeba vertikutovat plochy bez dostupnosti elektrické energie,  plochy více členité a rozlohou větší, hodí se k této práci vertikutátory poháněné spalovacím motorem.

Anebo, pokud disponujete menší plochou, třeba jen předzahrádky, nebo se vám nechce dávat pozor na elektrický přívodní kabel, či jste již majiteli některého stroje z akumulátorového programu HECHT 5040 může se stát vhodným pomocníkem akumulátorový vertikutátor k jehož pohonu slouží ten samý akumulátor, jako k pohonu sekačky, řetězové pily, vyžínače a dalších 12ti zahradních pomocníků.

Trávník po provedené celkové vertikutaci a shrabání vyčesaných organických zbytků (Zdroj: HECHT)

Co po vertikutaci?

Po vertikutaci si možná všimnete prázných míst v trávníku, která je cca po 2 týdnech potřeba doplnit trávníkovým substrátem, znovu dosít a lehce přihrnutout hráběmi. A protože i trávník potřebuje výživu, je vhodně trávník v dubnu až květnu přihnoijit např. trávníkovým hnojivem AGRO, ručně, nebo mechanickým rozmetačem. Samozřejmě je nutné oštřený trávník dobře zalít, aby půda a nově vyseté travní semena nevysychala.

Kde koupit vertikutátor?

Určitě doporučuji zahradní techniku nakupovat u specialistů na zahradu! Nejen kvůli velkému výběru, možnosti prodloužení záruky, ale také kvůli pomoci s výběrem vhodného stroje pro konkrétní zahradu.

Ať už si zákazník vybere zboží v online prostředí, kde má možnost pohodlného sle­do­vání dostupnosti zboží a porovnávání cen, nebo osobně ve kterékoliv z 24 značkových prodejen HECHT spe­ci­alista na zahradu, přesvědčí se, že veškeré zboží máme k okamžitému odběru. Při nákupu na eshopu získává každý zákazník dopravu nad 1.499,- Kč zdarma, ale zase na prodejně zákazníkovi prodejní specialista, denně od 8.00 - 20.00 hodin, stroj sestaví, seřídí, pokud je potřeba doplní provozními kapalinami a zákazníka naučí stroj bezpečně obsluhovat.

Regenerace trávníku po dvou týdnech od vertikutace (Zdroj: HECHT)

Zdroj: Marketingové sdělení  

logo MessengerPoslat Messengerem