Barevné květy orchidejí už u nás nejsou vzácností, prodávají je květinářství, jsou běžně v prodeji a na výstavách je možné sehnat i botanické klenoty. Jak se vyznat v bohaté nabídce a jak na to, aby vám orchidej rostla, kvetla a přinášela radost? Poradíme v naší třídílné poradně ve spolupráci s Botanickou zahradou v Praze.

Původních druhů orchidejí z přírody je dosud popsáno asi 26 000, podobný počet je i registrovaných hybridů. Požadavky na světlo, teplotu, zálivku nebo substrát mohou mít různé a nelze poradit univerzálně. Je možné vytvořit přehled nejčastěji pěstovaných rodů a základní rady.

Jste-li začínající pěstitelé, vyzkoušejte nejprve rostliny na péči nejjednodušší, které nepotřebují žádné rozdíly teploty a zálivky mezi zimním a letním obdobím. Až se naučíte rostlinu správně zalévat, což znamená po zalití nechat substrát proschnout tak, aby ke kořenům mohl vzduch, kořeny oschly, ale nevyschly na troud, pak můžete vyzkoušet i citlivější rostliny.

Odontocidium Mayfair vznikají vzájemným křížením stovky nejrůznějších hybridů.

Náš tip

Čím hlouběji člověk poznává orchideje, tím více žasne nad jejich rozmanitostí a důmyslem. Aby přilákaly opylovače, rafinovanými triky šálí hmyz. Například orchideje rodu tořič napodobují samičky samotářských včel nejen vzhledem, ale i pachem, aby oklamaly samečka a donutily ho přenést pyl z květu na květ. Fascinující život orchidejí přiblíží výstava ve skleníku Fata Morgana. Součástí výstavy bude i prodej orchidejí a poradna, jak rostliny pěstovat.

Výstava orchidejí - Botanická zahrada Praha
3.3. – 19. 3. 2017
Otevřeno každý den mimo pondělí od 9 do 18 hodin

Jak se starat o teplomilné orchideje

Phalaenopsis

...je asi nejčastěji pěstovaná orchidej v domácnostech, hybridy jsou šlechtěné na bytové podmínky a snesou sušší vzduch i méně světla. Kvetou bohatě a pravidelně, nejsou to však příliš dlouhověké rostliny a při horší péči se kvetením brzy vyčerpají až k uhynutí.

Základní rady k pěstování zní:

- Rostlinu umístěte na světlé místo, ale nikdy na přímé slunce (snadno se spálí listy).

- Optimální je celoročně vyšší teplota 20–30 °C.

- Zalévejte 1–3× týdně namočením květináče do vody nebo zalitím. Vodu nechte dobře vykapat, květináč nikdy nesmí zůstat stát v misce s vodou. Jednou týdně při zalévání přidejte hnojivo (není nutné v prosinci a v lednu).

- Odkvetlé květní stvoly nezastřihávejte, dokud zcela nezaschnou. Na odkvetlých, ale zelených květních stvolech rostlina často kvetení zopakuje i několikrát. Někdy na nich vytvoří i mladé rostlinky, které lze po vytvoření kořenů oddělit a zasadit samostatně.

- Po odkvětu rostlinu přesaďte, nejlépe na jaře Při přesazování odstraňte veškerý substrát a mrtvé kořeny. Vhodným substrátem jsou kousky čisté borové kůry o velikosti 1–3 cm.

Orchideje Vanda ´Red Magic´ mají nádherné ohnivě červené květy a patří mezi nejoblíbenější druhy.

Vanda

Mohutné orchideje s květy zářivých barev, dokonce i legendární modré, patří k novinkám posledních několika let. Jsou překvapivě nenáročné a stačí dodržovat několik zásad, aby rostliny pravidelně kvetly i v bytě.

- Dopřejte rostlině co nejvíce světla, ale v létě ji nevystavujte přímému slunci mezi 11.–14. hodinou.

- Optimální teplota je 18–28 ºC.

- Od května do září denně, po zbytek roku dvakrát týdně namočte nebo osprchujte kořeny rostliny. V letních měsících rostlinám prospívá každodenní rosení.

- Dvakrát měsíčně při zalévání přidejte hnojivo (vynechte od listopadu do konce února).

- Odkvetlé a zaschlé květní stvoly odstřihněte. Po odkvětu zalévejte jako obvykle a umístěte rostlinu na světlé místo. Za několik měsíců se objeví nový stonek s květy.

- Rostlinu nikdy nesázejte do zeminy! Vhodným substrátem jsou kousky kůry nebo dřevěného uhlí v dřevěném či plastovém košíku. Rostlinu můžete také jen navázat na větev, aby kořeny volně splývaly dolů – kořeny nutně potřebují vzduch.

Text: Romana Rybková, Foto: Shutterstock.com, Autorka

logo MessengerPoslat Messengerem