I v našich klimatických podmínkách nabízí letní sezona spoustu slunných dní  a opojných teplých večerů, lákajících k vodním radovánkám, lenošení na sluníčku či k posezení u sklenky vína s přáteli. Pokud svou zahradu vybavíte například bazénem, příjemným sezením či atrakcemi pro děti, nemusíte na dovolenou vyrážet daleko za hranice všedních dnů (ČÁST 3.).

Přečtěte si také první část seriálu o bazénech...

...a druhou na téma zahradní nábytek.

Léto je čas dětských her

Dětská zahrada nemusí být nijak zvlášť pečlivě udržovaná, ale měla by mít svá tajemná místa a zákoutí. Děti zcela jistě uvítají dřevěné altánky, přístřešky a posezení s tabulí a stolečky, jakožto tvůrčí dílny. Malovat ale mohou i křídou na dlažbu. Nesmějí chybět pískoviště se skluzavkami, houpačky, trampolíny, rozhledny a lanové dráhy, které můžete natáhnout mezi stromy.

Radost a osvětu udělají krmítka a pítka pro divoká zvířata. Na zahradě by neměla chybět voda, je ale třeba myslet na bezpečnost dětí. Herní prvky by měly být variabilní, abyste je mohli obměňovat podle počtu a věku dětí.

Modulární houpačka umožňuje kombinování až čtyř prvků sestavy: závěsnou houpačku lze vyměnit za závěsnou gondolu, za talířovou houpačku nebo sedačku se zajištěním. Součástí je i výškově nastavitelná hrazda (KETTLER)

Součástí ideální zahrady jsou i travnaté plochy, kde je možné lenošit, doplněné přírodními artefakty z dřevěných kmenů a kamenů. Blahodárný stín vytvářejí stromy, různě řešené pergoly a proutěné zástěny. V dosahu sázejte ovocné keře, děti tak najdou vždy něco dobrého na zub.

V případě, že máte malé děti, nesázejte jedovaté rostliny a jiné nebezpečné plody. Zahradní náčiní se ukládá do uzamčeného domku, je třeba pamatovat i na ostré a špičaté větve a nástroje, které by mohly dětem ublížit.

Pamatujete si ještě na nejrůznější skrýše, útulná místečka na hraní, kam dospělí nemohli? Stačily dvě židle, deka a bunkr byl na světě. Zajímavá řešení pro děti i dospělé najdete na portálu www.fler.cz

„Děti by při sekání trávy určitě rády pomáhaly, ale tuto práci jim nesvěřujte. Dávejte jim pouze zábavné pomocné úkoly a podle věku je zapojte do práce a určete jim hranice. Pokud se chystáte posekat zahradu, svěřte malým dětem například hračky v podobě dětské sekačky nebo dětského zahradnického kolečka a sady nářadí. Můžete tak pracovat společně a zároveň naučit dítě užitečným věcem,“ říká Radovan Bureš z firmy Briggs & Stratton.

Text: Stojan Černodrinski, Adam Krejčík, Vlastimil Růžička, Foto: Archiv

logo MessengerPoslat Messengerem