Tisk | Diskuze (5) | Sdílet článek Facebook Twitter Google
Jarní zahrada od A do Z
Také už máte doma za oknem zástup kelímků a natěšeně sledujete, jak se první klíčky všech těch paprik, rajčat, okurek a květinek derou na povrch zeminy? Na to, abychom je přesadili do skleníku nebo záhonu, máme ještě trochu času, který na zahradě využijeme k jiným důležitým činnostem. Správný zahrádkář se ale nejdřív rychle koukne, zda má v pořádku všechno nářadí, případně je opraví a dokoupí nové.
Nejvyšší čas na prořez
Předně je potřeba dokončit zimní prořez jabloní, hrušní či rybízu a až naskočí první pupeny, tak také broskvoní. Dělá se to v době, kdy už nehrozí výrazný mráz. Aby byla práce rychlá a řez přesný, měli bychom použít nůžky i pilky s dobrou ergonomií a samozřejmě i náležitě ostré. To, aby se větvičky na koncích netřepily. K prořezu ve vyšších patrech korun stromů je náramně pohodlné použít teleskopický prořezávač větví.
A ještě jeden tip: kopce větviček po prořezu zpracujte v elektrickém drtiči a hmotu pak uložte do kompostéru nebo použijte jako mulčovací materiál.
AKU vládne zahradám
K dispozici je čím dál populárnější AKU zahradní nářadí na baterie, kdy jedna jediná baterie může pohánět více druhů strojů. Například zmiňovaný prořezávač větví, ale také třeba řetězovou pilu, aku nůžky na živý plot, rotační nebo strunovou sekačku a mnohé další. Třeba 40V řada Greenworks z nabídky největšího prodejce zahradní techniky Mountfield obsahuje 18 nejrůznějších strojů, které si lze pořídit i jednotlivě. Včetně rotační sekačky, křovinořezu, vertikutátoru nebo dokonce i tlakové myčky. Výběr strojů je široký nejen v řadách Greenworks, ale i v dalších AKU řadách jako je Patriot nebo Levita. Nabízejí obdivuhodný výkon od 24 V až do 60 V. Díky tomu se tyto moderní zahradní stroje lehce vyrovnávají těm klasickým na elektřinu či benzin.
Vysazujeme, přesazujeme
K hlavním jarním pracím patří samozřejmě i příprava záhonů a přesazování. A tak se ke slovu dostávají rýče a rycí vidle, ruční kultivátory, motyčky, hrábě, lopaty i pracovní rukavice. „Důležité je, aby všechno nářadí padlo dobře do dlaně. Pokud vám některé loni způsobilo puchýře nebo bolavá záda, raději si pořiďte nové s propracovanou ergonomií,“ radí odbornice Tereza Veselá z Mountfieldu.
Potřebovat budete i kvalitní zeminu. Pokud si neděláte vlastní kompost, budete muset zajet do obchodu. Tradičně největší sortiment zahradní zeminy, rašelin mulčovací kůry a nejrůznějších substrátů (výsevné, pro muškáty i pokojové rostliny) mají právě v Mountfieldu. A rovnou se podívejte, zda v jarní akci nepořídit také všechna hnojiva, od granulovaného kravského hnoje až třeba po Cererit na zeleninu, česnek, jahody i květiny.
Pro BIO úrodu
Stále víc zahrádkářů si che vypěstovat zeleninu v nejvyšší kvalitě bez umělých hnojiv. Pro ně je v Mountfieldu k dispozici speciální řada organických hnojiv a substrát z přírodních surovin pro BIO pěstování. Organický substrát obsahuje například směs vybraných rašelin, kokosového vlákna, vápence a startovacího přírodního hnojiva. Co se týká organických hnojiv, lze si zvolit kapalné hnojivo z melasy nebo peletované hnojivo se sladovými bakteriemi. Obě zaručují snadnou aplikaci a perfektní výsledky ekologického pěstování.
Jak ošetřit trávník?
O naši pozornost se hlásí také trávník. Aby byl krásný a zdravý, je potřeba jej pořádně vykartáčovat pomocí vertikutátoru. Na výběr jsou elektrické, AKU i benzinové, podle toho jak velký nebo svažitý trávník vlastníte. Každým z těchto strojů z trávníku dostanete mech i zbytky stařiny a náležitě jej provzdušníte, aby ke kořínkům mohl nejen vzduch, ale i vláha a živiny. Vertikutace se znovu provádí na podzim.
„Některé části takto šetřeného trávníku mohou někdy trošku připomínat oranici, ale nelekejte se. Na holá místa stačí použít regenerační trávníkovou směs 3v1 a k drobnějším opravám lze na jaře i během celé sezony použít i speciální trávníkový zásyp. Po vertikutaci aplikujte na celou plochu trávníkové hnojivo jaro-léto,“ uzavírá Tereza Veselá z Mountfieldu.
Zakládáme nový trávník
Hlavní je, zvolit správnou směs osiva. V nabídce jsou osiva pro pěstování okrasných i zatěžovaných trávníků a také těch, jejichž údělem bude růst převážně ve stínu. Velmi důležitý je také podklad, do něhož budete nový trávník zasívat. Odborníci doporučují speciální trávníkový substrát Mountfield, který obsahuje jednak vytříděnou jemnou rašelinu, prosetý a tříděný písek a mletý dolomitický vápenec. Taková směs výrazně zlepšuje podmínky pro klíčení travních semínek.
A poslední rada. Rozumné je, sepsat si jarní seznam všeho, co potřebujete, a pak nakoupit na jednom místě. Bez zbytečného přejíždění jinam a nutnosti setkávat se s dalšími lidmi.
Více na www.mountfield.cz.
Zdroj: Marketingové sdělení
16.03.2021 | Zahrada
Tisk | Diskuze (5) | Sdílet článek Facebook Twitter Google
Diskuze
- 25.11.2021 17:36 - Koupil jsem ji*
- 25.11.2021 17:36 - Koupila jsem ji za 3300 korun od...
- 22.11.2021 00:21 - Tak ta váha je super, že to člověk pak nemusí tahat. Kolik ta sekačka...
- 19.11.2021 21:07 - Koupil jsem si na jaře aku strunovou sekačku, která i s baterkou váží...
- 16.11.2021 17:10 - Máte zkušenost s aku strunovou sekačkou? Která vydrží dlouho pracovat...