Vysoká mexická jednoletá luštěnice trnitá (Cleome spinosa) je královnou slunných míst okrasných květinových záhonů a v Mexiku je také léčivkou. Obrovské hrozny květů postupně rozkvétají po celé léto. Pro ozdobné barevné dlouhé nitky prašníků, připomínající nohy pavouků, má u nás i v cizině přezdívku pavoučí květ.

Květ do konce babího léta zajistí zálivka za přísušku a přihnojení tekutým hnojivem. Luštěnice spolehlivě po­kvete růžovými, bílými, karmínovými a fialovými květy ve velkých prostorných nádobách na terasách a střešních zahradách, ale potřebuje jednou týdně přihnojovat tekutými hnojivy v zálivce.

Každý den v podvečer nabídne divadelní představení: rozvine nový věnec květů a přiláká noční motýly. Na spodu jemně chlupatých, trochu aromatických listů má nepravé trny. Na podzim můžete sklízet zralé semeníky.

Obrovské hrozny květů postupně rozkvétají po celé léto.

Vyluštěná suchá semena na zimu ukládejte do nádobek se šroubovacím závitem. Stačí vybrat několik semeníků, v 1 g je 4 000 velmi jemných semen. Vysévejte již v březnu, na výsadbu zaštípnutých sazenic je čas v květnu.

text a foto: Marie Musilová

logo MessengerPoslat Messengerem