Vrby mají v sobě zvláštní nostalgické kouzlo a nabízejí odpradávna i mnohá praktická využití. Zpevňují břehy, lákají včely na jarní pastvu, jejich pruty slouží k výrobě nejrůznějších nádob a dekorací.

Jana Nováková, odbornice na přírodní zahrady, chválí vrby jako všestranně využitelné dřeviny, které mají kromě jiného velký význam pro mnoho živočišných druhů i pro samotné fungování přírodní zahrady: „Praktické zkušenosti s vrbami a vrbovým proutím má téměř každý zahradník, ale málokdo dokáže plně využít jejich potenciál.“

Při výsadbě živých plůtků můžeme popustit uzdu fantazii a vytvořit si libovolný vzor

Vrbové módní trendy

Prvky z vrbového proutí se používají v zahradách už pěkných pár staletí, v posledních letech se u nás stávají velkým módním hitem. Z vrbového proutí lze vybudovat prvky dekorativní i zcela praktické, jako jsou ploty, zástěny, okraje záhonů či opory pro popínavky. Stranou zájmu nezůstávají ani herní prvky pro děti, sochy či stylové nádoby.

Jana Nováková staví s dětmi nejčastěji indiánská teepee, iglú, skrýše, tunely či stříšky pískovišť; doporučuje, a někdy také sama vytváří, důmyslné dekorativní prvky, jako jsou dělicí ploty či plastiky. „Nejčastěji používám živé proutí, které po vysazení bujně roste, a starám se o něj jako o specifickou zeleň na zahradě.

Nepohrdnu ani proutím, které sice posléze uschne, ale hravě udrží velikost a tvar, jehož se mu dostalo při budování. Každý z těchto typů má svá specifika, liší se pouze postupem při tvorbě, potřebou údržby, trvanlivostí a také estetickým účinkem. K jejich zhotovení potřebujete vždy velké množství kvalitního, rovného a dlouhého proutí.“

Stavby z živého proutí 

Vrbové stavby různých tvarů jsou výraznými prvky zejména přírodních zahrad a hřišť, děti je milují.„Mám potřebu si všechno sama vyzkoušet. Prvky a stavby z živého proutí buduji zásadně v zimě nebo časně zjara, kdy už nemrzne,“ říká Jana Nováková. Sází vrbové pruty do pruhu mulčovací textilie s otvory, zastřihává je do špičky a poté zapustí do hloubky asi 30 cm. „Silnější pruty vytvoří kostru stavby, slabšími pak budeme vyplétat,“ vysvětluje.

„Obvykle se používají ještě horizontálně vplétané pruty pro zpevnění stavby. Ty nekoření v zemi, tedy uschnou a po několika letech se rozloží. To už nám ale nevadí, protože v té době už bude objekt proplétáním prutů dostatečně pevný a zahuštěný. Než se tak stane, bude těmito horizontálně vedenými pruty zpevněný a vyrovnaný.“

Pruty je třeba v místech křížení svázat provazem, pečlivě zastřihnout v potřebné výšce a nakonec se mulčovací textilie ukryje pod vrstvou mulče. V období růstu je třeba dohlédnout, aby vysazené vrby neuschly. „Během roku se nové boční větévky krásně zaplétají do stavby. A pokud se vám bude zdát, že výhony příliš přerůstají, v zimě je seříznete,“ dodává Jana Nováková.

Nicméně vrbové stavby lze pěstovat i ze sazenic, které můžeme vysazovat po celý rok. Jde však o nákladnější a náročnější postup.

Vyplétané lemy jsou praktické i pohledné, kombinace s některými druhy rostlin jim opravdu sluší.

Odolné stěny a ploty

Pro tuto tvorbu se používají hlavně pruty vrby a lísky. Čím jsou pruty silnější, tím má plot větší trvanlivost. Po vyschnutí ale výplet nevydrží většinou více než tři roky, protože příliš seschne, zkřehne a láme se. Je dobré ho průběžně opravovat a udržovat.

Přírodní výplet se dá využít i na nejrůznější zástěny, větrolamy a ke zpevnění okrajů zvýšených záhonů. Zvlášť hezky působí, vysadí-li se k vyplétané stěně nižší druhy rostlin a pruty se nechají porůst popínavými bylinami, například fazolemi nebo hrachory. Lískové pruty můžeme použít i jako opěry pro mnohé pnoucí dekorativní i užitkové rostliny. Výhodou je, že to prakticky nic nestojí – pokud tedy máme pro tento stavební materiál vlastní zdroje.

Založení vlastního prutníku vyžaduje dostatek prostoru na vysoce úživném stanovišti. Při dodržení správného sponu ale za to získáme velmi kvalitní proutí.

Jak si opatřit kvalitní proutí

Kvalita vrbových prutů je velmi důležitá. Pokud máte dostatek času a vhodné prostory, lze je vypěstovat a postupně zakládat takzvané prutníky, mající charakter hustého vrbového mlází, sklízeného nízko nad zemí. Vrbové pruty můžeme přirozeně i koupit u odborníků a navíc vybírat z celého spektra možností, případně i hotových kompozic. Ale něco to stojí. Pěstují se vrby speciálně na košíky (například vrba košařská nebo vrba lýkovcová), ale i vrby pro výrobu nejrůznějších zahradních dekorací, často v kompozici s proutky jiných dřevin – nejčastěji topolů, lísek nebo svídy.

Text: Vlastimil Růžička, Foto: Jana Nováková

logo MessengerPoslat Messengerem