Nádherný výhled na starou brněnskou část Líšeň, výrazně svažitý pozemek s osmimetrovým převýšením a potřeba dominantního vodního prvku určovaly návrh této impozantní zahrady obrácené k jihu.

Majitelé projevili zájem nejenom o kvalitní moderní bydlení, ale také o přírodní využití celé plochy pozemku (960 m2). Společně s rodinným domem se zrodila představa celoročně přitažlivé přírodní zahrady s terasou, která přirozeně navazuje na dům a otevírá výhled do krajiny.

Za součást kvalitního bydlení považují mladí manželé také zajímavý vodní prvek, u něhož je možné posedět, pozorovat život v zahradě a máčet si nohy ve vodě za horkých letních dnů.

V blízkosti domu vyniká formální podoba zahrady, která koresponduje s ratanovým zázemím terasy, imitace dřeva pak s kamennými zídkami a schůdky.

Zahrada v několika úrovních 

Svah je pro každého architekta výzvou a pozemky s panoramatickým výhledem do krajiny nebo na zajímavou zástavbu jsou velmi vyhledávané.

V tomto případě využila Lucie Komendová výhod daného pozemku opravdu maximálně. Zahradu mistrně rozdělila do dvou částí. V blízkosti domu nechala vyniknout její formální podobu, která koresponduje s ratanovým zázemím terasy a lemuje kamenné zídky a schůdky. V nižší části navrhla přírodní prostor s kvetoucí loukou a ovocným sadem.

Trávník je lemován výstavbou okrasných keřů, od sousedního pozemku je zahrada oddělena vzrostlými stromy. Strmý svah s osmimetrovým převýšením je osázen převážně stepními rostlinami s velkým podílem travin, které jsou napohled atraktivní po celý rok.

„Terénní úpravy jsou zde opravdu velmi decentní,“ vysvětluje zahradní architektka. Opěrné kamenné zídky daly vzniknout i dalším terasám s různým využitím. Najdeme tady štěrkovou zahradu, bylinkový záhon i „pravověrný“ trávník.

Terasy jsou vizuálně propojené smíšenými okrasnými výsadbami. Pracuje se s relativně malým prostorem, trávník lemují okrasné keře, od sousedního pozemku je zahrada oddělena vzrostlými stromy. Strmý svah je osázen převážně stepními rostlinami s velkým podílem travin kvetoucích od jara až do podzimu.

Lichoběžník plný vody 

Na seznamu přání majitelů pozemku byl kromě jiného i výrazný vodní prvek. Lucie Komendová navrhla společně s kolegou Martinem Mehešem retenční nádrž s vlastním biotopem ve tvaru lichoběžníku s dřevěným lemem, která v jedné části přetéká do malého jezírka. Součást biotopu tvoří vodní a mokřadní rostliny, po obvodu zdobí jezírka okrasné trávy.

Nádrž ve tvaru lichoběžníku založená na principu čištění vodními rostlinami se nachází v těsné blízkosti terasy domu a přímo sousedí se šťavnatým rekreačním trávníkem.

Vodu, kámen a dřevo považují majitelé zahrady za velmi důležité prvky, které se mají v prostoru propojit a nenásilně vložit mezi vybraný rostlinný materiál. Zahradu bez jezírka považují za neúplnou. V tomto případě je navíc velmi působivě orámována výsadbami volně rostoucích okrasných a jedlých keřů.

Výrazné jsou i nejrůznější odrůdy rododendronů a stálezelených dřevin, které zdobí zahradu takřka po celý rok. Panorama krajiny je cíleně zapojeno do kompozice zahradního díla s mistrným využitím vegetačních prvků. Všechno dokonale ladí i s moderní architekturou rodinného domu i se zahradními stavbami.

Autorka zahrady Lucie Komendová, M.Sc.

Autorka zahrady Lucie Komendová, M.Sc.Vystudovala obor zahradní a krajinná architektura na Mendelově univerzitě v Brně. Poté na Technické univerzitě v Mnichově obor Urbanismus a krajinná architektura. Přednáší a píše texty o nových, k přírodě šetrných trendech v zahradní a krajinné architektuře.

Kontakt: Ateliér Gaia, Durďákova 49, Brno, www.ateliergaia.cz

Text: Vlastimil Růžička, Foto: Autor

logo MessengerPoslat Messengerem