Park Saleccia na ostrově Korsika je arboretem se středomořskou vegetací. Stromy, keříky, květiny, zeleň všeho druhu tu představují barevné a voňavé svědectví o tamní rostlinné historii.

Před šesti lety to bylo poprvé, co na Korsice otevřela brány neobvyklá botanická zahrada.Před šesti lety to bylo poprvé, co na Korsice otevřela brány neobvyklá botanická zahrada. Tři kilometry od Île-Rousse, na neočekávaném, ale rozhodně správném místě, leží sedm hektarů pěstěné půdy, která návštěvníkům poskytuje inspiraci pro vlastní zahradnické pokusy.

S respektem k přírodě

Vrbovka kalifornská s efektními červenými „hlavičkami“´.Tento nádherný pozemek vysoko nad mořem nad oblastí Balagne byl dříve pokrytý letitými olivovníky. V roce 1974 jej zachvátil požár a za několik hodin jich shořela skoro tisícovka. Rodina, která pozemek vlastní, dobře věděla, že na takto zpustošenou zem nepoloží žádný stavitel ani cihlu. Proto přišla s nápadem vybudovat zde něco, co by lidem připomínalo, že si příroda zaslouží náš obdiv i respekt.

Planika obecná

(jahodový strom)

Myrta obecná

Stálezelený dlouhověký strom se sukovitou, loupavou, zespodu sytě hnědou borkou. Má asi 2 cm velké kulovité červené plody. Je blízce příbuzný vřesu, drobné kvítky podobné vřesovým se objevují až koncem podzimu a následující rok dozrávají plody s malými bradavkami, připomínající liči. Syrová dužina ale není příliš chutná. Planika vyžaduje mírné podnebí nebo teplejší stanoviště. Roste i v mírně vápenaté půdě,
lépe se jí ale daří v lesní listovce nebo v kyselém prostředí. Snese teploty až 45 °C a krátce pokles až na -8 °C. Přezimovat může ve studeném sklepě i ve vytápěném pokoji, nemá vysoké nároky na světlo. Nevyžaduje větší prořez a při radikálním řezu obvykle znovu obrůstá. Dobře se rozmnožuje semeny, můžeme ale použít i odnože, nebo v zimě odebrat řízky.
Myrta, neopadavý stálezelený keř. V podmínkách střední Evropy vymrzá.Stálezelený keř nebo nízký strom (maximální výška 5 metrů, u nás 0,5 metru). Listy při mnutí aromaticky voní. Kvete drobnými bílými kvítky. Plodem je tmavě modrá bobule s několika semeny.
Myrta je vhodná pro tvorbu bonsají, výborně snáší zastřihávání, což navíc podporuje větvení. V našich podmínkách se pěstuje jako pokojovka. V létě je vhodné rostlinu letnit. Naopak na zimu ji uklízíme do chladna (ideální teplota kolem 10 °C). Není mrazuvzdorná (vhodná teplota pěstování 15-20 °C).
Potřebuje bohatou zálivku, nejlépe z dešťové vody. Ráda si dopřeje plné slunce nebo mírný stín. Přihnojujeme každý týden tekutým hnojivem. Vyhovuje jí lehká písčitá kyselejší zemina. Nesnáší vápno. Množí se semeny nebo stonkovými řízky.

Péče o olivovníky

Olověnec svítí modře květy s pěti okvětními lístky (také v bílé, růžové, červené barvě).Když na starých olivovnících vyrazily první nové výhonky, rozhodl se zeť majitele, zahradní architekt a nadšený milovník botaniky, že je naroubuje. Použil rouby více než sta druhů olivovníků pocházejících z patnácti zemí kolem Středozemního moře. I když se stále soustředil na své milované rostliny, pracoval současně na oleandrových hájcích, tvaroval keříky macchie a spolu s tím klíčila i nová myšlenka... Celá rodina se pustila do práce na novém parku, v němž jsou zastoupeny nejen středomořské olivovníky, ale i mnoho dalších rostlin a květin z této geografické oblasti a také výběr korsické vegetace.

Korsická macchie

Macchie je obecný název pro typický středomořský stálezelený keř, tvořící pichlavý porost. V podrostu s ním žijí v sousedství vonné byliny. Jsou to silně pryskyřičnaté houževnaté rostliny, keře jsou vzájemně propletené, většinou porostlé trny. Pro tyto souvislé středomořské porosty vznikl na Korsice obecný název macchie. Je to jediné slovo z korsičtiny, které proniklo do dalších jazyků. Ve vlhčím prostředí dosahují výšky až 4 m, ve vyšších oblastech, zejména na severních svazích, na skalnatém a kamenitém podkladě se daří přízemním a zakrslým tvarům. Jednou z nejvýraznějších bylin macchie je asfodel s hvězdicovitými bílými kvítky, využívaný v lidovém léčitelství.
Více článků z rubriky ZAHRADA na www.dumabyt.cz.

Od fíkovníků po pistácie

Park je určen k radosti, procházkám, rozjímání i k poznávání. Můžete se zde přesvědčit, že cisty, myrty nebo planiky jsou ještě krásnější sestříhané. V parku můžete obdivovat také moruše, cypřiše, fíkovníky, mandloně, duby, růže (i šípkové), pistácie, rozmarýny, levandule, pryšce a vřesoviště. Nechybí ani vodní svět a zelinářská zahrada.

Rozmarýn

Rozmarýn lékařský ´Prostratus´ kvete světle modře, květy se používají do salátů, listy silně voní.Název pochází z latinského ros maris neboli mořská růže. Obsahuje vonné látky, které se v aromaterapii užívají již několik století. Je to stálezelená rostlina, která kvete světle modrými květy. Pěstování je velmi snadné. Množí se řízky (zakoření i ve vodě) nebo semeny. Nesnáší mráz, takže ji musíme na zimu přenést do domu (přezimování venku se u nás doporučuje pouze v nejnižších oblastech, kde by měla rostlina být ještě zakrytá listím nebo chvojím). Má ráda hodně slunce a propustnou půdu. Čerstvé listy můžete sklízet celý rok. Používá se především k masitým jídlům (je součástí provensálského koření).

text a foto: Šárka Drbohlavová

logo MessengerPoslat Messengerem