O radu nás tentokrát požádali majitelé moderního rodinného domu, který stojí na svažitém pozemku.  Hrubá terénní modelace byla vyřešena během stavebních prací, a tak zbývalo vymyslet členění zahrady a zakomponovat zeleň. S dotazem poslali do redakce i půdorys s poměrně jasnou představou, proto se ladily pouze detaily.

Koncepce zahrady se snaží navázat na jednoduchou architekturu domu. Zvláště ve spodní části zahrady jsou navrženy tvarované keře v kombinaci s pravidelnou výsadbou trvalek a hranaté plochy s barevnými štěrky. Cesty i zpevněné plochy jsou napřímeny a jejich tvary maximálně zjednodušeny.

Kontakty na firmy a skrytý text se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Vstupní prostor vyplňuje zpevněná plocha pro parkování vozidla a záhon podél severní hranice pozemku, kde se bude dobře dařit rododendronům a azalkám. Převahu dlážděné plochy u vchodových dveří zmírní popínavka, plazící se po fasádě u vstupu.

Více článků z rubriky ZAHRADA najdete na www.dumabyt.cz.

Zahrada za domem dnesŠlapáky v osázeném svahu

Rozdíl terénu mezi parkovací plochou u vchodu a rovnou trávníkovou plochou ve spodní části zahrady je vyřešen vysvahováním podél domu.

Podél východní části pozemku, kde je svah příkřejší, je terén držen keřovou a trvalkovou výsadbou. Jednoduché šlapáky v osázeném svahu umožní pohodlně projít na spodní terasu.

PŘÁNÍ MAJITELŮ

• Do severovýchodní předzahrádky zakomponovat rododendrony, azalky, kapradiny a stínomilné trvalky. Solitérou v přední části by měl být jinan dvoulaločný.

• V zahradě by také neměly chybět růže, okrasné trávy, sukulenty a pestrobarevné trvalky. Nezapomenout ani na malý zeleninový záhonek a kompost.

• Ve spodní části zahrady musí vzniknout místo na dětské hřiště. Na stávající zahradní domek by mohla navázat zpevněná plocha s menším společenským posezením pro volný čas.

Pro odpočinek i hru

Návrh zahrady: 1) vstup, 2) vjezd, 3) dům, 4) terasa, 5) šlapáky, 6) popínavá zeleň, 7) trávníková plocha, 8) zelenina, 9) pravidelné uspořádání výsadeb v kombinaci se štěrkem, 10) zahradní domek s pergolou a posezením, 11) stávající třešeň, 12) hřiště, 13) kompost; A smrk Pančičův (Picea omorika), škumpa orobincová (Rhus typhina); B bambus (Phyllostachys nigra), mnohokvět (Kniphofia uvaria), bezkolenec (Molinia altissima); C jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba ´Fastigiata´), pěnišníky (Rhododendron sp.), borovice kleč (Pinus mugo); D bambus (Sasa veitchii) – úprava střihem, levandule lékařská (Lavandula angustifolia), ostřice horská (Carex montana), mateřídouška citronová (Thymus citriodorus), zavinutka dvojdomá (Monarda hybrida); E kalina řasnatá (Viburnum plicatum ´Mariesii´), svída bílá (Cornus alba); F bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus) – volný růst, vajgélie květnatá (Weigela florida ´Variegata´); G svitel latnatý (Koelreuteria paniculata).Svah navršený k terase zkrášlí pravidelné výsadby do pruhů a trojúhelníků z trvalek a travin. Motiv rovného schodiště sestupujícího k trávníku je zopakován v rovných štěrkových pásech. Ty navazují na rozvržení oken na domě. Dominantou schodiště jsou pravidelné koule ze stříhaného zimostrázu (buxusu).

Na zahradní kůlnu naváže menší pergola s posezením, z ní bude zajímavý výhled na svah u domu. V opačném koutě najde své místo dětský hrad se skluzavkou. Hrací místo přistíní stávající třešeň, která bude zároveň dominantou jinak volného trávníku. Prudký svah u jižního plotu bude schován do keřové výsadby, která jej také zpevní.

text: Lenka Musilová, foto: majitelé zahrady, návrh: Lenka Musilová

logo MessengerPoslat Messengerem