Keře jsou často opomíjenou skupinou zahradních rostlin. A přitom mezi nimi najdeme skutečné krasavce, kteří od nás často nevyžadují zvláštní péči a spokojí se i s horšími půdními podmínkami.

Chys­táte-li se změnit podobu vaší zahrady nebo zakládáte novou, rozhodně jim věnujte pozornost a vyberte si z široké nabídky ty, které vás zaujmou svými krás­nými květy nebo zajímavými listy.

Kontakty na firmy a skrytý text se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Kombinacemi keřů s různě zbarvenými listy zajistíme pestrou podívanou po celý rok. Na obrázku červenolistý javor Acer palmatum, za ním vrba Salix integra ’Hakuro Nišiki‘ a v popředí zlatavý tavolník Physocarpus opulifolius ’Goldflame‘.Keře v architektonické kompozici

V zahradní kompozici tvoří keře mezičlánek mezi vysokými stromy a trvalkami. Svým vzrůstem až do výše 3 metrů vytváří na zahradě zelenou hmotu sahající až nad úroveň lidských očí. Tím se stávají ideálním nástrojem pro rozčlenění zahrady na více částí, odclonění míst, která nejsou pohledná či vytvoření pozadí pro nižší rostliny.

Při vysazování keřů do skupin dbejte na to, aby se vedle sebe vyskytovaly druhy, které kvetou v různých ročních obdobích. Vytvoříte tak trvale se měnící obraz, ve kterém bude jedna barva květů střídat druhou a ostatní keře před kvetením nebo po odkvětu se postarají o zklid­ňující zelený doprovod.

Jako solitery šácholan, tamaryšek a ibišek

Některé druhy keřů vyniknou naopak jako solitéry, které mohou zpestřit příliš fádní plochu trávníku, nebo oživit opomíjený kout zahrady. Jako solitery se uplatní zejména šácholan hvězdicovivý (Magnolia stelata), tamaryšek (Tamarix parviflora) a ibišek (Hibiscus syriacus), který kvete od srpna do září.

Rododendron na jaře rozsvítí svými mohutnými květenstvími zákoutí ve stínu stromů.Svoji úlohu plní keře i jako „výplňové rostliny" všude tam, kde potřebujete osázet větší plochy. Výborně se k tomuto účelu hodí třezalka rozkladitá (Hypericum patulum), tavolník nízký (Spiraea x bumalda) či dřišťál Thumbergův (Berberis thumbergii).

Slunce i stín

Mezi keři nalezneme řadu stínomilných, které až na výjimky vyžadují kyselejší půdy. K těm nejznámějším patří pěnišník (Rhododendron), který v zimě neopadá, podobně jako japonské azalky (Azalea japonica). Naopak opadavé azalky ozdobí vaši zahradu nejen zářivými květy ve žlutých, oranžových a červených tónech, ale na podzim i oranžovočervenými listy. Ve stínu i mezi stromy pokvete pustoryl (Philadelphus), který navíc omamně voní. Plné slunce ocení zlatice, komule, ibišek, magnólie. Slunce až polostín zvládá výborně vajgélie, kolkvicie, kalina a šeřík (Syringa vulgaris), k jehož nejkrásnějším odrůdám patří bordově červený 'Charles Joly', bílý 'Mme. Lemoine' a červenofialový 'Andenken an Ludwig Späth'.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Vajgélie květnatá (Weigela florida), kultivar ’Bristol Ruby‘, kvete velmi dlouho nápadnými purpurovými květy od května do června až července. Na obrázku v doprovodu s tavolníkem Spiraea japonica ’Gold Princess‘.Kvetoucí živé ploty

Chcete-li si ohraničit svůj pozemek živým plotem, nemusí se vám hned vybavit přesně střižené tvary ze zeravu, tisu nebo habru. Ochrana před zvědavými pohledy může vypadat i zajímavěji. Vysázejte na hranici se sousedy pestrou směsici kvetoucích keřů, které se po celý rok postarají o barevnou podívanou. Volně rostoucí živý plot vyžaduje sice více místa než přísně střižený, ale není náročný na péči.

Ruj vlasatá (Cotinus coggygria) ’Royal Purple‘ je kultivar, který vyniká sytě purpurovými listy a od června do července jemnými latami nachových květů. Vyhovuje jí alkalická propustná půda a slunné stanoviště.

Uplatní se zejména v zahradě, která je svým pojetí blízká přírodě. Hodí se do něj téměř všechny keře, které se dají libovolně sdružovat do skupin. Vhodnými rostlinami jsou především rychle rostoucí a konkurenceschopné keře, jako jsou zlatice (Forsythia), kalina (Viburnum), vajgélie (Weigela), kolkvicie (Kolkwitzia), šeřík (Syringa), trojpuk (Deutzia). Lze je kombinovat s keři ozdobnými barevným listím, jako je javor (Acer negundo), svída bílá (Cornus alba), nebo škumpa (Rhus typhina), která se ale velmi rychle rozrůstá a proto ji sázíme pouze tam, kde má omezený prostor pro šíření kořeny.

Více článků z rubriky ZAHRADA najdete na www.dumabyt.cz.

Kombinace s trvalkami

Kombinace trvalek a kvetoucích keřů jsou často při plánování zahrady přehlíženy. Přitom okrasné keře mohou trvalkám poskytnout vskutku nádhernou kulisu a spo­lečně pomohou vytvořit atraktivní kom­pozice. Při kombinacích dbejte na to, aby k sobě svými květy ladily rostliny se shod­ným obdobím kvetení.

text a foto: Jiří a Vladimíra Prouzovi

logo MessengerPoslat Messengerem