Jednoduchá zahradní kompozice s převahou tradičních rostlin představuje zajímavý přírodní prostor. V souladu s venkovskými zahradami zde najdeme i místní kámen v kombinaci se dřevem, nechybějí ani nejrůznější stylové artefakty.

Malá obec na Berounsku nedaleko hradu Karlštejn splňuje všechny předpoklady pro klidný rodinný život. Pozemky na hranici staré zástavby se postupně zaplňují dalšími domy, ale soukromí obyvatel tím výrazněji netrpí. „Je to dáno kromě jiného i dobrou kompozicí zahrad a celkovým uspořádáním prostoru,“ říká na úvod zahradní architektka Lenka Vyhnálková.

Během letních měsíců rozkvétají na zahradě polštářovité plamenky, které doplňují stálezelené jalovce prostřední.

Místní kámen uvnitř i po obvodu pozemku

Původně šlo o obyčejnou svažitou louku o rozloze asi 1 000 m2, která vyžadovala úpravy. Modelace terénu probíhala pomocí těžké techniky včetně instalace mohutných kamenů a zahrada se utvářela společně se stavbou domu. „Majitelé neměli žádnou potřebu stylizace, chtěli obyčejný dům i zahradu s převahou přírodních materiálů a místních kamenů,“ vysvětluje autorka návrhu.

Koncept byl vypracován tak, aby si mohli zahradu plně vychutnat i ze sedačky v obýváku či přímo od kuchyňského stolu a postupně ji dále podle svých potřeb modifikovat. Lenka Vyhnálková zvolila jednotlivá společenství rostlin a dřevin tak, aby působila zcela přirozeně a vždy se jim na daném stanovišti dařilo, což bylo v případě zdejší jílovité půdy dosti obtížné.

Místní kámen hraje v této zahradě hlavní roli. Ať už jako originální posezení u ohniště, nebo jako obložení krytu studny. ...Okrasné výsadby v budoucnosti zakryjí nevzhledné betonové oplocení sousedního pozemku.

Vše bylo vysázeno úplně nově a dnes tu převažují oblíbené druhy rostlin, například levandule a plamének. Důležitý je v celé koncepci zahrady trávník, který navazuje na okrasné výsadby. Vyšší zeleň, kameny či dřevo najdeme jak v centrální části, tak i po obvodu. Ve výsadbách je zastoupen převážně půdopokryvný rožec, levandule, borovice kleč, nízké tavolníky, mezi okrasnými druhy vykukují lesní jahody.

„Zahradu bych spíše označila jako venkovskou v novodobém stylu. Stejně jako se vyvíjí venkov, vyvíjejí se i zahrady. Aby byla opravdu venkovská, bylo by třeba více ploch pro užitkovou zahrádku a ovocné keře. Prozatím je pouze okrasná, ale koncept počítá s jejím postupným rozšiřováním. S narozením dětí se jistě všechno změní,“ dodává architektka.

Suchomilný charakter výsadeb podporují porosty levandule, tymiánu  a kvetoucích skalniček, mezi něž jsou přimíseny lesní jahody.

Místo pro společná setkávání

Důležitá pro všechny zahrady bez rozdílu jsou místa setkávání. Na venkově jsou to především dvorky, náměstíčka a terasy, přičemž uspořádání, účel a vzhled procházejí velkými změnami. Mění se hlavně způsob stolování a příprava jídel, součástí novodobých konceptů bývají krby, ohniště, grilovací soupravy nebo dokonce celé kuchyňské sestavy.

V zahradě domu na Berounsku je dominantou stylový val držený velkými kameny, který vytváří originální romantické zákoutí s přírodním ohništěm a posezením na různě velkých kamenech a dřevech. V blízkosti kotce pro čtyřnohého přítele plánují majitelé užitkovou zahradu, aby bylo opravdu všechno po ruce. S narozením potomků přibude i více pohádkových zákoutí, kde se jistě uplatní celá řada dalších venkovských dekorací.

Zahradu kromě rodiny využívá i rodinný mazlíček. Díky vyvýšeným záhonům zde vysazené rostliny nepoškodí nežádoucí psí pozornost.

Autorka návrhu zahrady

Ing. Lenka Vyhnálková, autorizovaný krajinářský architektIng. Lenka Vyhnálková, autorizovaný krajinářský architekt

„Práce zahradního architekta je pro mě nikdy nevysychající studna milých vyzvání k účasti na spoluvytváření příběhů míst a rodin. Nezapomenutelná setkání s lidmi na krásných místech a navázaná rodinná přátelství jsou pro mě velkou odměnou. Zahrada může být pro každého klíčem i cestou, stejně jako je pro mě…“

Kontakt: Atelier Living in Green, s. r. o.,
Palackého 70a, Dobřichovice,
tel.: 777 135 708, info@livingingreen.cz
 www.livingingreen.cz


Text: Vlastimil Růžička, foto: Terézia Hornáčková

logo MessengerPoslat Messengerem