Nové nároky na bydlení představují také zcela originální výzvy pro zahradu. Zahradní architektura může pracovat nejenom se světlem, ale také s novými technologiemi. Komplexní světelný design nabízí celou řadu možností. 

Vzhledem k tomu, jak široké možnosti se dnes v oblasti světelné techniky i inteligentního řízení domu a zahrady nabízejí, je vhodné využít služeb specializované firmy, která připraví pro zahradu individuální světelný plán a doporučí dokonce i vhodné technologie a moderní elektroniku.

Dobrý světelný plán by měl nabídnout kromě správného využití světla celý koncept, včetně nutných komponent. Součástí bývá automaticky řízené osvětlení a stmívání zahrady, běžné je zavlažování zahrady pomocí snímačů pro měření vlhkosti půdy, k dispozici jsou nejrůznější meteorologické stanice, elektronické odpuzovače hmyzu a další havěti, existují i elektronické hlásiče, které zahradu hlídají před narušiteli.

Samostatnou kapitolu tvoří mediální vybavení a ozvučení, včetně pokrytí zahrady bezdrátovou sítí. Všechno lze poté řídit na dálku – můžete vydávat povely, kdy spustíte zálivku, nasvítíte stromy, vypnete hudbu nebo vyrušíte hejno špačků.

Světlo mávnutím ruky 

K nejoblíbenějším „vychytávkám“ patří spínače reagující na pohyb, časové spínače nebo čidla reagující na intenzitu denního světla. Již dlouhou dobu jsou středem zájmu univerzální jednoduché LED lampičky i náročnější svítidla. Velice efektní je jejich umístění u velkých keřů, stromů a záhonků. V rámci dekorací (dle příležitosti) je možné použít i světelné řetězy na ozdobu stromů nebo keřů. I zde se hojně využívají LED pásky, a to nejen na ozdobu kmenů stromů, ale také jako velice zajímavý prvek nasvícení zahradních chodníků, schodů nebo vchodů.

V individuálním světelném plánu se k zahradě přistupuje jako k obrazové kompozici, kameny jsou chápány jako sochařská díla a voda je nositelkou pohybu a zvuku. Světlo ve spojení s vodou a kameny dokáže doslova zázraky.

Rady pro výběr světel

Při výběru světel je sice důležité myslet ekonomicky, ale v úvahu je třeba brát i aktuální světelné trendy a celkový styl zahrady. LED technologie zcela jistě nabízejí designérům větší prostor pro kreativitu. Osvětlení je skvělým designovým doplňkem, který dokáže přivést k dokonalosti i zcela nevýrazný prostor, navíc se nabízí nízká spotřeba energie, vyšší účinnost a dlouhá životnost.

Zajímavou novinkou jsou například LED zdroje s mikrovlnným senzorem. „Při výběru je však podstatné, aby všechno dohromady ladilo. Různorodé provedení doplňků by rozbilo prostor a působilo by neuceleně a chaoticky,“ radí Zlatko Slebodník, specialista na osvětlení z projektového marketu Hornbach, a doporučuje i současné trendy: „Vlastnoručně vyrobené kusy jsou pro tento rok ,in‘ i v oblasti osvětlení.

Pokud holdujete řemeslné výrobě, ideální volbou na zútulnění prostoru je osvětlení z recyklovatelných materiálů. Můžete například použít starou lampu, kterou potáhnete moderní textilií ve svěžích barvách a doplníte ji úsporným LED zdrojem. Můžete pracovat i s jednoduchostí kovu a surovou betonovou krásou či používat ocelové prvky v kombinaci se sklem.

Dobrým doplňkem a zároveň bezpečnostním prvkem jsou LED pásky, které se využívají hlavně na osvětlení schodů, teras a zahradních cest. Dají se jednoduše a spolehlivě upevnit v podstatě kamkoli a manipulace s nimi je jednoduchá.“

Bezpečnostní opatření

Velmi důležitým procesem při osvětlování zahrady je elektroinstalace. Zlatko Slebodník doporučuje na zahradu zásuvky s proudovým chráničem a popřípadě i jističem. „Proudový chránič odpojí elektrický obvod, pokud část přitékajícího proudu uniká mimo. Je nutné jej pravidelně kontrolovat, to znamená, že každý měsíc musí být stisknuto testovací tlačítko. Venkovní zásuvky by měly mít krytí minimálně IP 44, což je dostačující ochrana proti dešti,“ vysvětluje.

Elektrické kabely k zahradnímu osvětlení bychom měli ideálně umístit do země, aby byly chráněny proti mechanickému poškození. Pokládají se do hloubky asi půl metru, nejlépe do písku, aby je nepoškodily špičaté kameny či jiné ostré předměty. Místo položení doporučuje Zlatko Slebodník označit výstražnou fólií, abychom měli jistotu, kudy je elektřina vedena, a vyhnuli se tak překopnutí kabelů nebo jejich jinému poškození.

Vývod kabelu ze země se nejlépe ochrání proti mechanickému poškození, pokud se kabel uschová do trubky nebo kabelového kanálu. Zavedení elektřiny u bazénu se řídí zvláštními předpisy a nedoporučuje se jej provádět bez profesionální odborné pomoci.

Text: Vlastimil Růžička, Foto: Archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem