Letošní již čtvrtý ročník soutěže Nejkrásnější zahrada nabízí návštěvníkům veletrhu Zahrada Čech možnost shlédnout sestavu deseti zajímavě navržených a dokonale provedených ukázkových zahrad. Nejkrásnější "Dešťová zahrada" připomíná, že voda je dar.

Přehlídka inspirovaná zahraničními soutěžními výstavami v čele se slavnou britskou RHS Chelsea Flower Show, přináší neotřelý a kreativní pohled na zahradní a krajinářskou tvorbu. Cílem je představit široké veřejnosti nejnovější trendy: soutěžní zahrady by měly inspirovat a umožnit návštěvníkům podívat se na zahradní prostor novýma očima a s otevřenou myslí. V jednotlivých realizacích je patrná snaha hledět do budoucnosti, zároveň však odborníci nezapomínají oživovat tradice a pozapomenuté řemeslné dovednosti. Přístup soutěžících je kolegiální: sdílí nápady a vize, a společně posouvají českou zahradní a krajinářskou tvorbu na novou úroveň.

4. Imramovská - vegetační úpravy s.r.o., Ing. arch. Stanislava Vrzáková - POPLETENÁ ZAHRADA

Ročník plný změn

Soutěž, zaštítěná Společností pro krajinářskou a zahradní tvorbu (SZKT), otevírá prostor pro představení rozmanitých způsobů použití rostlin, zahradních prvků i stavebních materiálů.

Čtvrtý ročník přináší zásadní novinky: především se přehlídka přemístila z okrajové části výstaviště přímo do jeho středu – do těsného sousedství hlavní budovy areálu. Daní za lepší lokaci byla bohužel nutnost snížení počtu soutěžních ploch. Ty také dostaly nové rozměry: každá z ukázkových zahrad je velká 9x8m a nabízí návštěvníkům vstup ze dvou stran. Že je mezi odborníky o soutěž zájem, ukazuje mimo jiné i fakt, že soutěžní plochy byly také letos obsazeny už na konci dubna.

Změn doznala také prezentace jednotlivých soutěžních zahrad. Letos byla povinnou součástí prezentace zahrady v přednáškovém sále, kde měli soutěžící deset minut na představení své realizace porotcům i publiku tvořenému odbornou veřejností. Hodnotící den pak v letošním roce poprvé obohatily také přednášky pro odbornou veřejnost.

5. egoé s.r.o. + acris s.r.o. – ZAHRADA IN

Hlavní téma soutěže

Téma soutěže pro letošní ročník znělo: Zahrada všech (ne)smyslů a každý soutěžní tým jej pojal po svém. Jedno však mají letošní zahrady společné: originalitu, skrytou pointu, viditelné i neviditelné dvojsmysly, nápad a vtip. Rovněž kvalita odvedené práce byla letos na vysoké úrovni a v neposlední řadě je třeba vyzdvihnout pozoruhodné nasazení, s jakým jednotlivé týmy přistoupily k realizaci svých záměrů.

7. Zahradní architektura Martinov s.r.o. – SMYSL PRO NESMYSL

Přehled soutěžních zahrad:

1. Petr Hájek architekti - ZAHRADA 34 SMRKŮ

2. Tereza Havránková, Barbora Fiřtová a Ondřej Bělica – NESMYSLNÁ ZAHRADNÍ SLAVNOST

3. Filip Zikmund, Garden Art – NESMYSL MŮŽE MÍT SMYSL?

4. Imramovská - vegetační úpravy s.r.o., Ing. arch. Stanislava Vrzáková -  POPLETENÁ ZAHRADA

5. egoé s.r.o. + acris s.r.o. – ZAHRADA IN

6. Ing. Jiří Baroch - projektování zeleně (Atelier Green & White), Ing. Jan Tuček (JT-Garden)  –  ZAHRADA ŠKODOLIBOSTI – SMYSLY NEBO NESMYSLY?

7. Zahradní architektura Martinov s.r.o. – SMYSL PRO NESMYSL

8. VYKRUT zahradní služby a.s. + Atelier LIVING IN GREEN s.r.o. – JDE O ÚHEL POHLEDU

9. Jana Pyšková, Martina Forejtová (Land05), Matina Havlová (Land05), Radek Prokeš (Land05), Aleš Kurz (Zahradní architektura Kurz) – DEŠŤOVÁ ZAHRADA

10. RECEPTÁŘ TARSAGO Česká republika s.r.o. –ZAHRADA KONTRASTŮ

3. Filip Zikmund, Garden Art – NESMYSL MŮŽE MÍT SMYSL?

Průběh soutěže a odborná porota

Všechny zahrady splnily kritéria soutěže a zařadily se tak do závěrečného hodnocení.

To je rozděleno na odbornou a laickou část tak, aby bylo možno ukázat často rozdílné pohledy profesionálů a amatérů.

Odborná porota byla složena ze sedmi členů, porotě předsedal pan Prof. Ing. arch Martin Rajniš - architekt a urbanista, spoluzakladatel České komory architektů. Dalšími členy byli: Ing. Štěpánka Šmídová - krajinářská architektka, Ing. Jitka Susová (Arboeko) – zahradnice, manažerka pro zahradní prodejní centra, Iveta Kopicová - umělecká fotografka se zaměřením na architekturu, Ing. Přemysl Krejčiřík, PhD. - zástupce SZKT – krajinářský architekt, vysokoškolský pedagog, Mgr. Ladislav Chlupáč - starosta města Litoměřice a posledním členem byl Ing. Petr Skřivánek – jednatel společnosti Zahrada Čech s.r.o. a zástupce organizátora soutěže.

9. Jana Pyšková, Martina Forejtová (Land05), Matina Havlová (Land05), Radek Prokeš (Land05), Aleš Kurz (Zahradní architektura Kurz) – DEŠŤOVÁ ZAHRADA

Vítězné zahrady

Odborná porota v letošním ročníku ověnčila zahradu s názvem Dešťová zahrada, vytvořenou týmem tvůrců pod vedením Martiny Forejtové (Land05), Jany Pyškové a Aleše Kurze (Zahradní architektura Kurz). Vítězná realizace neotřelým způsobem kombinovala estetický zážitek i přesah v ekologickém myšlení, nesnažila se přetvořit zahradu v „obývák plný nápadů“ a vyvarovala se i podbízení publiku.

Vítěz soutěže v kategorii Cena odborné poroty získává finanční hotovost ve výši 30.000,-Kč a voucher na 2 vstupenky na příští ročník RHS Chelsea Flower Show v Londýně včetně dvou letenek.

Za zmínku stojí, že porota vysoce hodnotila specificky pojatou zahradu od Petr Hájek architekti. Jejich Zahrada 34 smrků byla nazvána ekologicky uvědomělým manifestem o rovnováze přírody.

Dále byla udělena Zvláštní cena Zahrady Čech za netradiční pojetí a přínos pro rozkvět výstavy Zahrada Čech. Tuto cenu si odnáší tým VYKRUT zahradní služby a.s. a Atelier LIVING IN GREEN s.r.o. a jejich zahrada pojmenovaná Jde o úhel pohledu. Výherce obdrží věcnou cenu.

8. VYKRUT zahradní služby a.s. + Atelier LIVING IN GREEN s.r.o. – JDE O ÚHEL POHLEDU

Kromě ocenění odbornou porotou probíhá v rámci letošního podzimního veletrhu Zahrada Čech až do 17. 9. 2016 ještě hlasování návštěvníků. Ti pak rozhodnou o vítězi v kategorii Cena návštěvníků Zahrady Čech. Toto ocenění bude vyhlášeno hned po ukončení výstavy a výherci budou zveřejněni na webových stránkách www.nejkrasnejsi-zahrada.cz a www.zahrada-cech.cz.

Foto: Iveta Kopicová, Marie Moravcová, Zdroj: Tisková zpráva

logo MessengerPoslat Messengerem