V každé zahradě zcela jistě budete řešit příjezdové cesty, travní cestičky, chodníky a obrubníky. Nemusejí vést přímo a spojovat místa nejkratší možnou cestou, ale mohu se i klikatit a ukazovat návštěvníkům zahradu v celé její kráse. Pravoúhle nalinkovaný prostor mívá k malebnosti daleko, ale ani zátočiny plné barevných kamínků není radno přehánět. 

Kompozici zpevněných ploch, cest a chodníčků je třeba promyslet a vyznačit ji už v projektu. Zkušení praktici doporučují uvažovat vždy v kontextu celé zahrady i domu o vhodném materiálu a technologii pokládky, přemýšlejí o účelu zahradní cesty i o její možné zátěži.

Je třeba zvážit, zda půjde pouze o komunikaci v zadní části zahrady nebo o hlavní cestu, zda bude často využívána a také zda bude zároveň sloužit jako parkovací místo. Odlišné materiály (a s tím spojené technologie) pro různé cesty pak vyžadují různě náročnou údržbu.

Důležitý je i celkový styl zahrady. Jiné řešení je vhodné do zahrad přírodních, jiné do orientálních či středomořských. Zvolený materiál by měl ladit s materiály použitými na podezdívkách a terasách.

Důležitý je celkový styl zahrady. Jiné řešení je vhodné do zahrad přírodních, jiné do orientálních či středomořských.

Hlavní a důležité cesty by měly být nenáročné a jednoduché, své uplatnění tu najdou klasické kostky, dlaždice (keramické, kamenné či betonové), cotto dlažby a cihly, umělý kámen nebo zatravňovací dlaždice. Materiály můžete různě kombinovat, použít lze i dřevěné pražce, staré cihly, štěrk, písek nebo oblázky.

Založení cestičky z drobnějších materiálů, jakou jsou štěrk, oblázky či kůra, by měl předcházet výkop zemin, odstranění drnů a položení černé izolační fólie, která zabrání prorůstání trav a plevele. Teprve na tuto fólii lze vysypat zhruba sedmicentimetrovou vrstvu kůry, oblázků nebo štěrku. Vysypávané cestičky používejte v méně namáhaných místech a tam, kde není potřeba v zimě shrnovat sníh.

Kočičí hlavy

Dlažební kostky z žuly (tzv. kočičí hlavy) patří k nejtrvanlivějším. Hodí se zejména pro klikaté cesty. Pevných a odolných cestiček z dlažebních kostek docílíte, pokud budete kostky pokládat do směsi písku a cementu a stejnou směs vsypete i mezi vzniklé spáry.Dlažební kostky z žuly (tzv. kočičí hlavy) patří k nejtrvanlivějším. Hodí se zejména pro klikaté cesty.

Pevných a odolných cestiček z dlažebních kostek docílíte, pokud budete kostky pokládat do směsi písku a cementu a stejnou směs vsypete i mezi vzniklé spáry.

Až dokončíte veškeré práce, celou cestu důkladně pokropte, po vyschnutí cementopísková směs ztvrdne. Pokud jste pracovali pečlivě, bude vám odměnou po dlouhá léta odolný chodníček bez prorůstající trávy.

Cesty a cestičky

Realizace chodníčků z pevných materiálů, jako jsou cihly, zámková dlažba, betonové dlaždice nebo přírodní a umělý kámen, je pracovně i finančně náročnější. Na druhou stranu jsou tyto chodníčky mnohem odolnější než cestičky ze sypkých materiálů a vydrží na zahradě podstatně déle.

V obchodech doporučují jako jednu z nejtrvanlivějších variant pro zahradní chodníčky zámkovou dlažbu nebo jinou betonovou dlažbu. Vyrábí se v široké škále tvarů, barev a rozměrů. Dlažební systémy bývají doplněny i nejrůznějšími tvarovými díly. Konkrétní volba záleží na vašem vkusu a stavebním rozpočtu. Betonová dlažba v přírodním šedém provedení je levnější, za barevné modifikace si musíte připlatit.

Charakteristickým rysem této dlažby je nepravidelný tvar kamene a falešné spáry, které se zasypávají spárovací směsí. Je určena jak pro pochozí plochy, tak i pro místa s pojezdem osobních automobilů. Je možné ji použít nejen na ukončení plochy, ale i v rámci celé skladebnosti na vydlážděné ploše. Je opatřena impregnací proti znečištění a pronikání vody (PRESBETON)Pokud nebude dlažba nadměrně namáhána, mohou být použity dlažební kostky vysoké 4 nebo 6 cm. Bude-li zatěžována autodopravou, je nutné naplánovat kostky nejméně 8 cm vysoké. Stabilnější je zámková dlažba, neboť její pevnost je zvýšena do sebe zapadajícími prvky.

Volit můžete i z jiných materiálů. Jsou však cenově náročnější a práce s nimi může být obtížnější. Krásná je například kabřincová dlažba ze zvláštních, ve vysokém žáru pálených cihel nebo kamenné dlažební kostky či kámen v původní neopracované podobě (u nás se používají mrazuvzdorné druhy, zejména žula a pískovec). 

Působivá je dlažba z velkoformátových, většinou betonových dlaždic. Jejich povrchová úprava bývá různorodá. Od obyčejného šedého betonu přes beton barvený až k tzv. vymývanému betonu, který zdůrazňuje strukturu malých oblázků.

Ve velkých formátech jsou k dostání i dlaždice řezané z přírodního kamene. Povrch dlažby je buď hladký, nebo je upraven tryskáním. Výška dlažby umožňuje její využití jak pro středně náročný provoz, tak i pro plochy s větším zatížením, například pojezd osobními automobily. Své využití najde jak na soukromých prostranstvích, tak i ve veřejném sektoru.

Na velkých plochách, na terasách či u bazénů lze velkoformátové dlaždice ukládat na podložky na hydroizolační fólii (na betonovém podkladu). Toto řešení zajistí spolehlivé odvodnění, nezarůstá travou, lze je snadno rozebrat a opravit a má především velmi dlouhou životnost dlažby.

Zajímavou technologii představuje ražený beton. Je však relativně drahá a hodí se pouze pro určitý typ zahrady či pro veřejné prostory (oprava komunikací, vjezdy, historická náměstí atd.). Základem je litý vyztužený beton, který se chová poměrně nestandardně, vždy v závislosti na podnebí a na daném podkladu a v domácích podmínkách se obtížně opravuje. Má zcela jistě své výhody, třeba na dojezdu autobusových zastávek, na nájezdových rampách či na plochách v okolí bazénu.

Dlažby mohou mít mnoho podob. Jako člen Gruppo Concorde věnuje firma zvýšenou pozornost novým trendům a designu. Vyrábí kvalitní keramické obklady a dlažby pro vnitřní i venkovní použití (SUPERGES)

Obrubníky a zídky

Na zahradní cesty mohou v jednotném designu navazovat i obrubníky a stěny. I zde máte širokou škálu možností. Palisády se nabízejí v nejrůznějších variantách, barvách a velikostech (délka zpravidla od 40 do 200 cm). Kromě zahradních stěn z nich lze stavět i různě vysoké terasy a opěrné zídky, je však třeba počítat s nutností zabetonování 1/3 výšky palisády do betonového základu.

Výrobci doporučují před konečným rozhodnutím vždy navštívit některou z realizovaných zahrad a na vlastní oči se přesvědčit, které palisády jsou pro nás ty pravé, nebo zda vám nebudou více vyhovovat schodišťové prvky, tvarovky pro ploty a opěrné zídky, dřevěné palisády, suchá zídka z volně ložených kamenů či gabiony (kameny naplněné drátěné koše).

Text: Vlastimil Růžička, Foto: Archiv firem a redakce, Shutterstock.com

logo MessengerPoslat Messengerem