Je to tu! Jaro, barvy, vůně, květy a také spousta práce. Mimo jiné čištění zahradních jezírek, vysévání květin a zeleniny, ošetřování růží a pro nedočkavé tu máme sázení macešek do truhlíků.

Čas vysévání

Pokud nechcete kupovat již připravené sazenice květin a zeleniny, musíte se do výsevů pustit již v březnu. Subtropickým letničkám (cínie, afrikány, petúnie) i semenáčkům teplomilné zeleniny (papriky, rajčata, lilky a další) vyhovuje pokojová teplota; důležité je zajistit co nejvíce světla přímo na okně, aby se klíčící rostlinky příliš nevytahovaly. Je třeba udržovat také stálou vlhkost a včas rostlinky rozsadit!Pokud nechcete kupovat již připravené sazenice květin a zeleniny, musíte se do výsevů pustit již v březnu. Subtropickým letničkám (cínie, afrikány, petúnie) i semenáčkům teplomilné zeleniny (papriky, rajčata, lilky a další) vyhovuje pokojová teplota; důležité je zajistit co nejvíce světla přímo na okně, aby se klíčící rostlinky příliš nevytahovaly. Je třeba udržovat také stálou vlhkost a včas rostlinky rozsadit!

Péče o zahradní jezírko

Po zimě je třeba věnovat pozornost vodním nádržím, bazénkům a jezírkům. Odstraňte všechny zahnívající části rostlin pomocí síťky nebo velmi opatrně vysavačem. Pokud jsou v jezírku ryby, rozhodně nevypouštějte větší množství vody, protože ryby budou po zimě oslabené nízkými teplotami a dlouhým půstem. Vyčistěte, prohlédněte a zprovozněte všechna technická zařízení a zkontrolujte, zda má jezírko či nádrž nějaký pozvolný výstup pro žáby, čolky a další drobná zvířata, která se mohou ocitnout ve vodě a potřebují vylézt ven!

Po zimě je třeba věnovat pozornost vodním nádržím, bazénkům a jezírkům.

Jarní misky a truhlíky

Pokud se už nemůžete dočkat rozkvetlých rostlinek, vysaďte si do truhlíku macešky. Mrazíky květům nevadí, vydrží kvést až do května. Barevná škála odrůd je velmi bohatá, na trhu jsou rostliny drobnokvěté a velkokvěté, dvou- i vícebarevné. Dobře se kombinují s narychlenými cibulovinami, sedmikráskami i prvosenkami. Barevné květiny můžete proložit sazenicemi břečťanu nebo malými trsy okrasných trav. V jarní výsadbě hezky působí i vrbové proutky, spletené do copů nebo oblouků.

Pokud se už nemůžete dočkat rozkvetlých rostlinek, vysaďte si do truhlíku macešky. Mrazíky květům nevadí, vydrží kvést až do května.

Ošetření růží

Jakmile ze zahrady zmizí sněhová pokrývka, nastane čas ošetřit keřové i stromkové růže. Odhrňte nakopčenou zem od dřevnatých bází, stromkové růže uvolněte a rozbalte ze zimního krytu. Koncem března už lze v teplejších oblastech růže i řezat. Po skončení mrazů přidejte k růžím hnojivo a kompostovou zem, protože s vodou z tajícího sněhu živiny proniknou do půdy.

Text a foto: Romana Rybková, Botanická zahrada v Praze-Troji

logo MessengerPoslat Messengerem