Oheň vytváří specifickou atmosféru a je odpradávna znakem pospolitosti a útulnosti. Přenosná ohniště, venkovní krby i celé kuchyně mohou zahrady a terasy domů vhodně doplňovat a vytvářet zajímavé a inspirativní prostředí.

Venkovních ohnišť, krbů, pecí a kuchyní je na trhu nepřeberné množství. Vyplatí se investovat a zkusit takzvaně vyšší třídu. Trendem jsou zahradní krby a kuchyně z nejrůznějších druhů kamene kombinované s udírnou. Na terasách domů se uplatní také mastkové krby a pece, které jinak vídáme spíše v interiérech. Díky dokonalé tepelné vodivosti materiálu, který teplo rychle přijímá, dlouho ho uchová a postupně odevzdává, tyto krby hravě vytopí i celý dům. 

Trendem jsou zahradní krby a kuchyně z nejrůznějších druhů kamene kombinované s udírnou. Na terasách domů se uplatní také mastkové krby a pece, které jinak vídáme spíše v interiérech.

Kamenné krby a kuchyně


Zahradní krb vznikl jako součást komplexní dodávky kamenických prací. Zahrnovaly obklad zdi štípaným kamenem na sucho, bez spárování, a pokládku anglické dlažby kolem bazénu. Kámen dokonale ladí s dřevem pro stavbu pergoly (HRDINA A ČESKÉ PÍSKOVCE)Zastřešená zahradní kuchyň dobře slouží i při nepřízni počasí. Krb s udírnou jsou zpravidla umístěné v rohu kuchyně, samozřejmostí jsou odkládací police a prostory pro dřevo. Často bývá vyžadován hezký výhled, např. na jezírko, skalku… Zahradní kamenný krb musí respektovat dané místo a učinit je zajímavým.

Karel Hrdina, který staví kamenné kuchyně, volí jako materiál vysoce tvrdý a odolný labský pískovec, který se používá na stavby přehrad: „Kámen umí stárnout, časem dostane od přírody darem patinu, která se stále mění. Kámen žije, obrůstá mechem, srůstá s okolím. Je velice tvrdý, nevhodný na opracování, ale jeho barva vytváří dojem opravdové skály.“

Důležité je pečlivé kladení kamenů, aby výsledek nepůsobil roztříštěným dojmem a vznikla iluze skalní stěny. Připomíná také vhodnou kombinaci kamene a dřeva. „Kámen a les – to jde dohromady. Ten, kdo má na zahradě kousek lesa, může být šťastný,“ podotýká zkušený kameník.

Zahradní kamenný krb musí respektovat dané místo a učinit je zajímavým.

Přenosný oheň 

Na estetickou působivost ohně vsadili i designéři, kteří se věnují zahradním doplňkům. Patří k nim i holandský designér Roderick Vos, který navrhuje (kromě jiného) také přenosná ohniště. O svém díle říká, že vychází ze standardních tvarů nádob a snaží se co nejvíce vytěžit z bohaté tradice ohně.

Barel poslouží nejenom jako gril či otevřené ohniště, ale také jako skvělý designový zahradní prvek. Po ukončení party či při nepřízni počasí ho můžete zavřít elegantním víkem (TULP)

Nejznámějšími modely v jeho portfoliu jsou Lotus Tulp s průměrem jeden metr, přirozenou eleganci nepostrádá ani Tupl Barrel, což je vlastně přenosný gril na dřevěné uhlí, který slouží i jako přenosné ohniště.

„Fascinace ohněm přetrvala nejenom u domorodých kmenů, ale objevuje se čím dál častěji i v moderní společnosti. Zabývám se praktickým využitím ohně i jeho uměleckou formou. Nesmíme dopustit, aby se krásné rituály změnily v obyčejnou banální činnost,“ uzavírá téma vztahu člověka a ohně designér Roderic Vos.

Venkovní ohniště nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu a přináší na zahradu krásnou atmosféru pospolitosti. Vyrábí je belgická společnost Barbecook a místní zahradníci označují ohniště za nezbytnost při posezení s nejbližšími (MOUNTFIELD)

Jde to třeba tak...

Karel Hrdina navrhl zajímavý projekt zahrady, kde je pamatováno i na zátiší se zahradním kamenným krbem doplněné prostorem pro stolování, kamennou lavicí, výklenky ve stěně pro kuchařské náčiní a jeskyní pro zásobu palivového dřeva. K zátiší vedou chodníky a cestička přes zahradu. Pro posílení pocitu soukromí je krb vestavěn do vysokého kamenného plotu. Vše působí harmonicky, stejně jako okolí zahrady. Kamenný krb podtrhuje jednoduchý výraz zahrady, zvýrazňuje strohost kamene i zelenou barvu okolní přírody.

Karel Hrdina navrhl zajímavý projekt zahrady, kde je pamatováno i na zátiší se zahradním kamenným krbem doplněné prostorem pro stolování, kamennou lavicí, výklenky ve stěně pro kuchařské náčiní a jeskyní pro zásobu palivového dřeva.

Text: Vlastimil Růžička, Foto: Archiv firem a redakce, Shutterstock.com

logo MessengerPoslat Messengerem