Užijte si na zahradě březnová potěšení - pečujte o sněženky, narcisy a bledule, začněte sázet dřeviny, do misky na okně vysejte subtropické letničky leničky a zeleninu, a především nezapomeňte na generální jarní úklid zahrady a upravit trávník.

Časné jarní cibuloviny

V březnu se zpravidla začínají objevovat první cibuloviny. Sněženky, bledule, narcisy, hyacinty – to všechno jsou krásné, ale značně jedovaté rostliny. Proto je nutné dát pozor na přítomnost malých dětí a domácích zvířat. Nebezpečné jsou i další jarní květiny, pověstně jedovatý je lýkovec, sasanky, čemeřice a další druhy. Problémem bývá i náš platný zákon – sněženka podsněžník je ohroženým a chráněným druhem, který může být pro provinilce ve výsledku dražší než kytice orchidejí.

Sněženky, bledule, narcisy, hyacinty – to všechno jsou krásné, ale značně jedovaté rostliny. Proto je nutné dát pozor na přítomnost malých dětí a domácích zvířat.

Výsadba dřevin

Jakmile rozmrzne půda, můžeme sázet listnaté i jehličnaté dřeviny. Čím déle budeme váhat, tím větší péči pak stromy budou potřebovat. Důležité je rostliny dobře upevnit, aby je vítr a vlastní váha nevyvrátily, a především je důkladně zalít ihned po výsadbě. K ostatním stromům můžeme po skončení mrazů rozhodit i hnojivo a kompostovou zem, protože s vodou z tajícího sněhu živiny proniknou do půdy.

Úklid zahrady a péče o trávník

V březnu je čas zahájit úklid zahrady a věnovat důkladnou péči trávníku. Odstraňte polámané větve stromů a keřů, jejich namrzlé nebo suché části. Po zimě je také třeba vyhrabat zbytky navátého listí a rozhrabat krtince. Pokud se na některých místech trávník propadá nebo již takzvaně vyzimoval, je nutné doplnit zeminu a dosít travní semeno.

V březnu je čas zahájit úklid zahrady a věnovat důkladnou péči trávníku. Odstraňte polámané větve stromů a keřů, jejich namrzlé nebo suché části. Po zimě je také třeba vyhrabat zbytky navátého listí a rozhrabat krtince.

V březnu je rovněž vhodné rozsypat granulované hnojivo. Pokud ale vysypete někde větší množství, tak můžete trávník naopak poškodit. V teplejších oblastech a po mírnější zimě je třeba odstranit kryt z chvojí z choulostivějších rostlin, aby měly dostatek světla. A rozhrneme hrůbky, které chránily báze keřů před mrazem.

V teplejších oblastech a po mírnější zimě je třeba odstranit kryt z chvojí z choulostivějších rostlin, aby měly dostatek světla.

Výsevy letniček

Pokud nechcete kupovat hotové sazenice květin a zeleniny, v březnu začněte vysévat. Pokojová teplota vyhovuje subtropickým letničkám i semenáčkům teplomilné zeleniny. Misku s výsevem umístěte přímo na okně, potřebuje totiž co nejvíce světla, aby se klíčící rostlinky příliš nevytahovaly. Přikryjte ji tabulkou skla, aby substrát příliš nevysychal. A důležité je semenáčky včas rozsadit!

Pokud nechcete kupovat hotové sazenice květin a zeleniny, v březnu začněte vysévat.

Text a foto: Romana Rybková, Botanická zahrada v Praze-Troji

logo MessengerPoslat Messengerem