Náš hostitel vypráví: „Věřte, že vidět Císařskou zahradu v Tokiu, když rozkvetou azalky, je opravdu nezapomenutelný zážitek,“ a ukazuje unikátní fotografie ze svých cest po Japonsku. Sedíme ve stylovém altánku střeženém dvěma kamennými Buddhy u očistné studánky tsukubai, popíjíme zelený čaj a majitel zahrady začíná své vyprávění.
Japonské inspirace
Lásku k asijským kulturám získával Jan Svoboda na svých cestách, k zahradničení se postupně propracovával. Velký vliv na něho měli přátelé bonsajisté, kteří mu v začátcích pomáhali s výběrem dřevin i pravidelnou údržbou. Velkou výhodou bylo vlastnictví dostatečně velkého pozemku v okolí řeky Ohře, kde se jehličnanům i bonsajím velmi dobře daří. Půda je tady odpradávna písčitá, suchá, propustná, živná, zásaditá a často i vápenatá.
„Na tomto místě stál pouze prostý venkovský domek s neudržovanou ovocnou zahradou a zarostlým polem s křovinami. Byla to pro mě velká výzva, ale i splnění snu v kontextu mých japonských inspirací,“ podotýká majitel, který vše za několik let proměnil v opravdu impozantní přírodní prostor. Postupně zlikvidoval přestárlé a nemocné ovocné stromy, upravil půdu pro trávník a výsadbu nových dřevin; dovezl kámen z Českého středohoří, převážně rulu, a čedič z okolí Litoměřicka.
Nepřehlédněte: Zahrada k meditaci jako stvořená
K původní poměrně malé venkovské zahradě s typickým venkovským domem poté přikoupil ještě další pozemek, opravil a rozšířil budovu, připojil stylovou terasu s krytým bazénem, objednal další stromy, aby vytvořil zcela novou okrasnou a relaxační zahradu, která se svým stylem blíží, jak sám říká, zahradám japonským.
Kámen a voda
Vydáváme se na cestu plnou drobných kamínků i větších šlapáků ledovcového původu (převážně žula a křemenec z okolí Loun) kolem zákoutí s kamennými lucernami, směrem k velké pagodě, až k jezírku s rozkvetlými lekníny, kde se prohánějí karasi a nádherně zbarvení koi kapři importovaní, stejně jako lampy a pagody, z Japonska a Holandska. Zahrada je rozdělena na několik částí s výraznými vodními plochami a pohled na jezírko s koi kapry, lampou Pagodou a bonsají Taxus ‚Gold‘ z Holandska je skutečně nádherný. Chovné jezírko obsahuje podle slov majitele 15 m3 vody při hloubce asi 150 centimetrů a je nutné jej profesionálně ošetřovat stejně jako celou zahradu.
„Údržba je náročná a sám bych na to určitě nestačil. Musím být v kontaktu s profesionály. Bez pomoci odborníků se zkrátka neobejdete, vlastní stavba jezírka i filtrace jsou poměrně náročné úkony a případné opravy či úpravy nejsou vůbec levné ani jednoduché. Stejně je to s tvarováním a zaštipováním bonsají, jalovců i tújí. Tvarují se i velké stromy prořezem větví a redukcí výšky. Pokud chcete, aby byla zahrada zdravá a krásná, určitě se spojte se specialisty,“ vysvětluje majitel.
„Naše zahrada prošla před dvěma lety částečnou rekonstrukcí a přestárlé a těžko přístupné stromy na tvarování se zcela vyřadily, jiné snížily, aby tady vznikla zcela nová partie. Vyřezáváním starých tújí totiž ztratili koi kapři svůj blahodárný stín, a proto jsme zhotovili nový můstek s japonským drakem, pod nímž hledají v parných dnech svůj úkryt,“ pokračuje Jan Svoboda na místě, kde zahrada zkrásněla japonskými vrbami, vzácnými borovicemi a cypřiši. Nechybějí přirozeně ani spanilé modříny či smrky, vzrostlé cedry, metasekvoje, tisy a jalovce. To vše a mnohé další ve věrné symbióze s nejrůznějšími druhy rododendronů, azalek, půdopokryvných rostlin, letniček, vřesů, čarověníků, zakrslých koniferů a různých druhů bonsají.
Také se podívejte: Zahradní harmonie v japonském stylu
„Nejcennější budou asi importované japonské stromové bonsaje Pinus parviflora, z nichž největší a nejstarší dosahují stáří asi 70 let,“ podotýká hrdý majitel a zve nás na zahradu na jaře, kdy je prý nejkrásnější a plná vůní. Rododendrony kvetou v zářivých pastelových barvách v odstínech žluté, oranžové, růžové, červené a fialové a vše se zvolna probouzí. Na podzim se pak listy mnoha druhů zbarvují do žluta, oranžova a červena. Atmosféru dotváří i prstenec blízkých lesů, který harmonicky navazuje na tuto velkolepou pestrobarevnou krásu inspirovanou Japonskem.
Ve znamení draka |
Japonský drak je bájné stvoření, které vystupuje v tradiční mytologii Japonců, ale i v příbězích pocházejících od Číňanů, Korejců a Indů. Tvorové, kteří požírají sny i noční můry, jsou velice často spjati s vodním prostředím. Symbol draka představuje silného spojence, ochranu a moc nadpřirozenou i světskou. |
Základní údaje:
Majitel zahrady: Jan Svoboda, lokalita Budyně nad Ohří na okraji přírodní rezervace Dolní Poohří
Rozloha: 2 500 m2 (i s domem)
Rok založení: asi před 40 lety (1979) ve spolupráci s bonsajistou a zahradníkem Karlem Kaloušem z Duban u Libochovic, v letech 1980–2010 se zahrada postupně rozšiřovala na úkor části ovocné a užitkové
Údržba zahrady: tvarování bonsají se ujal zkušený bonsajista Luboš Šebek z Městce Králové, prořez velkých borovic a stromů má na starosti pan Jaroslav Opočenský
Text a foto: Vlastimil Růžička