Otestovali jsme benzinovou motorovou pilu Oleo-Mac GS 451 z nabídky společnosti Mountfield. Pracovali jsme v lese, a dlužno dodat, že obstála na výbornou.

Řetězové pily se dají rozdělit do několika kategorií podle různých hledisek, ale pro naše účely si vystačíme s trojicí hobby, farmářské a profesionální pily. Do kategorie hobby patří výrobky, které jsou primárně určeny pro občasné řezání polen do krbu na chatě či sezonní prořezy a menší kácení na zahradě. Tomuto účelu pochopitelně odpovídá i nižší cena, ale důležité je i to, od koho hobby pilu kupujete. I zde se najdou propastné rozdíly v kvalitě.

Na druhém pólu jsou pily profesionální, jejichž konstrukce, hmotnost, použité materiály a samozřejmě i vyšší cena odpovídají vysokým nárokům, které taková pila musí splňovat, například při těžbě v lese. A střed mezi dvěma výše uvedenými kategoriemi představují pily farmářské, kam patří i námi testovaná benzinová motorová pila Oleo-Mac GS 451 od Mountfieldu.

Srdcem benzinové motorové pily Oleo-Mac GS 451 je motor o výkonu 2,1 kW, který splňuje nejpřísnější emisní normy EURO II, řezání obstará americká lišta Oregon dlouhá 41 cm

Průběh testu

Testovali jsme v lese na středně proschlých kládách větších průměrů, a to jak jehličnatých, tak i listnatých stromů. Pilu jsme nastartovali i v třicetistupňovém vedru snadno a pak už odletovaly piliny na všechny strany. Na hladkém a pohodlném řezání se pozitivně podepsal i ostrý řetěz na kvalitní americké liště Oregon.

S pilou se snadno manipuluje a je vyvážená. Oproti jiným výrobkům, které jsem měl možnost vyzkoušet, je při řezání v plných otáčkách velmi znát funkce třípružinového antivibračního systému – ruce mě opravdu nebrněly. Madlo se díky protiskluzové úpravě příjemně a pevně drží, a to v rukavicích i bez nich. Mazání řetězu můžete samostatně regulovat. Na pile se mi líbí průhled do palivové nádrže, takže snadno zjistíte, jak jste na tom s palivem. Hmotnost 4,5 kg je ideální pro farmářskou kategorii, protože ji dobře využijete při řezání i kácení a nemusíte na lištu tlačit jako u lehkých pil – stačí jen nasadit a korigovat směr. Pokud bych měl jedním slovem vyjádřit vlastnosti a funkce pily Oleo-Mac GS 451, použil bych slovo optimální.

Benzinová morová pila Oleo-Mac GS 451 má hmotnost 4,5 kg. To je ideální pro pilu ve farmářské kategorii, protože hmotnost můžete dobře využít při řezání i kácení a nemusíte na lištu tlačit jako u lehkých hobby pil – stačí jen nasadit lištu a lehce korigovat směr řezu

Konečný verdikt

Oleo-Mac GS 451 splňuje všechny požadavky kladené na farmářskou pilu určenou do lesa, na zahradu nebo na stavbu. Získáte tak spolehlivého pracanta pro odvětvování, prořezávání i na kácení středně velkých stromů.

Technické parametry:
Objem motoru: 42,9 cm3
Výkon motoru: 2,1/9 000 kW
Max. otáčky: 12 900 ot./min
Délka lišty: 41 cm
Hmotnost: 4,5 kg
Řezná rychlost: 13 m/s
Rozměr vč. lišty: 27 x 23 x 79 cm
Poměr míchání palivové směsi: 1:50


Text: Adam Krejčík, foto: Petr Adámek

logo MessengerPoslat Messengerem