Přestože zahrada hýří barvami, nezapomeňte, že zase přijde zima, během níž se budete těšit na veselé jarní květy. Jak dlouhé to čekání bude, záleží jen na vás: kromě časných jarních cibulovin jsou zdrojem prvních barev i dvouletky.

Náprstník (Digitalis purpurea, D. grandiflora) vytváří pěkné růžice drsných, tmavozelených listů. V druhém roce kvete vysokými klasy (80–180 cm) bílých i růžových nebo purpurových květů. Není náročný na půdu, snese i stín.Dvouleté rostliny během prvního roku klíčí, rostou, vytvoří listovou růžici a pěkný kořenový systém a teprve v dalším roce kvetou a plodí. Pak uhynou. Nejznámější zahradní dvouletkou je maceška (Viola x wittrockiana a V. cornuta), oblíbené jsou pomněnky (Myosotis alpestris) a sedmikrásky (Bellis perennis). Ohnivé barvy má chejr (Erysimum cheiri). V létě kvetou zvonky zahradní (Campanula medium), topolovky (Alcea rosea neboli Althaea rosea) a náprstníky (Digitalis puprurea, D. grandiflora), které se na stanovišti drží dlouho, protože se dál a dál spolehlivě „přesévají" (ze semínek vypadlých pod rostliny vyrostou nové).

Kontakty na firmy a skrytý text se zobrazí až po registraci a přihlášení.

celý text

Maceška neboli violka se pěstuje ve dvou skupinách. Jednou jsou odrůdy křížence Viola x wittrockiana, které kvetou jen na jaře, druhou odrůdy macešky rohaté (Viola cornuta), které zdobí neúnavně od jara do léta.Léčivý je ostropestřec (Silybum marianum) a divizna (Verbascum officinale) - obě tyto dvouletky jsou i velice pěkné. Měsíčnice (Lunaria annua) sice celkem pěkně kvete, ale pěstuje se především k sušení: jejím plochým průsvitným semeníkům se říká „židovské peníze".

A nesmíme zapomenout ani na dvouleté hvozdíky (Dianthus barbatus a D. chinensis). Ani tím seznam zahradních dvouletek nekončí - vidíte, že je to skupina, která může zahradu dobře obohatit.

Kdy vysévat, kdy sázet

Některé druhy mají nejvyšší čas: měly se vysévat v dubnu až květnu, a proto honem pro semínka: patří sem topolovka a náprstník. Ostatní můžete sít také hned, ale máte-li moc práce, počká to i do července.

Sedmikráska (Bellis perennis) znáte z trávníků. Ty zahradní ale mají mnohem větší květy – poloplné, plné, od bílé po sytě rudou. Jsou velmi nenáročné, a tak se často sázejí i na veřejná prostranství. Kvetou od března do září.Semínka můžete umístit do skleníku, pařeniště, anebo přímo na záhon. Macešky, nejvíce pěstované dvouletky, dobře klíčí jen při nižší teplotě. Optimum se pohybuje kolem
15 °C, proto je dobré je vysévat na chladnější polostinné místo.

Už v červenci a srpnu se na záhony sázejí mladé rostlinky topolovek, sedmikrásek a macešek, od srpna do září vysazujte všechny ostatní. Chejr může na záhon až v říjnu, pokud jej vysejete pozdě. Je otužilý a rychle roste, a proto si vytvoří do zimy dostatek zásobních látek, aby přežil nepříznivé období.

Nemáte skleník ani pařeniště a chcete si zkusit vypěstovat sazeničky macešek?

Budete potřebovat:

■ semínka
■ balený substrát pro výsevy
■ obal na vejce z recyklovaného papíru
■ lžičku
1) Obal na vejce omyjte, nechte okapat. Jste-li velmi pečliví, můžete jej propláchnout roztokem fungicidu (Fundazol apod.)
2) Lehce proschlé kalíšky naplňte do poloviny substrátem
3) Do každého vysejte dvě semínka, opatrně zakryjte malou vrstvou zeminy a přitlačte
4) Celý obal přikryjte novinami a dejte na balkon, na parapet nebo do zahrady. Lepší je stinná poloha. Pravidelně zalévejte.
5) Po dvou týdnech se objeví výhonky: odstraňte noviny, a když vyrostou první dva lístečky, rostlinky vyjednoťte. V kalíšku nechte tu silnější, ty slabší můžete zkusit vysadit jinam. Zalévejte dál.
6) Sazenice budou sílit a jejich kořínky začnou prorůstat papírovou stěnu. Ponořte celý obal do vody: ve vodě povolí a vy pak snadno oddělíte jednotlivé části.
7) Mladé macešky vysaďte i s papírovým obalem do připraveného květináče, truhlíku nebo na záhon.

Kde se dvouletkám jim líbí

Chejr vonný (Erysimum cheiri) je mezi zahrádkáři nazýván zimní fiala. Polokeře vysoké 0,4–0,7 m mají pěkně lesklé listy a hroznovitá voňavá květenství. Barvy mohou být bílé, růžové a modrofialové, ale nejveselejší jsou ohnivě žlutooranžové odrůdy. Kvetou od dubna do června.Zatímco budou semenáčky klíčit a růst, přemýšlejte, kam se budou hodit. Jarní druhy mají vesměs rády slunce, ale macešky i sedmikrásky snesou také polostín. Letní zvonky a tolopovky jsou typickými slunomilnými květinami, také divizna na slunci nejlépe vypadá a má také hodně léčivých obsahových látek. Ostropestřec snese přistínění, měsíčnice a náprstník se hodí i do podrostů stromů a vyšších keřů. Při dostatku vláhy ale mohou růst i na slunci. Všechny dvouletky mají rády kvalitní zahradní půdu a dostatek vláhy.

Jarní druhy se používají do záhonů i truhlíků s cibulovinami, v závěsných koších vyniknou macešky a pomněnky. Vysoké topolovky mívaly naše prababičky u plaňkových plotů nebo u zápraží, sytě modrý zvonek obohatí trvalkový i letničkový záhon, nenáročné náprstníky prozáří stinná zákoutí.

text: Jana Pyšková, foto: archiv firem a redakce

logo MessengerPoslat Messengerem