I v našich klimatických podmínkách nabízí letní sezona spoustu slunných dní  a opojných teplých večerů, lákajících k vodním radovánkám, lenošení na sluníčku či k posezení u sklenky vína s přáteli. Pokud svou zahradu vybavíte například bazénem, příjemným sezením či atrakcemi pro děti, nemusíte na dovolenou vyrážet daleko za hranice všedních dnů (ČÁST 2.).

První část seriálu najdete zde.

Sezóna zahradního nábytku

Sortiment zahradního nábytku je neskutečně široký, od jednoduchých skládacích lehátek přes odpočívací a polohovací křesla až po celé sedací nebo i jídelní soupravy, doplněné servírovacími a odkládacími stolky. 

Než si vyberete konkrétní typ zahradního nábytku, měli byste zvážit, co od nábytku požadujete, jak a kde ho budete využívat. Některý typ nábytku bude vhodnější například pod krytou terasu, jiný do relaxačního koutku na zahradě či do altánu. Podstatné je, kolik osob bude nábytek využívat a jak často. Další kritérium se týká odolnosti materiálu vůči počasí.

Nábytková souprava série Copland je vhodná na balkon i na zahradu. Obě židle i stůl snadno v mžiku složíte a úsporně uložíte. (OBI)

Skladování a ukládání

Otázka může znít také jinak: budete nábytek uklízet, nebo ho chcete mít venku po celou sezonu, popřípadě po celý rok? V prvním případě předem počítejte s místem, kam budete nábytek ukládat. Z tohoto ohledu budou pro někoho nezbytné skládací židle a stůl, někomu postačí stohovatelné židle, někdo má v domě prostoru dostatek a tuto otázku řešit nemusí.

Kvalita něco stojí

Jako vždy, když si pořizujete něco nového do domu, zde bude hrát podstatnou roli také pořizovací cena. Ta se v sortimentu zahradního nábytku pohybuje od pár set za kus až po mnohatisícové sumy. S cenou přirozeně souvisí a rozhodující roli zde hraje uživatelský komfort, trvanlivost, kvalita zpracování a estetické vlastnosti konkrétního typu nábytku.

Například u nábytku z měkkých tuzemských dřev budete muset přemýšlet i o vhodném nátěru a pravidelné údržbě, u duralových či plastových modelů můžete nábytek ponechat na zahradě celý rok.

Pohodlné relaxační křeslo z nábytkové sestavy Family vyniká pevnou hliníkovou konstrukcí. Sedací a opěrnou část má vyrobenou z bezúdržbové umělé tkaniny. (KETTLER)

Zpevnit a vyspárovat!

Komfortní posezení na zahradě je možné pouze za předpokladu, že nábytek umístíte na rovné a upravené místo. Ideální je venkovní, například betonová dlažba, která vám zaručí, že se nožičky židlí nebudou po dešti bořit do země a vaše nohy nebudou čvachtat v rozmoklém trávníku. Podstatná je také protiskluzová úprava, některé hladké venkovní keramické dlažby mohou za mokra klouzat.

Venkovní zpevněná plocha by měla mít mírný sklon, aby z ní přirozeně odtékala voda. To je důležité nejen pro pohodlné letní posezení, ale také proto, aby zatečená zmrzlá voda v zimě nenapáchala zbytečné škody.

Třetí část seriálu najdete v této rubrice ve středu 25.5.

Text: Stojan Černodrinski, Adam Krejčík, Vlastimil Růžička, Foto: Archiv

logo MessengerPoslat Messengerem