Jiří Španihel je předním průmyslovým designérem, který za svou tvorbu získal řadu ocenění. Mezi jeho projekty patří automobily, nemocniční a koupelnový nábytek, vany, kokpit větroně nebo sedadla pro železniční přepravu. Po studiu na VŠUP v Praze působil jako hlavní designér v kopřivnické automobilce Tatra, před 20 lety založil designérské studio, které dnes působí pod názvem Descent. Nedávno spoluzaložil firmu Todus Int., zabývající se vývojem a prodejem zcela nového zahradního nábytku.

Nerez a textilie Batyline v několika barvách (Alcedo)Na zahradní nábytek jste se společně s kolegou Bohdanem Krmáškem zaměřili před dvěma lety. Co vás k tomu vedlo?

Jako často v životě i tady zpočátku hrála velkou roli náhoda. Pan Krmášek je renomovaný a zkušený výrobce zahradního nábytku. Protože měl zájem o inovování svého výrobního programu, požádal mě o spolupráci. Porozuměli jsme si a dohodli se při naší první společné cestě na zahradní veletrh Spoga a Gafa v Kolíně nad Rýnem.

Snažíte se vymýšlet nová konstrukční a technologická řešení, můžete nám je přiblížit?

Je to naše základní filozofie, přicházíme s novými nápady. Chceme například používat známé materiály v nových souvislostech.

Jak vznikají nové sestavy a typy zahradního nábytku? Zjišťujete si požadavky zákazníků, snažíte se držet trendů, nebo jdete spíš svou vlastní cestou?

Desky Werzalit jsou pevné a odolné vůči poškrábání (Todi).K dispozici máme technologické zázemí, které nás orientuje na výrobu, jehož základem je kovová konstrukce v kombinaci s dalšími materiály, jako je kůže, dřevo, korek, plast, textilie. Základem našeho současného výrobního programu jsou tři sestavy nábytku, jejichž design je předurčen použitými materiály a způsobem jejich zpracování. Jedná se o ocelovou, hliníkovou a nerezovou konstrukci. Jdeme svou vlastní cestou, úspěšnost nábytku si ale ověřujeme u zákazníků na výstavách, kde jej představujeme veřejnosti. Jejich reakce jsou pro nás důležité. Vyhodnocujeme si jejich připomínky a využíváme je k dalšímu zdokonalování.

Více článků z rubriky ZAHRADA na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Nechal jste se v případě zahradního nábytku inspirovat svými předešlými projekty?

Mám na mysli porodnické křeslo AVE, křeslo pro železniční přepravu, transportní křeslo pro imobilní pacienty nebo postel pro intenzivní péči.

Kruhový stolek Todi lze sklopit. Na výběr je několik dekorů.Vědomě nikoliv, ale je více než pravděpodobné, že designérský rukopis, který je mi vlastní, se projevuje i v zahradním nábytku. Všechny uvedené výrobky mají rozdílné podmínky užívání a liší se také v použitých materiálech. Společné mají to, že nabízejí lidem komfort sezení, bezpečnost a jednoduchost užívání. Jejich výraznou vlastností je samozřejmě originální vzhled.

Na co kladete při tvorbě nábytku důraz?

Chceme být originální, proto nehledáme žádné vzory, ale usilujeme o vytvoření vlastního stylu nábytku s vysokou kvalitou zpracování. Věříme, že k tomu máme všechny předpoklady, to znamená úspěšný design, výrobu prověřenou nejnáročnějšími trhy a odvahu hledat nové cesty.

Důležitá je ergonomie, to znamená, aby se v křesle nebo na židli či lehátku zdravě a zároveň pohodlně sedělo nebo leželo, což ale nebývá patrné na první pohled. Jak jsou na tom vaše výrobky?

Křesílko Todi z eloxovaného hliníku a textilie BatylinePrávě v oblasti sedadel a nemocničních postelí, kde se jako designér angažuji již velmi dlouhou dobu, je ergonomie jedním z nejsledovanějších parametrů. Jedná se o respektování anatomických vlastností lidského těla. Tyto zkušenosti se snažíme zúročit v našem zahradním nábytku. Věřte, že dosáhnout komfortního sezení v mnohdy zjednodušené konstrukci zahradní židle nebylo vůbec jednoduché. Sedák a opěradlo svírají nejen mezi sebou, ale i vůči podlaze příjemný úhel, což má velmi relaxační účinek. Například zešikmené opěrky rukou u řady Alcedo přinášejí také řadu výhod. Každý si může najít vlastní odpočinkovou polohu pro ruce, která mu vyhovuje, opěrky neomezují prostor pro lokty při jídle nebo při psaní, umožňují snadné zasouvání pod stůl a snižují riziko úrazu. Pro větší pohodlí se snažíme omezit kontakt nechráněné pokožky s kovovými částmi židlí při dlouhodobém sezení.

Přicházíme také s řadou originálních řešení, například speciální pružné popruhy se přizpůsobují tlaku lidského těla, sendvičové řešení kožených částí zabraňuje trvalým deformacím kožených částí židlí.

Proč jste si oblíbil akátové dřevo z šetrně obhospodařovaných lesů?

Akátové dřevo je nejen krásné, ale patří k nejodolnějším dřevům, která u nás rostou. Materiály, které používáme, jsou z obnovitelných zdrojů nebo recyklovatelné. Klademe důraz na využívání místních zdrojů, omezování dlouhých transportů a vysokou životnost našich výrobků, která souvisí s nadčasovostí jejich designu.

Můžete porovnat vaše sestavy z různých materiálů?

Židle Todi z eloxovaného hliníku a textilie Batyline s područkami z plastu.Patří k nim například snad nejpohodlnější venkovní židle z ušlechtilé oceli a různá křesílka se sedáky a opěráky z kůže, odolného dřeva či textilie. Kterým materiálům byste vy osobně dal přednost?Každý z materiálů má optimální způsob využití, který se zákazníkem vždy konzultujeme. Právě proto nabízíme tři různé řady nábytku, které mají různé vlastnosti a možnosti využití. Hliníkový nábytek Todi je lehoučký, velmi odolný a působí vesele - je vhodný k celoročnímu využití v zahradách. Také sestava Bucco z oceli a dřeva byla velmi příznivě přijata zahradními architekty nebo provozovateli venkovních zahrádek. Kombinaci broušené nerezové oceli s přírodní kůží řady Alcedo odolá málokdo a ani já nejsem výjimkou.

Jaké barevné ladění upřednostňujete?

Technická tkanina Batyline nabízí řadu možností, dnes ale vede spíš klasika - hnědá, béžová, černá a bílá.Barva má ze všech výtvarných prostředků nejblíže k emocím. Obliba některé z barev často zrcadlí lidské charaktery nebo vlastnosti, s tím je nutné počítat zejména při jednání se zákazníkem. Já osobně se výrazných barev nebojím, ale je velmi důležité udržet je v harmonii.

Lidé ocení, když je nábytek vkusný, trvanlivý, lehký, prodyšný, pokud se o něj nemusí starat a tak dále. Jde vůbec toho všeho docílit?

Židle Alcedo z ušlechtilé oceli a pohodlných elastických pásů.Paradoxně jsou to často zatracované umělé materiály, které se těmto požadavkům svými vlastnostmi blíží nejvíce. Víme, že v nanotechnologiích stojíme na začátku cesty a perspektivy vypadají velmi slibně pro celou řadu oborů. Přesto svým cítěním inklinujeme k přírodním materiálům. Často jim dáváme přednost a rádi jim odpouštíme některé z prohřešků, které souvisejí s jejich vlastnostmi.

Myslíte, že design zahradního nábytku má velkou budoucnost, nebo se jen zdokonaluje vymyšlené?

Pokud zdokonalujeme, a my jsme o tom přesvědčeni, je to velké štěstí. V nabídce obchodních řetězců vidíte, že to není obvyklé, ale my svůj zahradní nábytek s nimi nesrovnáváme. Orientujeme se na zákazníky, kteří ocení vyšší kvalitu a originalitu výrobků. Nechceme konkurovat ani takzvaným designérským solitérům, kde je často vzhled nadřazen nad uživatelskou funkčnost a jejich ceny odpovídají uměleckým originálům.

Perspektivu našeho snažení vidím v současném trendu prolínání vnitřního prostoru architektury s venkovním prostředím, tedy odstraňování hranic mezi vnitřním a vnějším světem. Přesně tam směřujeme náš nábytek.

text: Šárka Drbohlavová, foto: archiv firmy

logo MessengerPoslat Messengerem