Kvetoucí orchideje, první sněženky a bledule, zimování masožravých mucholapek a zmrzlý trávník - to jsou témata únorového kalendária.

Kvetoucí orchideje

Únor a březen je obdobím hlavního kvetení orchidejí. Ačkoliv hybridy rodu Phalaenopsis vykvétají v průběhu celého roku, jaro je pro ně nejpříznivějším obdobím, stejně tak pro mnohé další šlechtěné i původní orchideje. Pozor na intenzivní ostré jarní slunce – rostlinám zvyklým na zimní šero se mohou velmi snadno popálit listy. Krásné původní druhy orchidejí i nové složitě vyšlechtěné odrůdy si budete moci užít na tradiční výstavě orchidejí v pražské botanické zahradě v Troji, ve skleníku Fata Morgana.

Únor a březen je obdobím hlavního kvetení orchidejí.

Sněženky patří k chráněným rostlinám

První sněženku vyhlíží skoro každý, v teplých zimách se objevuje už v únoru. Na zahradě jim vyberte místo pod stromy, kde je i v létě příjemný stín a svěží vlhká půda. Sněženky a bledule jsou totiž obyvatelkami lužních lesů, které bývají v předjaří i zaplavené. Určitě je nevysazujte na sušší místa zahrady či do skalek. A pokud půjdete v předjaří do lesa, nezapomeňte, že sněženka podsněžník je druh v přírodě zákonem chráněný. A pozor – sněženky jsou jedovaté!

První sněženku vyhlíží skoro každý, v teplých zimách se objevuje už v únoru.

Zimování masožravé mucholapky

Masožravé rostliny jsou zajímavé a leckdo je chce zkusit pěstovat. Mucholapka s aktivními pastmi má v zimě ráda chladno, nevadí jí ani lehký mráz. Na zimu však vytváří jen malé lapací pasti, protože kořisti v tomto období lapí málo, naopak rozšiřuje řapík a více spoléhá na fotosyntézu. Když má v zimě chladněji, dokáže i zcela zatáhnout do cibulkovité báze těsně pod zemí. V tuto chvíli se spousta pěstitelů lekne, že rostlina odumřela, a zdánlivě prázdný květináč vyhodí. Ovšem pokud necháte mucholapku „spát“, s přibývající jarní teplotou zase vyraší.

Mucholapka s aktivními pastmi má v zimě ráda chladno, nevadí jí ani lehký mráz.

Zmrzlý trávník

Pokud sníte o anglickém trávníku na vlastní zahrádce, nestačí jen sekat od jara do podzimu. I pak se k němu musíte chovat ohleduplně. Během silných mrazů totiž není dobré vstupovat na pečlivě udržované trávníky. Zmrzlá stébla se polámou a poškodí a při častějším pohybu zatěžované místo úplně vylysá. Pokud je část února teplá bez mrazů, můžete na trávník přidat tenkou vrstvu jemné kompostové zeminy.

Během silných mrazů totiž není dobré vstupovat na pečlivě udržované trávníky. Zmrzlá stébla se polámou a poškodí a při častějším pohybu zatěžované místo úplně vylysá.

Text: Romana Rybková, Foto: Botanická zahrada v Praze-Troji, Shutterstock.com

logo MessengerPoslat Messengerem