Zahradní ploty a zástěny jsou neodmyslitelnou součástí každého domku nebo chaty. Záleží jen na vás, jestli si vyberete kovový, dřevěný nebo přírodní plot, každý materiál má své výhody. Ani stavby se nemusíte bát. Odborníci z Hornbachu si připravili praktické tipy, podle čeho vybírat plot a na co si dát pozor při jeho stavbě.

(Komerční prezentace)

Zahradní oplocení má chránit pozemek. Na rozdíl od zdi je jednodušší na konstrukci a také vzhledově nenápadný. Plot okolo domku má totiž i dekorativní funkci, dotváří celkový vzhled domu, zahrady nebo krajiny. Při výběru bychom tedy měli brát v úvahu, zda zapadne do okolního panoramatu. Mezi nejoblíbenější zahradní ploty patří kovové z pletiva, dřevěné nebo přírodní. Objevte velkou nabídku všech plotů, zástěn, plotových dílců a veškerého příslušenství v e-shopu Hornbach se zárukou trvale nejnižších cen.

Plotový prvek Girona, tlakově impregnovaný (Hornbach)

Dřevěný plot

Dřevo je přírodní a velmi estetický materiál, snadno splyne se zahradou i okolní přírodou. Dřevěné ploty jsou oblíbené díky rozmanité nabídce vzorů a odstínů. Vybírat můžete například ploty z lamel, latěk nebo dřevěných mříží. Nevýhodou je nutnost pravidelné péče, se správným ošetřením totiž roste i jeho životnost.

Stavba dřevěného plotu je snadná, protože ho můžete smontovat z hotových plotových dílů. Pro postavení jsou důležité zabetonované sloupky do země, alternativou jsou základové patky, které se kovářským kladivem zatlučou do země. Na tyto sloupky upevněte plotové držáky, a to minimálně tři kusy na každou stranu. Na ně nerezovými šrouby našroubujte prvky pohledové zábrany.

Kovový plot z pletiva

Zahradní pletivo je většinou vyrobené z ocelových drátů. Důležitá je povrchová úprava, může být buď pozinkovaná, nebo potažená umělou hmotou – PVC. Pozinkované pletivo by se mělo každé dva roky natírat, aby neztratilo svou barevnost. PVC pletivo je zcela bezúdržbové a výborně odolává povětrnostním vlivům. Nejrozšířenější barvou je tmavozelená, protože splývá s okolní přírodou a plot je tak nenápadný. Nevýhodou plotů z pletiva je omezená mechanická odolnost. Větší váha nebo síla může oplocení deformovat anebo nezvaný host pomocí speciálních kleští může přestřihnout drátové pletivo.

K montáži kovového plotu je doporučeno použít kulaté sloupky stejné povrchové úpravy a typu, jako je pletivo. Dále budete potřebovat napínací a vázací dráty, které plotu přidávají potřebnou stabilitu. Především střední napínací drát slouží k upevnění plotového pletiva na více místech, tím je vyloučeno prohnutí nebo zvlnění plotu.

Přírodní ploty

Jako živý plot můžete použít různé opadavé nebo stálezelené dřeviny. Pro pestře kvetoucí živý plot se dobře hodí např. kanadský muchovník, dřišťál bradavčitý, šeřík nebo třezalka.

Rostliny můžete sázet v době od listopadu do března. Pro stálezelené dřeviny se nejlépe hodí raný podzim a pro opadavé keře pozdní podzim. Před sázením si v daném místě napněte provázek a podle něj vykopejte jamky nebo příkop, tím dosáhnete rovnoměrné linie. Při stříhání živých plotů byste měli postupovat tak, aby se keře zmlazovaly směrem nahoru. Tak se dostane dostatek světla i na spodní části rostlin a nezakrní. 

Vrbový plotový díl, naolejovaný (Hornbach)

Zdroj: Tisková zpráva

logo MessengerPoslat Messengerem