Slavnostní stůl může ozdobit aranžmá z řezaných květin, ale pokud chcete výzdobu na delší čas, vyberte si azalku. Bílé odrůdy jsou navíc symbolem zimního módního trendu.

Drobný keřík Rhododendron simsii (azalka, pěnišník) pochází z východní Asie - Číny a Japonska, kde se těší velké oblibě. Má dřevitý stonek a drobné, lesklé, stálezelené lístky. Něžné nálevkovité květy o průměru 4 až 6 centimetrů bývají seskupeny po dvou až šesti kusech do květenství na koncích větviček. Kultivarů je nepřeberné množství - od bílých přes růžové a lososové až k sytě červeným i fialovým. Některé květy jsou i dvojbarevné, jiné mohou mít zvlněné okraje.

Když se choulostivé krasavici něco nelíbí, reaguje shazováním nerozvitých květů.Přestože se azalka prodává i jako „krátkodobá" květina, může vám vydržet několik sezon. Patří do čeledi vřesovcovitých (Ericaceae), která je pověstná svou nesnášenlivostí vůči vápnu. Po odkvětu ji proto přesaďte do rašelinového substrátu nebo Seramisu (speciální substrát s neutrální reakcí) a zalévejte ji měkkou „odraženou" vodou. Po odkvětu rostlinu zastřihněte, aby si udržela hezký tvar. Dejte ale pozor, abyste neodstranili veškeré mladé výhonky. Na léto zapusťte květináč do země na polostinné místo v zahradě, hodně rostlinu zalévejte a od března do července ji zásobujte hnojivem pro rododendrony.

Více článků z rubriky ZAHRADA na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Když květiny stonají

Na léto zapusťte květináč do země na polostinné místo v zahradě.Azalka patří mezi poměrně náročné rostliny, a proto je nejlepší smířit se s tím, že váš byt ozdobí krátkodobě a nevydrží mnoho let.

Když se choulostivé krasavici něco nelíbí, reaguje shazováním nerozvitých květů. Jestliže poupata zasychají a opadávají, je v místnosti příliš teplo. Pokud se dokonce zkroutí listy, trápíte azalku suchem. Nejlepším lékem je postavit ji na 15 minut do misky s vodou a nechat ji dobře nasáknout.

Pokud poupata opadají bez zaschnutí, asi jste azalku „přelili". Jestliže rostlinu správně zaléváte a v místnosti je příjemně chladno, příčinou opadávání poupat může být průvan.

Co potřebuje azalka?

Některé květy jsou i dvojbarevné, jiné mohou mít zvlněné okraje.Světlo - jasné místo bez ostrého přímého slunce.

Vodu - po celou dobu květu ji vydatně zalévejte.

Správnou teplotu - spíše chladnější místnost (0-15 °C, po založení poupat 18-22 °C).

Vlhký vzduch - v období, kdy rostlina nasadí květ, je třeba denně rosit listy. Pozor! Nikdy nestavte rostlinu nad těleso ústředního topení. Živiny - v intervalu 2 týdnů aplikujte speciální tekuté hnojivo pro azalky.

text: Jana Pyšková, foto: AZERCA GROUP

logo MessengerPoslat Messengerem