Dostat děti domů z pískoviště, skluzavky, houpačky nebo prolézačky na veřejném hřišti bývá dřina. „Dovádědla" všeho druhu si ale můžeme dopřát na vlastní zahradě, a to i s doplňky, o kterých se nám jako malým ani nesnilo.

Začněme klasikou - pískovištěm, pro mrňata lákadlem číslo jedna. K dostání jsou nejrůznější dřevěné i plastové výrobky s pevnými kryty nebo ochrannými sítěmi hlavně proti kočkám. Je praktické, když má pískoviště široký okraj, na který si mohou děti sednout, „vařit" na něm a dělat bábovky. Pokud pokládáte pískoviště na travnatý povrch, pokryjte ho textilií, která zabrání prorůstání trávy a zároveň propustí vodu.

Ptejte se odborníků na ZAHRADU v PORADNĚ.

Věž nejen se skluzavkou

Skvělou zábavou pro celou rodinu je trampolína o průměru 490 cm s bezpečnostní sítí. Hi Tec konstrukce (trubky i pružiny) je z galvanizované oceli, vysoce kvalitní skákací materiál PP Mesh odolává UV záření, cena 12 999 Kč (HAWAJ.CZ)Pokud máte na zahradě dost místa a děti, které si hřiště ještě nějaký ten rok užijí, můžete jim pořídit vlastní dokonalé hřiště. Výrobci nabízejí ucelené soubory herních prvků, které se dají postupem času, jak dítě roste, doplňovat. Vybrat si lze z různých variant konstrukce věže, nejčastěji se skluzavkou, k nimž se nabízí další příslušenství. Častým doplňkem věže bývá sestava, na jejíž horní břevno se připevňují houpačky.

Zajímavým doplňkem věže může být také opičí dráha, tvořená dvěma spojenými šplhacími žebříky. Na horní žebřík můžete zavěsit další doplňky, jako houpačku, trapézové kruhy nebo jiné houpací sedátko, případně dvoumístnou houpačku, na které si děti užijí společně, a navíc se nebudou hádat, kdo se bude houpat jako první.

Doslova hodiny zábavy umožní výtah na zvedání a spouštění nádob s pískem, hraček a jakýchkoli jiných předmětů, ovšem raději lehčí váhy.

Praktickou součástí pískoviště bývá kryt, cena 4dílné sestavy s krytem 1 190 Kč (KETTLER).Velmi atraktivní zábavou pro děti a zároveň levným doplňkem pro rodiče je jednoduchý provazový žebřík. Výhodou je i to, že vyžaduje minimální nároky na bezpečný prostor. Lze ho připevnit na klasické konstrukce nebo třeba na vysunuté dřevěné ráhno houpací sestavy.

Šplhání, houpání a klouzání

Pokud dětem pořizujete skluzavku, je třeba si zjistit, na kolik kilogramů je výrobek „stavěný". Volit můžete různé odstíny, stálobarevné a odolné vůči UV záření. Kromě klasických přímých skluzavek se nabízejí i modely s vlnou.

Dobrodružná houpačka Pirát. Malí námořníci mohou vlézt do stožárového koše buď po stabilním žebříku s lodním zábradlím nebo s pomocí lana. Na konstrukci z ocelových trubek lakovaných práškovou barvou je zavěšená gondola pro dva (do 100 kg) a sedačka (do 50 kg), cena 11 990 Kč (KETTLER).Častým a u dětí velmi oblíbeným prvkem jsou šplhací stěny. Nejčastěji jde o jednoduchou dřevěnou konstrukci, na které jsou upevněny „chyty". Stěna může vést třeba na podestu hrací věže, odkud se děti mohou pro změnu svézt na skluzavce. Lézt se dá skvěle i po síti nebo po hladké šplhací nakloněné plošině, přičemž se děti mohou přidržovat za lano.

Oblíbenou zábavu pak představuje můstek s bočními zábradlími a pohyblivou podlážkou, který může spojovat dvě hrací věže, nebo ho lze umístit samostatně těsně nad zem.
Pořídit si můžete také pružinová nebo listová pružinová houpadla nejčastěji v podobě nejrůznějších zvířátek. Stálou klasikou zůstává stará dobrá vahadlová houpačka.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Sestava s houpačkami nebo opičí dráha

Sestavy můžete také instalovat k domu či k jiné pevné zdi. Na jedné straně tak využijete stabilitu pevné konstrukce, na druhé pevnou opěrnou zeď. K domu nebo k jiné pevné zdi můžete instalovat například sestavu s houpačkami nebo opičí dráhu.

Bridge Modul je největším rozšiřujícím prvkem pro tento typ hřišť. Cena 12 955 Kč (JUNGLE GYM, prodává VLADEKO).Zvolit můžete i zcela jednodu-ché sestavy s jednou houpačkou či třeba štafle s přelézáním a šplhacím lanem, nebo můžete dětem pořídit prolézačky různých velikostí od nejjednodušších po větší ve tvaru šestihranu či ve tvaru písmene Z.

Skvělým doplňkem je tabule

Na hřišti si mohou děti zamilovat i další zajímavé herní prvky, jako je počítadlo s barevnými otočnými válečky, které zaujme i tím, že zpestří celou konstrukci. Děti, které si chtějí venku hrát podobně jako doma, uvítají jednoduchý telefon. Sluchátka lákavého vzhledu například ve tvaru květiny mohou být umístěna mezi podestou a pískovištěm. Skvělým doplňkem je samozřejmě tabule.

Nebyly by to děti, aby nebyly nadšené z vlastního domečku. Sehnat můžete modely od jednoduchých stavbiček po složitější srubové domky s okny a dveřmi, které dětem poslouží i jako letní bydlení.

Více článků z rubriky ZAHRADA na www.dumabyt.cz.

Houpačka Swing Modul, nejčastější příslušenství pro dětská hřiště Jungle Gym. Cena 3 375 Kč (JUNGLE GYM, prodává VLADEKO).Vyhněte se boulím

Všechny prvky by měly být certifikovány v závislosti na jejich správném použití. Důležité je místo určení. U rodinných domů proto postačí certifikát pro soukromé zahrady (prvky určené na hřiště pro veřejné prostory mají náročnější kritéria). Rozhodně se nedoporučuje pouštět se do nestandardních hracích sestav. Aby si vaše děti hrály bezpečně, volte otestované sestavy nebo víc samostatných prvků.

Některé firmy provádějí instalaci jako samozřejmost (poplatek ale často nebývá zanedbatelný). Pokud se od výrobce dozvíte, že vám k sestavení a ukotvení malé atrakce nebo většího hřiště postačí základní nářadí a trocha zručnosti, buďte sebekritičtí. Jestliže se na sestavení necítíte, raději si tuto službu u výrobce nebo dodavatele objednejte, ušetříte tak čas a zbytečné nepříjemnosti.

text: Šárka Drbohlavová, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem