Jak a čím úpravu zahrady provést? I když je to téma zdánlivě odtažité od krásy budoucí zahrady, není radno je podcenit: můžete se tak vyhnout zdevastování zahrady nebo peněženky nevhodným a zbytečným strojem.

Pro většinu lidí je základní otázkou: „Kolik to bude stát?" a „Kdy to bude hotové?" Tato rovnice o dvou neznámých má více řešení, ale to nejžádanější zní vždy takto: co nejlevněji a nejrychleji.

Kdy se stroj vyplatí

Doprava velkých a hmotných materiálů na zahradu vypadá dramaticky, ale když se vše pohlídá, není to velký problém. Na obrázku Tatra vysypává žulové balvany na trávník a plastové zatravňovací rošty. Pokud pod kameny položíte alespoň nějaké desky a trámky, obejde se i taková akce bez větších škod. Počítejte ale s tím, že auto váží 10 tun a náklad dalších 10–15 tun. Díky velkému počtu kol se váha dobře rozloží, podmínkou je však suché počasí.V prvé řadě je třeba si ujasnit, zda je zásah do terénu natolik zásadní, aby se mechanizace opravdu vyplatila. Také je dobré se zamyslet nad tím, jestli stroj neudělá více škody než užitku, zvlášť když je na pozemek špatný přístup a je nutné přejíždět přes hotové zpevněné plochy nebo udržovaný trávník.

Pokud rádi obětujete víkend a ještě si chcete vylepšit i svoji fyzickou kondici, pak se dejte do díla vlastními silami. Pro dnešního silně zaměstnaného člověka je ale výše zmiňované dilema celkem jasné: Mechanizace se vyplatí za normálních okolností již i na relativně menší akce. Nejdražší je totiž lidská práce a čas! Malý a výkonný stroj, který stojí na hodinu 600 až 800 Kč, udělá určitě více práce nežli 5 až 8 „levných" dělníků za stejnou dobu. Shrnuto: Cenově se mechanizace často vyplatí již na jednu až dvě hodiny práce.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Jaký stroj vybrat

Druhou důležitou otázkou je výběr vhodného stroje pro tu kterou činnost. Ačkoliv to zní nelogicky, je ověřeno, že speciálnější stroje jsou většinou vhodnější než ty univerzální, které mají několik funkcí v jednom. Oblíbenost těchto „všeumělů" je neopodstatněná, v zemích na západ od nás je tomu jinak. Například pro výkop pro kanalizaci je vhodnější malý 3t bagřík na gumových pásech než 7t těžký kolový traktor: je nejen lehčí a menší, ale také obratnější, dokáže přejet „rigol", je široký jen 1 m a celý se otočí „na pětníku". Rozdíl je ještě markantnější, když je ještě ke všemu mokro.

I do velmi malých zahrad se vejde minibagr, kterému stačí pro průjezd jen 1 m. Je až neuvěřitelné, kolik práce udělá tak malý stroj.Doprava na místo

Při kalkulaci ceny je třeba vidět nejen práci samotnou, ale i nutnost dopravy stroje na místo a zpět, což také něco stojí. Proto se nejprve porozhlédněte v nejbližším okolí po firmě, která je zaměřena na terénní úpravy a má dostatečný výběr mechanizace. Malé stroje se vozí na nákladních autech nebo přívěsech. Nákladní auto se pak často využije i na odvoz nebo dovoz potřebného materiálu, jako je vykopaná zemina, drť, substrát, mulčovací kůra apod.

Velké kolové „traktorbagry" se na místo činu většinou dopravují po vlastní ose, což je při jejich rychlosti další citelný náklad pro konečnou cenu. Proto se vyplácí až při větších a dlouhodobějších akcích.

Stroje pohybující se na pásech

Doprava malých strojů je rychlá a efektivní, proto se vyplatí i na menší akce.Výběr vhodného stroje je také závislý na druhu a náročnosti práce, kterou má vykonávat. Pro hrubé úpravy - jako je bagrování a přemísťování větších objemů zeminy - stačí i univerzální stroj. Pro fajnovější modelování jsou ale lepší speciální stroje, které díky menší váze neutuží vrchní vrstvu zeminy, dokážou se vyšplhat do většího svahu a mají mnohem větší manévrovatelnost. Obecně se dá říci, že nejlepší výsledky vykazují stroje pohybující se na pásech, protože svou váhu rozloží na velkou plochu.

Více článků z rubriky ZAHRADA na www.dumabyt.cz.

Těžké předměty

Řez plánovaným terénem (béžová plocha) dobře vypovídá nejen o složitosti takové akce, ale i o množství materiálu, který je třeba odebrat – červená čára značí původní terén.Samostatnou kapitolou je doprava a umístění hmotných a velkých předmětů na zahradě. Jde především o balvany, skořepiny bazénů, prefabrikované jímky a šachty apod. Pro tyto účely je nejen vhodné, ale často nutné zvolit autojeřáb. Tyto stroje jsou rozděleny podle toho, kolik tun materiálu uzvednou. Začíná to u menších strojů o nosnosti 5 tun a končí u superjeřábů o nosnosti 50 a více tun.

Schopnost zvednout udávaný počet tun se ale počítá na nejkratší délce ramene a s rostoucí délkou (pokud má nástavec nebo teleskopické rameno) nosnost rapidně klesá. Například jeřáb o nosnosti 50 tun unese při vysunutém rameni (40 m) na konci už jen 5 tun! Nestačí tedy vědět, jakou váhu je třeba zvednout, ale zrovna tak důležitý je i údaj o vzdálenosti od jeřábu.

text, foto a kresba: Jiří Prouza

logo MessengerPoslat Messengerem