Zahrada ponořená do krajiny České Sibiře vyniká velkou vodní plochou rybníka, nekonečným šikem listnáčů a jehličnanů i nápadně kvetoucími okrasnými keři a letničkami. Zároveň si ponechává přírodního ducha a dlouhé výhledy do krajiny.

Siluety této zahrady pod sněhovou peřinou jsme vám představili v letošním zimním dvojčísle. Na­stal čas, abychom poodhalili její křiv­ky a ukázali ji v celé sezónní kráse. Za­hrada působí jako park, zaujmou v ní hlavně vzrostlé stromy a vodní plocha rybníka s uměle vytvořeným ostrůvkem, na který vede dřevěný můs­tek klenutý do oblouku.

Stavení, v němž se topí dřevem, musí mít zásobu na několik let.Na břehu rybníka se na jaře vyjímají rododendrony s různě barevnými květy - ať už růžovými nebo světle a tmavě fialovými, i v odstínech do modra, s drobnými květy i velkokvěté. Na jaře patří jako v každé jiné zahradě k tomu nejhezčímu. Sytá zelená barva listů v kombinaci s výraznými tóny květů dodává prostoru přitažlivou barevnou kompozici. Všem pěnišníkům se tu na­štěstí daří. Vyhovuje jim vlhké podhorské prostředí a díky blízkým stromům a keřům nejsou vystavovány přímému prudkému slunci ani průvanu, takže si mohou užívat stálé příznivé mikroklima.

Více článků z rubriky ZAHRADA na www.dumabyt.cz.

Fialové šeříky a kvetoucí jabloňový sad

Zahradu navíc na jaře rozsvítí dva fialové šeříky a bíle kvetoucí jabloňový sad. Každoročně ji ozdobí také letničky v keramických květináčích. „Jsou to hlav­ně petunie a všechny další květiny, které se nám zalíbí v obchodě a hezky spolu ladí," říká paní domu. Barevně pak šperkuje hlavně zápraží, kde často sedávají. Pán domu se zase stará o stromy, fazonu trávníku a ladné tvary živých plotů z tavolníku a pámelníku.

Letničky v keramických květináčích zabydlely zápraží stavení.Kromě stromů, keřů a květin bydlí na zahradě, nebo ji alespoň často navštěvuje spousta zvěře. Srnky chodí přes nízký plot ke dvěma krmelcům, velký stojí těsně za plotem, malý je umístěný u rybníka, takže z okna obývacího po­koje je dokonalý výhled nejen na vodu, ale i na srnky. Paní domu jim dává piškoty a další lahůdky, a tak jsou na zahradě po celý rok jako doma.

„V zimě jich tu bývá i dvacet, teď v létě sem chodí jen srnec se svojí láskou a máma s dvěma srnčaty," objasňuje majitelka. Sa­mo­zřejmě mladé stromky chrání pán domu proti okusování speciálním pletivem, které na pohled nepůsobí ne­hezky rušivě. Jabloně jsou staré, a tak jablka nechávají na stromech pro srnky nebo je pro ně sklidí. „Když plody zkvasí, může se stát, že se zvířata i trošku opijí," říká zcela vážně paní domu.

V rybníku se prohánějí okrasné ryby

Rododendrony jsou na jaře nejnápadnější ozdobou zahrady.V zahradě se procházejí bažanti, ko­roptve, divoké kachny vyvádějí na ostrůvku mláďata. „Naše symbióza se zvířaty je nádherná," přiznává paní domu. V rybníku se prohánějí okrasné ryby - červení jeseni, tolstolobici a amuři, kteří požírají zelené řasy. V zimě sem chodí i vydra... Rybník ale nepatří jen živočichům, majitelé ho pravidelně čistí, a tak se v něm mohou v létě koupat a kochat se přitom pohledem na množství stulíků, které zdobí vodní hladinu. Jsou podobné lek­nínům a stejně se také pěstují. Kvetou od května do srpna a nádherně voní po jablkách.

V zahradě stojí prostorný altánek z jihu porostlý vinnou révou a také psím vínem. Majitelé rozeseli v jeho okolí i po celém pozemku množství budek a krmítek, takže sem přilákali snad všechny druhy ptáků. Hnízdí tu modřinky, sýkory koňadry, brhlíci, šoupálci, žluny... „Když se vrhnou na plody jeřábu nebo na hrozny vína, nezbude do rána jediná bobulka," říká už smířeně paní domu. „Zvlášť v zimě tu jsou vidět stovky ptáků, bydlím tu celý rok, vlastně bych to tu ani nemohla opustit," uza­vírá spokojeně.

text: Šárka Drbohlavová, foto: Petr Zhoř a majitelé zahrady

logo MessengerPoslat Messengerem