Donedávna byly gabiony pro zahradníky spíše exkluzivní záležitost. Dnes využívá drátokamenných konstrukcí téměř každý. Odborníci nabízejí nejrůznější varianty a možnosti od ryze účelových až po speciální okrasné.

Poradna na Dumabyt.czHistorie gabionů sahá podle dobových záznamů až do Egypta. Proutěné koše plněné pískem měly zpevnit břehy Nilu a bránit zemi v době válek. V současné době bychom mluvili spíše o zahradních drátokamenných konstrukcích osazovaných na sucho. Gabion má nejčastěji tvar kvádru, jednotlivé prvky se spojují montážními spirálami a lze tak snadno dosáhnout požadovaného tvaru, výšky, šířky i délky.

Jak poznáte gabion

Nejdůležitější částí gabionové konstrukce je pevná síť tvořená ocelovými dráty a distančními sponami. Síť je plněna přírodním lomovým kamenem, výplní může být i zemina v kombinaci s geotextilií či recyklovaný stavební materiál (vysokopecní struska, betonová drť apod.). Výplňové materiály je možné kombinovat, v případě kamene lze volit různou frakci nebo barvy a vytvářet tak variace nejen pro praktické, ale i pro estetické využití v okrasných zahradách. 

Kombinované ploty z gabionů

Nejčastěji se z gabionů stavějí ploty a zídky v kombinaci s klasickými železnými, kompozitními či dřevěnými ploty. Pro tento účel doporučujeme gabionové konstrukce s výplní lomový kámen, s vyvřelou horninou, s dřevem nebo keramikou. Můžeme volit bezpočet variací kamenů s různou hrubostí i tvarů, které dohromady vytvářejí požadovaný designový architektonický prvek. Aby byl gabion dlouhodobě krásný a nerostl na něm mech, doporučuje se plot impregnovat hydrofobním nástřikem.

Terasy z gabionů

Gabiony jsou bezpochyby moderní multifunkční stavební prvky. Používají se jako konstrukce opěrných stěn, jako schodiště nebo účinné bariéry proti hluku. Lze je využít také na obklady; uplatnění najdou na balkonech, v zahradách či na terasách. Nabízejí i zajímavá řešení pro obrubníky a lemování chodníků. Z gabionových košů lehce vytvoříme neprůhledné stěny uvnitř zahrady, zajistíme oplocení pro bazén či saunu, hravě vyřešíme problém se svahem.

Okrasné gabiony

Nejčastější variantou jsou „zelené“ gabionové stěny. Montáž se provádí nasucho bez jakéhokoliv pojiva a zpravidla svépomocí. Gabiony se plní recyklovaným stavebním materiálem; je možné použít betonovou drť, písek, zeminu, kůru, keramiku nebo tvrdé dřevo. Výplňový materiál se postupně skládá do předem připravených ocelových košů, přičemž hezčí lomové kameny nebo jiný materiál vždy klademe na pohledovou stranu gabionu, aby byla celistvá a rovná. Ostatními kameny vyplníme zbytek kovové konstrukce, abychom zajistili stabilitu. O postavenou konstrukci se nemusíme starat, dráty jsou chráněny proti korozi a celková konstrukce nenarušuje vodní ekosystém. Pokud chceme stavbu odstranit, není nic jednoduššího než ji rozebrat, materiál recyklovat nebo použít pro jiné účely. 

Více článků z rubriky ZAHRADA na www.dumabyt.cz.

Postup při stavbě

Menší gabionová stěna nemusí mít základy ani vnitřní opěrnou konstrukci. Jednotlivé bloky se dovezou v paletách přímo na staveniště; ploché archy se rozloží do potřebného tvaru a naplní se výplňovým materiálem podle potřeby. Montáž není složitá ani časově náročná a provádí se na sucho. Stěna se dá umístit i do vody (ocelové dráty mají protikorozní úpravu) a její vzhled lze obměňovat výběrem sítě a výplňového materiálu. V případě větších gabionových staveb se neobejdete bez kvalitní výztuže a základů. Pro zajištění větší stability (především pro gabionové ploty a nosné stěny) je třeba zabudovat žárově zinkovanou ocel do betonového základu.

Kýžené pevnosti konstrukce pomohou dosáhnout speciální spoje (táhla, spony, spirály). Budete-li stavět opěrnou zeď, musíte si dát pozor i na dodatečné vyztužení konstrukce. Jestliže je zeď vyšší než 1 metr, je třeba zpracovat odborný statický posudek. Pouze ten určí, jakým způsobem má být gabion vyztužen, aby zvládl nápor okolní zeminy a kamenů. Pro výplň gabionových košů volte zásadně mrazuvzdorné kameny (čedič, žula). Důležitá je také frakce kamene, neboli jeho hrubost, která je závislá na velikosti ok ocelové sítě. Frakce musí být vždy 1,5× až 3× větší, než je oko sítě koše. Pokud byste zvolili frakci kamene menší, než je velikost ok gabionové konstrukce, mohlo by dojít k rozsypání kamene a následně ke kompletnímu zničení gabionu.

Zeleň do gabionů

Do gabionů lze zasadit prakticky jakékoli rostliny. Do mezer mezi kameny stačí pouze přidat vhodnou zeminu. Plně vyhovují listnaté stromy, jako dub, buk nebo osika; keře, jako je réva nebo psí víno. Sázení stromů je velmi jednoduché: vykopeme jámu o hloubce půl metru, umístíme gabionový koš, vložíme stromek nebo keř, zasypeme zeminou, obložíme kameny a nakonec povrch zarovnáme.

text: Vlastimil Růžička, foto: archiv a autor

logo MessengerPoslat Messengerem