Tvorba zahrady ve svažitém terénu bývá i pro mnohé odborníky tvrdým oříškem. Pokud se ale vše vymyslí do detailu, možná se to povede tak jako na rodinné zahradě v Jindřichově Hradci. V tomto případě se stal svah velkou výhodou, majitelé mají krásný výhled do okolí a na řeku Nežárku, která dodává místu specifickou atmosféru a zdárně ovlivňuje mikroklima, díky němuž tady roste všechno jako z vody.

Zahrada je zasazena do zalesněného svahu, který směřuje k Nežárce. Toto místo s atmosférou zaujalo manžele Blechovy natolik, že se zde rozhodli vybudovat prostorný dům obklopený zeleným rájem, kde si bude moci užívat volné chvilky celá rodina.

Počátky samozřejmě nebyly jednoduché, jak už to u svažitých pozemků bývá. Asi největší komplikací bylo to, že se na pozemek nemohla dostat těžká technika. Musely nastoupit ruční práce, což se v mnoha ohledech nakonec vyplatilo. Bylo totiž možné vše vyřešit do posledního detailu, což je vidět při návštěvě této zahrady již na první pohled.

Na zahradě najdete také několik pěkných detailů, které na sebe nestrhávají přespříliš pozornosti a umožňují tak vyniknout okolním rostlinám. Dobrým nápadem je třeba dřevěné umyvadlo.

V hlavní roli terény

Pozemek se vypíná poměrně vysoko nad protékající řekou. Převýšení bylo nutné vyřešit hlavně technicky, aby se majitelé dostali co nejpohodlněji z nejnižší úrovně pozemku až na horní terasu. Zahrada je tak kompletně protkána sítí schodišť a cestiček, jež navzájem propojují systém čtyř teras. Na každé je samostatná zahrádka s odlišnou tematickou náplní.

Na schodiště i obklady teras majitelé zvolili přírodní kámen, který po letech získal zajímavý punc. Povrch kamene osídlil také lišejník a mech, což není tak úplně náhoda: paní domu pomohla mechu přesevem. Tím to ovšem neskončilo. Zeleň si začala žít svým vlastním životem a některým rostlinám se tu natolik zalíbilo, že začaly růst i ve spárách mezi kameny na schodišti i v četných kamenných zídkách.

Zahrada nyní působí jako lesní království, které není rušeno ani obrovským množstvím kamene. Mohou za to i okolní vzrostlé stromy na sousedních pozemcích. Některá místa jsou tedy zastíněná, což vybraným stínomilným druhům skvěle svědčí. Nedaleká řeka Nežárka navíc vytváří příjemně vlhké mikroklima, díky němuž zahrada přečkala bez újmy i dlouhotrvající sucha, která zasáhla celou Českou republiku v minulých letech.

Jak to bylo se vznikem zahrady

Na začátku manželé Blechovi oslovili zahradního architekta, který jim poradil s dílčími úpravami pozemku. Vznikla tak funkční zahrada, která se už poměrně dlouho vyvíjí pouze díky práci a snaze majitelů. Paní domu si na pomoc sice občas přizve zahradníka, ale jinak se o vše stará sama, protože je tato práce jejím koníčkem, při kterém si odpočine a načerpá novou energii.

Zahrada tak není každý rok stejná, ale prochází různými proměnami. Občas je třeba něco přesadit, některou méně vitální rostlinu vyměnit a o zbytek se postarají samy rostliny. Zvláště dobře se tu daří trvalkám, které se samovolně přesévají, takže je najdete i mezi kameny v zídkách nebo ve schodišti.

Procházka po pozemku

Zahrada protkaná cestami z kamenů je rozdělena několika terasami, ze kterých je pěkný výhled nejenom na samotnou zahradu, ale také do okolí.Zajímavou atmosféru vytváří značná členitost – celý pozemek z jednoho místa nelze přehlédnout, takže máte stále něco skrytého před svými zraky. Právě tento aspekt dodává majitelům skvělý pocit soukromí. Úplně tu zapomenete na to, že se nacházíte ve městě.

Prostředí působí spíše venkovským dojmem, k čemuž přispívá i velikost okolních pozemků. Okolní domy nestojí v těsné blízkosti, ale mají mezi sebou pěkný rozestup. Od Nežárky lze vyjet po příjezdové cestě na první terasu u domu, kde je důmyslně ukryto podúrovňové parkoviště. Z této terasy pak vedou do různých částí zahrady dvě schodiště.

První vede na druhou terasu, která je určená pro relaxaci pod velkým slunečníkem, obklopená svažitými výsadbami převážně stálezelených rostlin. V květnu a červnu zde rozehrají hru barev zvláště rododendrony a azalky v různých druzích a kultivarech. Tato obytná terasa je propojená s domem, takže se zde mohou pořádat i oslavy nebo obědy pod širým nebem, z kuchyně je sem blízko.

Po dalších schodech se dostanete na třetí terasu, kde najdete pod krytou treláží další posezení s netradičně pojatým kamenným stolem, který sem byl stejně jako všechno ostatní dopraven ručně. Na příjemné posezení navazuje přírodní jezírko s plastikou čápa. Voda tvoří v této části zahrady důležitý prvek nejen pro majitele, ale také pro užitečné živočichy, kteří zde nejsou ničím rušeni.

Na jezírko navazuje barevné vřesoviště, které rozehraje hru barev zvláště na podzim. A aby toho nebylo málo, po dalším schodišti je možné vystoupat na nejvýše položenou terasu, kde si majitelé vytvořili malou užitkovou zahrádku s keři drobného ovoce a vinnou révou. Právě z této plošně nejmenší terasy je překrásný výhled nejenom na okolí, ale hlavně na celou zahradu, která díky tomuto výhledu získává zcela jiné měřítko.

Přírodní jezírko je skryto za pestrou výsadbou trvalek a dohlíží na něj plastika čápa. Vodu už si našly také žáby, které nejsou ničím na této terase rušeny.

Přírodní principy jako základ funkčnosti celé zahrady

Péče o zahradu v Jindřichově Hradci prodělala během let velké změny. Zatímco na začátku majitelé o vše pečovali s nadměrnou pílí (dokonce pravidelně uklízeli spadané listí pod keři), časem se jejich přístup změnil. Péče se stala více přírodní. Spadané listí se v současné době úmyslně ponechává pod rododendrony a azalkami, kde tvoří přirozený mulč a rostliny zásobí živinami. Zbytek uklizené hmoty zvláště ze schodů a teras pozře kompostér.

Na zahradě má konečně vše svůj přirozený řád a smysl. Vzhledem k tomu, že se zde nepoužívá žádná agresivní chemie, přispěchali na pomoc i mnozí užiteční živočichové, kteří pomáhají redukovat škodlivý hmyz. Vládne tu přirozená rovnováha mezi rostlinami a společenstvy živočichů, a přestože je zahrada pojata jako okrasná, funguje na principech přírodní zahrady, kde je vše okrasné zároveň i plně funkční a užitečné.

Tip redakce

Důležitým tématem celé zahrady jsou okrasné keře, mezi nimiž tvoří podstatnou část převážně stálezelené druhy. Nemají pouze estetickou funkci, ale fungují i jako spolehlivá protierozní ochrana. Půdopokryvné druhy navíc kryjí půdu natolik spolehlivě, že skvěle nahradí i okrasný trávník.

Text a foto: Lucie Peukertová

logo MessengerPoslat Messengerem