Krásná barevná zahrádka – to napadne každého návštěvníka, který projde vraty venkovského stavení. Už ohlášení návštěvy slibuje nevšední zážitek. Nemají tu zvonek, ale opravdový velký zvonec, na který je třeba hezky svižně zazvonit.

Dům koupili majitelé před pěti lety, rok sem jezdili a upravovali ho, pak se do něj nastěhovali nastálo. „Dům jsme kupovali na trvalé bydlení v důchodu,“ vypráví paní domu. „Přesídlili jsme sem z Poděbrad, jižní Čechy jsme si vybrali, protože jsme takoví cestovatelé a byl tu dům, který se nám líbil. Byl celkem zachovalý, ale zahrada byla zanedbaná, neudržovaná, všude kopřivy, již dlouho se o ni nikdo nestaral.“

V malé zahradě zbylo místo i na dvě jezírka se zurčící vodou. V každém je leknín, daří se v nich upolínu, vodním kosatcům a podobně, v jejich blízkosti se zdržují žáby.

Terasy a zídky pro krásu i užitek

Zahrada působí útulně a vzrostle i proto, že je sevřena zdmi sousedních usedlostí a současně odstupňována terasami a zídkami, které jí dodávají na prostoru a plastičnosti. Dalším důvodem je skutečnost, že do již existujícího členění byly zasazeny větší keře a mnoho květin z původní zahrady.

„Bývali bychom si přáli větší pozemek, ale tenhle dům a nakonec i zahrada, ač zarostlá kopřivami a zanedbaná, se nám líbily na první pohled. Byli jsme si jistí, že je to to pravé. Když jsme začali budovat zahrádku, ponechali jsme zídky a základní rozčlenění a uprostřed jsme vytvořili podélný záhon lemovaný kameny.“

Aksamitník, česky afrikán (Tagetes), ozdobí jakýkoli záhon či nádobu. Je nenáročný na péči a bohatě kvete až do prvních mrazů.

V zahradě nejsou jenom okrasné květiny, ale i rostliny k užitku. Tu a tam jsou zasazeny bylinky – roste tu šalvěj, tymián, meduňka, ale i pažitka, a nechybí tu zeleninová zahrádka s rajčaty, zelím a cibulí. Záhony se zeleninou jsou umístěné na vyšších terasách a ze dvora nejsou téměř vidět.

Stěhují se lidé, ale i rostliny

„Z Poděbrad jsem přivezla květiny z naší původní zahrádky. A rostlin přibývalo, nejen z Poděbrad, ale i řada nových,“ říká majitelka domu. „Přivezli jsme si rododendrony, pak jsem začala v horní části zahrady budovat skalku, abych měla kam dát skalničky. Postupně jsme sem přestěhovali rostliny, které jsme tu chtěli mít, se kterými jsme se nechtěli rozloučit. Tedy vlastně všechny. Nevybírala jsem je podle toho, jestli se jim tady bude dařit. A další, jako například dřevitou pivoňku, mnoho druhů lilií nebo některé růže, jsme potom dokoupili.“

Růže jsou oblíbenou květinou paní majitelky. Některé si přivezla z Poděbrad, další ještě dokoupila.

Péče rukou společnou

Těžké práce a opravy staveb zajišťoval pán domu. Rozšířil a opravil zídky v zahradě a sklípek, doplnil zeminu do záhonů, postavil letní kuchyni v chráněném zákoutí za domem, pravidelně seká trávu. V letní kuchyni se sice nevaří, ale majitelé tam rádi obědvají a posedí s návštěvami při grilování. Zvláště dobře se tam daří vínu.

Zahrada je odstupňovaná zídkami a terasami, které jí dodávají na plastičnosti.„Teď se nám pěkně rozrostlo. Původně jsme tam měli ještě jedno, ale to nám poničily kroupy,“ říká pán domu. Letos sklidí první úrodu. „Nějak zvláště o něj nepečuji, stříhám jen namrzlé konce, případně sestřihnu, co přesahuje.“

V přední části zahrádky zaujmou dvě jezírka, která navrhl a zrealizoval také majitel. Voda přetéká v uzavřeném okruhu z horního jezírka do spodního, odtud je přečerpávána malým čerpadlem zpět do horního bazénku. Ač jsou jezírka malá, v každém je leknín, daří se v nich i dalším vodním rostlinám, upolínu, vodním kosatcům a podobně, v jejich blízkosti se zdržují žáby.

„Tady je výhoda, že máme zahrádku u domu, dříve jsme měli byt a zahrádku za městem, museli jsme tam dojet a zase se vracet, tady můžeme být pořád,“ pochvaluje si majitel domu.

Text a foto: Dana D. Daňková

logo MessengerPoslat Messengerem