Tradičně největší léčivou a kouzelnou sílu mají u nás v Čechách kořeny planých i šlechtěných druhů právě na podzim. Nebojte se a raději je vyzkoušejte...

V novém uspěchaném století roční do­by pomalu splývají. Pro naše předky byl podzim dobou sklizně nejen brambor a cukrové řepy, ale také kořenové zeleniny a léčivých kořenů.

celý text

Dekoraci z černé či bílé ředkve a ředkviček můžete večer rozzářit plamenem svíčky.V tuto dobu, před zimou, stahují rostliny látky z listů do kořenů, proto mají největší obsah výživných a léčivých látek. Některé z nich podle starých pověr i silné kouzlo.

Venkované, majitelé chalup a chat i oby­vatelé satelitních vilových čtvrtí mají možnost vydobýt i mnohý zajímavý kořen, jehož užití zcela upadlo v zapomnění.

Podíváme se, co na vaší zahradě můžete dobývat. Komu nezbývá čas, zajde jednoduše do obchodu a poslední grilování na rozloučenou s babím létem osvěží šťavnatou ředkvičkou.

Více článků z rubriky ZAHRADA najdete na www.dumabyt.cz.

Pospíchám, nemám čas, děti vrčí, do mísy něco strčím!

Podzimní zátiší sestavené z kořenové zeleniny a doplněné květy připomene čas podzimní sklizně. Ozdobí terasu, balkon nebo venkovní odpočívadlo.Krásná dekorace z kořenů na terase, balkonu, střešní zahradě nebo na zídce u ven­kovního krbu připomene, že svátek hrabání listí je tady. Jestliže je jenom trochu pěkně, můžete při shrabování grilovat nejen dobré masíčko, ale také kolečka pastináku (připravte se na jemňounkou petrželovou chuť ochucenou karamelem) nebo mrkve, řepy cukrovky, vodnice, tuřínu či bílé ředkve.

Žádné nářky - poslechněte kořenářky

Pro sušení mladých kořenů lopuchu většího (Arctium lappa) je ideální teplota 50 °C. Odvar ze sušených rozdrcených kořenů a pojídání vařených kořenů posiluje trávicí soustavu a odolnost.

I velké děti milují, když kořeny zamrkají očima a roztáhnou ústa k úsměvu, anebo se strašidelně zamračí. Nechte je obličej na baculatém kořenu celeru vyřezat podle jejich představ. Oči nahradí zapíchnutý hřebíček. Celer nakonec skončí v celerovém salátu.Je to též zelenina pro diabetiky. Tato stará selská kořenová zelenina se ve středověku za hladomoru strouhala do placek. Staré kořeny jsou však silně dřevnaté a nepoživatelné.

Čaj proti chronickému zánětu střev

Tří až pětileté oddenky reveně dlanité (Rheum palmatum) bylináři suší při teplotě 50 °C. Z rozdrcených sušených kořenů se připravuje čaj proti chronickému zánětu střev. Je projímavá a objevuje se i v čajových směsích podporujících hubnutí. Nesmí se užívat při chorobách močového ústrojí.

Odvaru se používá i na barvení vlasů do červenavého odstínu. Z řapíků se připravují kompoty, džusy, koktejly a koláče. Do kuchyně se odlamují do konce června, později v nadzemních částech stoupají škodlivé látky.

text: Marie Musilová, foto: autorka

logo MessengerPoslat Messengerem