Jen málokterý prvek dodává zahradě takovou atmosféru jako voda. Ta byla součástí zahradních projektů už před mnoha staletími a ne nadarmo si tuto „okázalost“ mohly dovolit jen ty nejmovitější kruhy. Dnes se na vodu koukáme už trochu jinak, ale její důležitost nelze ani v současné době přehlížet.

Podoba vodních prvků se odvíjí hned od několika aspektů, a tím rozhodujícím by rozhodně neměl být jen osobní vkus majitele zahrady. Na prvním místě by vzhled vodního prvku měl ovlivnit samotný styl zahrady. Zcela jinou podobu bude mít voda v zahradě městské a jinou v přírodní. Často se ale zapomíná také na měřítko řešeného prostoru. Vodní prvek by měl prostor doplňovat a nikoli ho utlačovat svou velikostí nebo extravagantním ztvárněním.

V plánovacím procesu je důležité zvážit také efekt tekoucí vody nebo klidné hladiny. Voda v klidu nebo v pohybu totiž působí úplně jinak a je nutno dodat, že si každý typ užijete třeba i v jiných částech zahrady. Při volbě vodních prvků se můžete rozhodnout i pro méně běžné typy.

Kromě oblíbených jezírek či koupacích biotopů můžete dát přednost i prostorově nenáročným kamenným vývěrům, vodotryskům nebo třeba ptačím pítkům, která se vejdou i na tu nejmenší zahradu nebo dokonce na terasu k městskému bytu. Je jedno, do jakého kabátu vodní prvek oblečete, jedno je jasné, vody si všimnete hned a bude vždy dominantní součástí celého prostoru.

Do malé zahrady bohatě stačí i ptačí koupadlo ve starém žulovém korytu

Formální, nebo organické tvary?

Na rodinných zahradách se nejčastěji setkáte s různými podobami okrasných jezírek či koupacích biotopů. Ačkoli by se mohlo zdát, že organické a nepravidelné tvary těmto vodním dílům opravdu „sednou“, ve skutečnosti se právě ony stanou tím nevyhovujícím doplňkem, který na sebe často i negativně strhává veškerou pozornost.

S nepravidelnými tvary buďte opravdu opatrní, většině zahradních stylů více sluší vodní prvky formálního charakteru. S oblými tvary a zákruty to raději nepřehánějte. Zátočiny a další méně přístupné části vodní plochy ztěžují údržbu. Navíc se poměrně brzy okoukají a může se také stát, že se vám jezírko už po několika letech přestane dokonce líbit. V jednoduchosti je krása. Voda je už sama o sobě dominantní, takže jí nemusíte dodávat extravagantní vzhled.

Klidná vodní hladina funguje jako přírodní zrcadlo, ve kterém se odráží okolní vegetace

Také se podívejte: Kámen, voda a okrasné trávy v zahradě

Díky vodě zahrada ožije

Kde je voda, tam to žije, a to doslova. Právě kvůli ní se v zahradě cítíme nejlépe. Jakmile se do zahrady umístí jezírko nebo i menší vývěr, rozdíl je zřejmý okamžitě. Voda ochlazuje vzduch díky výparu z vodní hladiny a dodává prostoru dokonce i příjemnou vůni a barvy, které nic jiného nevykouzlí. K vodě se budou samozřejmě stahovat i různé druhy živočichů – hmyz, ptactvo i obojživelníci. Chov ryb si nemusíte odříct dokonce ani v koupacím jezírku, této zálibě se ale musí přizpůsobit typ vodní plochy nebo také filtrační technologie.

A jak je to s vodou tekoucí nebo klidnou? Každá se postará o úplně jiný efekt. Klidná vodní hladina uklidňuje, takže si skvěle rozumí hlavně s odpočinkovými zónami zahrady. Právě v blízkosti koupacích jezírek nebo biotopů si dobře odpočinete. Vodní hladina navíc prostor opticky zvětšuje a funguje jako přírodní zrcadlo, v němž se odráží okolní vegetace. Tekoucí voda je ale úplným opakem. Její zvuk může být hlavně u odpočinkové terasy dokonce i nežádoucí. Působí dynamickým a někdy až znervózňujícím dojmem, záleží hlavně na rychlosti toku vody i na celkovém pojetí vodního koryta.

Na druhou stranu se tento zvukový efekt může postarat o zastření hluku z okolí. V praxi se klidná vodní hladina i tekoucí voda kombinují v podobě jezírka napájeného potůčkem, díky němuž je voda v neustálém koloběhu, takže se ochlazuje, okysličuje a přirozeně čistí.

Tekoucí voda bude vždy poměrně hlasitá, proto je nutné počítat se zvukovým efektem v zahradě

Destaero pro tradiční i ty méně běžné typy vodních prvků

1. Vodou se rádi pokocháte po celý rok. Jezírko nebo minimalistické řešení v podobě ptačího koupadla umístěte tak, abyste na ně měli dobrý výhled i z oken domu.
2. Velikost vodního prvku by měla odpovídat celkovému měřítku zahrady.
3. Do každé zahrady se hodí prvky formálního charakteru, s nepravidelnými formami je to mnohem složitější.
4. Pokud chcete ve vodě chovat ryby, berte v úvahu jejich životní potřeby. V praxi často dochází k přerybnění vody, která se tak mnohem rychleji znečisťuje. Nehledě na zhoršené životní podmínky chovaných ryb.
5. Vodní a bahenní rostliny vodu čistí efektivně, ale nezvládnou odstranit všechny nečistoty. V koupacím a okrasném jezírku má smysl spoléhat hlavně na složitou filtrační technologii a na násadu jezírkových bakterií.
6. Vodní a bahenní rostliny vždy vysazujte bez substrátového balu. Kořeny pečlivě promyjte, aby na nich nezbyly žádné organické zbytky, které by se ve vodě rozkládaly.
7. Koupací jezírko si nejlépe užijete poblíž domu na plném slunci. Blízkost vzrostlého stromu bude spíše na škodu kvůli stínu i zdroji nečistot.
8. Do malé zahrady volte raději prostorově nenáročné řešení. Vývěrový kámen nebo designové ptačí koupadlo se vejdou i na malou terasu a užijí si je i malé děti.
9. Jako zdroj vody pro vodní prvky se nejčastěji využívají vrty, studny nebo vodovodní řady. Dešťová voda po přefiltrování je vhodná spíše pro dopouštění vodních prvků, nikoli pro první napuštění.
10. Vodní prvky jsou poměrně náročnou investicí, nad kterou se vyplatí uvažovat a promyslet ji do nejmenšího detailu. Okrasná i koupací jezírka vybavená filtrační technologií přijdou řádově na statisíce korun.

Voda v pravidelných tvarech

Možná mnohé překvapí, že formální vodní prvky neurazí prakticky žádný zahradní styl. Díky jednoduchosti na sebe totiž nestrhávají nadmíru pozornosti a se zahradou tak mnohem lépe splynou. Prvky nepravidelných tvarů na sebe poutají pozornost mnohem více, takže je složitější je citlivě zasadit do zahradního konceptu. Dobrým příkladem jsou jezírka „ledvinovitého“ tvaru, kterých si všimnete na zahradě okamžitě. Formální pojetí perfektně sedí koupacím biotopům i okrasným jezírkům.

Pravidelný tvar, strmé stěny a absence zátočin, kde voda nemůže cirkulovat, jsou ideální pro udržení vysoké čistoty vody. Jednoduše řečeno, tyto prvky se mnohem lépe udržují. Pravidelné formy se ale mohou promítnout klidně i do minimalistických vodních prvků v podobě nádob určených pro pěstování vodních rostlin. Dobrou volbou bude netradiční corten, tvrdé dřevo nebo beton.

Vodu příjemně oživují vodní rostliny. Je ovšem nutné vybrat vhodný druh a správně rostliny vysadit

Mohlo by vás zajímat: Cesty zahradou s architektem

Čistota vody je základ

Ačkoli by se mohlo zdát, že vodu snadno udržíte čistou, když budete pravidelně odstraňovat spadané nečistoty na vodní hladinu, realita je o dost složitější. Na čistotu vody ve vodních prvcích má totiž vliv celá řada skutečností. Už jsme se zmínili o tvarech i členitosti vodního prvku. Čím jednodušší a méně členitý je tvar jezírka, tím lépe.

Důležitá je také kvalita vody a hloubka vodního sloupce. Mělké vodní prvky vystavené slunečním paprskům se velmi rychle přehřívají, a pokud se do vody dostane organický odpad, který se následně začne rozkládat, problémy na sebe už nenechají dlouho čekat. Z rozložené organické hmoty se totiž začnou uvolňovat živiny, které jsou ideální pro rozvoj řas a sinic.

Okrasná či koupací jezírka mnohem lépe fungují, jsou-li vybavena hlubinnou zónou 180 až 200 centimetrů. Právě při této hloubce se voda efektivně ochlazuje, takže nedochází k nadměrnému přehřátí. Dalším spolehlivým pomocníkem je průtok vody a přítomnost filtrační technologie, což jsou běžné součásti náročnějších vodních prvků v podobě jezírek.

V současné době jsou čím dál tím více oblíbené přírodní formy vodních prvků, které jsou soběstačné

Názor autorky

„Jakmile přijdete na zahradu s jezírkem, ptačím koupadlem nebo třeba jen s nádobou naplněnou vodou a osázenou vodními rostlinami, hned se tu cítíte mnohem lépe. Zahrada je už na první pohled mnohem více,zabydlená‘ a necítí se tu dobře jen samotní majitelé a návštěvy, ale také různé živočišné druhy, které voda láká jako magnet. Při plánování a vymýšlení typu vodního prvku berte v úvahu nejen jeho typ, ale také velikost. Častým nedostatkem českých zahrad bývá nepřizpůsobení měřítek, takže buď jezírko nebo jiný prvek okolní koncept zahrady doslova utlačují, nebo si ho kvůli malé velikosti nebo nevhodnému umístění ve velké zahradě vůbec nevšimnete.“


Nepřehlédněte: Voda a jak jí šetřit doma i na zahradě

Text a foto: Lucie Peukertová

logo MessengerPoslat Messengerem