Všude tam, kde se nedaří trávníku nebo kde je péče o něj příliš náročná, kde se vyrovnáváme s terénními nerovnostmi stavbou suchých zídek, na okraji cestiček a záhonů, ale také zcela samostatně nás mohou těšit barevné polštáře kobercových trvalek.

Polštářovými trvalkami nazýváme řadu nízkých rostlin, které se rozrůstají do trsů připomínající polštáře, nebo vytvářejí souvislý porost. Většina z nich kvete stovkami drobných květů na jaře, ale rostliny zůstávají atraktivní po celé vegetační období. Často se používají jako výplň skulin v suchých zídkách, protože bývají nenáročné a rychle dokážou zarůst všechna nehezká místa (například nevzhledná zeď z betonových tvarovek se díky hustému osázení může proměnit v úžasnou barevně kvetoucí stěnu, ve které se beton zcela ztratí).

Více článků z rubriky ZAHRADA na www.dumabyt.cz.

Kobercové trvalky lze vysadit všude tam, kde potřebujeme zakrýt nevzhledné místo. Obvykle jsou poměrně nenáročné.Nejznámější druhy trvalek

Výběr polštářových trvalek je široký, jmenujme alespoň ty nejznámější druhy. Plamenka (Phlox subulata) tvoří husté, až jeden metr široké polštáře stálezelených listů s drobnými, nejčastěji fialovými či růžovými květy, které se objevují v dubnu a květnu. Rostlině vyhovuje slunce a propustná půda, v zimě pak lehký kryt, aby ji mráz neožehl. Dojde-li k poškození, stačí ji ostříhat, rostlina rychle regeneruje.

Vápenitou půdu mají rádi hvozdíky (Dianthus). Mohutné polštáře vytváří v červnu a červenci karafiát péřitý (D. plumarius) s květy růžovými, červenými, bílými či s kresbou. Šedozelené polštáře s bílými, sladce vonnými květy najdeme v srpnu u D. arenarius.

K silně se rozrůstajícím druhům  patří rožec (Ceras­tium), který především na suchých svazích dokáže vytvořit obrovské šedozelené polštáře s bílými květy. Pro svůj bujný růst je vhodný k zakrytí nehezkých zídek, jeho růst musíme zpravidla po čase omezovat, aby neutlačoval okolní výsadbu.

Více článků  z rubriky ZAHRADA na www.dumabyt.cz.

Prospívá na plném slunci

Tařička (Aubrieta deltoidea) tvoří nízké, husté a kompaktní polštáře s pěkným šedě stříbřitým olistěním.Velmi nenáročná a rychle se rozrůstající je také zářivě žlutá tařice (Aurinia). Díky svým šedavě zeleným chlupatým listům je ozdobná i mimo dobu kvetení. Protože nejlépe prospívá na plném slunci v sušší propustné půdě, používá se často do střešních zahrad, stepních partií a osluněných suchých zídek.

V řadě odrůd lišících se barvou květů (fialová, modrá, červená, růžová) se pěstuje tařička (Aubrieta). Výška rostliny nepřesáhne 10 cm, stálezelené polštáře se v dubnu až červnu promění v barevný koberec. Na propustné půdě se pěstuje snadno, někdy se rozrůstá až příliš agresivně, takže je vhodné ji po odkvětu zaříznout. Jako většina polštářových trvalek se snadno množí dělením, u nás občas zplaňuje.

Hustě trsnatou rostlinou je rozrazil (Veronica). Její výrazně modré květy v hroznech se objevují obvykle v červnu a červenci.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Rostliny do stínu

Většina kobercových trvalek upřednostňuje slunnou polohu, najdou se však i takové, kterým vyhovuje stín. Patří k nim například naše domácí violka vonná (Viola odorata), která dobře snáší stanoviště pod stromy a keři, kde akceptuje i přísušek. Kromě typicky modrofialové barvy se pěstuje i v několika barevných a velkokvětých kultivarech.

Dotazy na téma ZAHRADA vám zodpovíme v PORADNĚ ZDE.

Rozrazilu (Veronica) se daří pouze na slunečném stanovišti.Na polostinných až stinných stanovištích s vlhkou půdou roste dobře pupkovec jarní (Omphalodes verna), který vzhledem připomíná velkokvětou pomněnku. Hodí se hlavně do výsadeb v blízkosti vody. Drobnými kvítky bílé barvy kvete huseník výběžkatý (Arabis proccurens). Snese polostín i plné slunce, rychle se rozrůstá a dokonale pokryje i velké členité plochy.

Voňavá alternativa

Mezi rostlinami tvořící koberec najdeme i voňavé druhy. Intenzivní vůni vydává třeba dobromysl obecná (Origanum vulgare), kultivar ‚Compactum'. Je to asi 20 cm vysoká rostlina kvetoucí v druhé polovině léta fialovými kompaktními květenstvími. V dobrých podmínkách je schopna vytvořit i silně zapojený porost, hezký i v zimě.

Hustě kobercovitá je také naše domácí mateřídouška obecná (Thymus serpyllum). Je to velmi odolná trvalka, kvetoucí v barvách od bílé, růžové až po purpurovou podle kultivaru. Pro svou nenáročnost se někdy používá i jako aromatická náhrada trávníku.

text: Lucie Martínková, foto: Lucie Martínková, Proven Winners a archiv

logo MessengerPoslat Messengerem