Když Karel Čapek v roce 1920 ve své divadelní hře R.U.R. poprvé použil pojem robot, nejspíš ho ani nenapadlo, že za necelých sto let se už budou roboti prohánět po našich zahradách a sekat za nás trávu. Dokonce se dá říct, že v tomto ohledu byl větší vizionář než Jules Verne!

V redakci časopisu MŮJ DŮM milujeme všechny technické vymoženosti, které nám usnadňují život, a tak jsme si nenechali ujít příležitost otestovat novou robotickou sekačku, kterou letos uvedla na trh společnost Mountfield. Už jsem se nemohla dočkat, jak ji budu sledovat při práci ze zahradního lehátka a popíjet u toho vychlazený koktejl!

Nemýlila jsem se, došlo i na to lehátko, ale napřed bylo přece jen potřeba podniknout několik přípravných kroků.

1) Vybalit krabici s robotem

Krabice obsahuje kromě samotného robota i nabíjecí stanici – jakýsi plastový přístav, do kterého sekačka zajíždí dobít energii na další práci. K této stanici přísluší adaptér, přes který ji připojíte do zásuvky. Kromě toho balení obsahuje klíč k nastavení výšky čtyřlistého ostrého sekacího nože a návod.

K upevnění nabíjecí stanice do země slouží aretační plastové kolíky. Podle velikosti pozemku si pak zákazník dokoupí svazek vodicího drátu a další aretační kolíky, s jejichž pomocí se robotovi vymezí pracovní prostor.

2) Vymezit robotovi pracovní pole pomocí vodicího drátu

Tohoto úkonu se obvykle bravurně zhostí odborníci z Mountfieldu, nicméně já jsem se rozhodla, že to zvládnu sama. Instalaci obvodového vodiče je třeba začít z černé zástrčky v nabíjecí stanici a postupovat kolem trávníku ve směru hodinových ručiček. Plastové kolíky přidržující vodič u země jsem se zprvu pokoušela zatlačit do země ručně, ale nebyl to úplně dobrý nápad. Poté, co jsem jich pár zlámala, jsem si došla pro kladívko a práce s ním pak byla podstatně snazší, rychlejší a bez ztrát na kolících. K vytažení několika kolíků se mi osvědčil širší plochý šroubovák.

Konec vodiče jsem pak zapojila do červené zástrčky v nabíjecí stanici a bylo hotovo. Pokud oba konce přehodíme, robot kvůli nesprávnému signálu hlásí, že je mimo obvod, a nerozjede se.

Správná instalace rozhoduje o tom, zda si robot s terénem poradí hravě, anebo mu připravíte do cesty nástrahy. K takovým může patřit nedostatek prostoru mezi vodicím drátem a opěrnou zdí (to byl můj případ). Robot se totiž po vodicím drátě vrací do své stanice a drát přitom přejíždí až polovinou své délky.

Naštěstí ale existuje i možnost návratu v režimu V-Meter, kde se robot vrací paralelně s vodičem a pokaždé mění vzdálenost od vodiče, takže nikdy nejede stejnou cestou a nevyjíždí stopy v trávníku (toto je obrovská výhoda robota Mountfield 2000 S oproti konkurenčním výrobkům).

Za zmínku stojí, že na odbornou instalaci má zákazník roční záruku, během níž lze doladit provoz robota.

Vodicí drát je potřeba pořádně vypnout, aby ho robot při přejíždění nenabíral. Ještě lepší je zapustit ho pod zem. Pokud robot narazí na takhle přerostlou trávu, začne se pohybovat ve spirále.

3) Naprogramovat a spustit sekačku

Toto se ukázalo jako nejmenší problém. Ovládání je plně intuitivní a velké červené tlačítko STOP vám okamžitě napoví, co zmáčknout, když chcete stroj zastavit. Po zapnutí sekačky se na displeji objeví varování, abyste ji drželi z dosahu dětí a zvířat. (I když je nůž ukrytý hluboko pod tělem sekačky a ta se zastaví, jakmile narazí na překážku nebo ji něco nadzvedne, stejně doporučuji obout si na její zprovoznění uzavřené boty.) Pak se zobrazí stav baterie, případně nabíjení.

Pokud je vše v pořádku, stačí stisknout šipku značící „jeď“ a sekačka začne couvat z dokovací stanice. Tlačítko se symbolem domečku ji zase pošle zpět do nabíječky. Pomocí tlačítka ENTER a tlačítek + a – si pak můžete snadno nastavit režim, v němž bude sekačka vyjíždět samostatně, třeba každý den v jinou hodinu.

Naše rada

Pokud si chcete provoz robotické sekačky vychutnávat z lehátka hned od počátku, svěřte její instalaci profesionálům z firmy Mountfield. Už proto, že vodicí drát se vyplatí zapustit kousek pod povrch trávníku, aby nepřekážel při vertikutaci, kterou je vhodné provést 1x až 2x ročně, stejně jako u běžně stříhaného trávníku.

4) Stáhnout aplikaci do mobilu

Nastavení a spuštění sekačky ale zvládnete i z lehátka, pokud si do chytrého mobilu stáhnete aplikaci Mountfield Romow.

5) Namíchat si drink a sledovat z lehátka sekačku v akci

Robot je tichý, takže ho můžete klidně pouštět i v neděli. Zvládne sklon až 45° i místa s vyšší trávou (tu začne sekat ve spirále), ale primárně je určen na pravidelné zastřihování nízkého golfového pažitu o půl milimetru až milimetr. Pak totiž není potřeba posekaná stébla z trávníku odstraňovat, rozloží se v něm a poslouží jako hnojivo.

Tak takhle nějak jsem si to sekání trávy vždycky představovala. Za přerostlou trávou jsme se ale spolu s robotem museli vydat za plot zahrady.

Klady robotické sekačky Mountfield 2000 S

• Udržuje trávník v perfektní kondici, aniž byste se o to museli starat.
• Je tichá a její provoz je bezpečný.
• Zvládne i strmější svah a poseká až 2 000 m2.
• Trávu mulčuje, není potřeba ji nikam odvážet.
• Má dešťový senzor, za deště přeruší práci a zajede do stanice.
• Dá se zakódovat pomocí pinu, takže nikdo nepovolaný ji nespustí.

Text: Markéta Klocová, Foto: Archiv

logo MessengerPoslat Messengerem