Dešťová voda, kterou svedete do sudu nebo do nádrže, vystačí k zavlažování menší zahrady či trávníku. Komplexní využití dešťové vody v rodinném domku pak podle zkušenosti snižuje náklady za odebíranou pitnou vodu údajně na polovinu. Navíc ušetříte i na stočném.

Dešťová voda ze sudu je měkká, ohřátá na vhodnou teplotu, proto se ideálně hodí k zavlažování zahrady a v roli užitkové vody i k praní a k mytí. Výjimkou je ale voda ze střech s dehtovou lepenkou nebo plechem natřeným olovnatými barvami, která může být otrávená. Tomu je nutné zabránit vyklopením klapky na okapovém svodu.

Pokud si říkáte, že běhat s konví po zahradě není žádné vítězství, pak nemusíte mít obavy. Sudová čerpadla zastanou velký kus práce a nemají problém s pískem a prachem s velikostí zrn kolem 1 mm. Pokud byste ale chtěli dešťovou vodu čerpat ze zahradních jezírek, což je také výborný způsob zachycování dešťové vody k zavlažování, pak bude nutné použít běžná zahradní kalová čerpadla.

Pro dlouhodobé uchovávání dešťové vody jsou nejvhodnější podzemní nádrže (RONN).

Začíná to střechou

Na střechu rodinného domu v našem podnebním pásmu za rok naprší 60 až 100 m3 měkké, obvykle jen mírně znečištěné vody. Oproti studené vodě z vodovodu nebo ze studny je teplejší voda ze sudu pro vše zelené výrazně „zdravější“. Nesmí ovšem v rezavém a nezakrytém sudu pod okapovým svodem hnít a přitahovat létající hmyz.

Při zalévání dnes už není nutné nosit těžké konve. Výrobci zavlažovací techniky to zahrádkářům ulehčují malými přenosnými čerpadly – tzv. sudovými čerpadly – s kohoutem, na který lze připojit většinu zavlažovací techniky – postřikovače, zavlažovače trávníků, zahradní sprchy nebo úsporné mikrozavlažování skleníků nebo rostlin na terasách.

Stále víc stavebníků se již při stavbě domu rozhoduje vodu přicházející zdarma z okapů využít i jako užitkovou pro mytí aut, splachování WC, pro praní nebo k úklidu. Z plastových zásobníků ve sklepě, na zahradě nebo pod trávníkem ji do domovního rozvodu užitkové vody automaticky odčerpává domácí vodárna. Nároky na čistotu jsou v tomto případě větší – do okapů i svodů musí být umístěny filtry, kapacita nádrží s přepadem přebytečné vody a napojením na vodovodní síť pro případ sucha by měla dosáhnout nejméně 10 000 litrů.

Novým trendem jsou esteticky zpracované povrchové nádoby na sběr dešťové vody. Na ukázce je motiv antické amfory (NICOLL).

Pitná voda z deště

Voda použitá pro tělesnou hygienu, jako je sprchování a umývání rukou, musí ale mít dle nařízení EU o pitné vodě kvalitu odpovídající vodě pitné.

Za účelem splnění požadavků EU pro pitnou vodu německá společnost Intewa GmbH ve spolupráci s českou společností Asio, spol. s r. o., vytvořila nový koncept využití dešťové a šedé vody pro rodinné domy, a to v rámci evropského projektu „Eko Inovace – voda určená k recyklaci“. Tímto systémem se dá v rodinných domech uspořit i 90 % spotřeby pitné vody. Protože ne pro všechny rodinné domy a ne ve všech případech je možné použít vodu dešťovou, je tento systém možné využít i k recyklaci vody ze sprch, van a umyvadel, tzn. k využití šedých vod.

Originální a přitom velmi praktické řešení je nadzemní nádrž na dešťovou vodu ve formě přiléhající zídky (NICOLL).

Jak sbírat vodu

Na každých 10 m délky okapu se připojují svody ø 70,80 nebo 100 mm, z kterých dole obvykle kolenem voda vytéká do kanálu či do terénu. Do sudu ji ze svodové roury (z plechu či plastu) odvedou buď jednoduché klapky, nebo tzv. sběrače se samočisticím filtrem oddělujícím listí a hrubší nečistoty. Polykarbonátový sběrač Rainboy (za necelých 1 700 Kč) se dá pootočením clony přepnout i na zimní provoz, kdy voda protéká volně svodem do odpadu a nikoliv do sudu, který by se mohl mrazem poškodit.

Spojené nádoby

Využití nastřádané dešťové vody nejen k zavlažování, ale i v roli užitkové vody zejména pro pračky a splachovače WC vyžaduje dokonalejší filtraci na přívodu do nádrží. Nejrozšířenější plastové nádrže (GRAF) s objemem 1 600 l lze umístit ve sklepě, na zahradě poblíž okapu nebo i pod zem, a to bez betonáže. Pro zvýšení kapacity je lze i pospojovat. Voda k zavlažování se čerpá zahradními čerpadly, pro domácnost domácí vodárnou.

Okapový chránič

Ochranu dešťové vody před hnitím v dešťové nádobě i ucpáváním svodů zajistí nejsnadněji jednoduché plastové mřížky z recyklovatelného polyetylenu, odolného proti působení UV-záření, které jednoduše vložíte do okapního žlabu. Nabízejí se jako podélně rozříznuté síťové trubky pro menší i větší žlaby s ø 9 nebo 13 cm s oky 8 x 8 mm, v délkách 3 m. Ve žlabu drží vlastním předpětím nebo se upevní k jeho okraji pomocí svorek. Splavené listí se zachytí na zakřiveném povrchu a po uschnutí je odvane vítr. Třímetrová mřížka Milmar přijde na několik set korun.

Nádrž ve stylu ratanového nábytku je nejenom praktická, ale i hezká (NICOLL).

Obestavěný sud

Zatímco u chaty či srubu stačí jako sběrná nádoba vyřazený, rezu zbavený a zevnitř i zvenčí nalakovaný plechový sud nebo vysloužilá plastová popelnice, dokáže kutil jakýkoliv sud pohledně vsadit například do ozdobně vyzděné „studny“ poblíž domu a napájet jej plastovou hadicí z nejbližšího svodového sběrače s filtrem. K odčerpávání vody se pak hodí jakékoliv malé ponorné čerpadlo.

Pokud se vám nechce budovat, můžete si pořídit zajímavé dekorativní nadzemní nádrže z polyetylenu. Jsou plně recyklovatelné, UV stabilní, chráněné proti slunečnímu záření, čímž se zajišťuje také jejich dlouhá životnost, a odolávají povětrnostním vlivům. Populární jsou nádrže 2 v 1, které slouží jak pro uskladnění dešťové vody, tak i jako dekorace, mají různý design i barvy. Dodávají se s dvěma mosaznými závity a voda se jednoduše vypouští pomocí kohoutku.

Tip

Dešťovou vodou z plastového sudu lze pomocí bateriového sudového čerpadla, zavlažovacích hodin a běžného zavlažovače automaticky skrápět záhon v otevřeném skleníku bez jakékoliv spotřeby energie. Akumulátorové čerpadélko na víku nádoby je totiž napájeno elektřinou z přenosného fotovoltaického panelu.Dešťovou vodou z plastového sudu lze pomocí bateriového sudového čerpadla, zavlažovacích hodin a běžného zavlažovače automaticky skrápět záhon v otevřeném skleníku bez jakékoliv spotřeby energie. Akumulátorové čerpadélko na víku nádoby je totiž napájeno elektřinou z přenosného fotovoltaického panelu.

Text: Stojan Černodrinski, Foto: Archiv redakce a firem

logo MessengerPoslat Messengerem